Continental 03 2020 jar a 1140x190 mercedes
Thumb teaser front 210428 Thumb teaser rear 210428 Thumb content 004 zevconcpt side global 3 3 Thumb content 001 zevconcpt fr global 3 0 Thumb content 01 zevconcept interior01 global 3 7 Thumb content 005 zevconcpt rear global 3 4 Continental 03 2020 jar b 1024x597 testy Thumb content content toyotae tnga 1 Thumb content 002 zevconcpt fr global 3 1

Subaru Solterra bude nové SUV japonskej značky a súrodenec Toyoty bZ4X

Nové plne elektrické SUV japonskej značky ponesie meno Subaru Solterra. Bude bračekom Toyoty bZ4X. Spustenie predaja je naplánované na rok 2022.

Subaru Sollterra je nové čisto elektrické kompaktné SUV. Pôjde o prvé vozidlo značky Subaru postavené na globálnej platforme e-Subaru špeciálne určenej pre batériové elektrické vozidlá (BEV). Poznáme ju tiež pod firemným označením Toyoty ako e-TNGA. Globálna elektrická platforma je totiž spoločným dielom oboch japonských značiek. Solterra bude mať veľmi blízko k nedávno predstavenému prototypu Toyota bZ4X. Aj dizajn sa bude líšiť iba minoritne. Do galérie sme tiež pridali fotky Toyoty bZ4X, aby ste si vedeli predstaviť, aký dizajnový jazyk elektrické novinky nasadia.

Na fotke je Toyota BZ4x. Podľa tvaru predných svetiel Solterry sa bude dizajn spoločného elektromobilu líšiť pravdepodobne len v detailoch.

Poďme však späť k platforme e-Subaru resp. e-TNGA. Značka tvrdí, že táto platforma je vďaka svojej praktickej konštrukcii vysoko univerzálna a zároveň ľahko prispôsobiteľná pre rôzne typy produktov. So súčasnom architektúrou Subaru alebo Toyoty, určenej pre spaľovacie a hybridné modely, nemá veľa spoločného. Ide o kompletne nové riešenie.

Základným princípom architektúry e-Subaru je, že rozmiestnenie hlavných prvkov zostáva nemenné, zatiaľ čo počet a rozmiestnenie tých variabilných sa odlišuje. Toto konštrukčné prináša riešenie flexibilitu z hľadiska šírky, dĺžky a výšky vozidla, ako aj premenlivý rázvor kolies. Platforma umožňuje nasadenie pohonu predných, zadných alebo štyroch kolies a so širokou škálou kapacity akumulátora a elektromotora, vďaka čomu bude schopná vyhovieť rôznych typom vozidiel a profilom používania. Technické parametre pohonu a dojazd zatiaľ nepoznáme.

Odporúčame:

Nové Subaru Outback 2021 podrobne: Svetový univerzál v top forme

Predmetom spoločného vývoja automobiliek Subaru a Toyota bola nielen spomínaná platforma, ale aj samotné SUV Solterra. Vzájomná spolupráca zahŕňala širokú škálu oblastí vrátane produktového plánovania, dizajnu či hodnotenia výkonnosti. Počas tohto vývoja obe spoločnosti navzájom spojili svoje silné stránky, napríklad dlhoročnú technológiu pohonu všetkých kolies z dielne Subaru a overenú technológiu elektrifikácie vozidiel od Toyoty.

Názov Solterra vznikol spojením latinských slov „SOL“ a „TERRA“, ktoré znamenajú „slnko“ a „zem“. Subaru dala elektromobilu tento názov na znak úcty k matke prírode a s cieľom ďalej zlepšovať spôsob spolunažívania s ňou. Zároveň predstavuje odhodlanie preniesť tradičné všestranné schopnosti vozidiel SUV značky Subaru aj do elektrického vozidla. Solterra doplní modelový rad SUV značky Subaru, a to Ascent, Outback, Forester a XV. Elektromobil začnú predávať v polovici roka 2022 na viacerých trhoch vrátane Japonska, Spojených štátov, Kanady, Európy a Číny.