Športový Yaris dostal benzínovú jedna-osmičku a kompresor
Toyota pripravila športovú verziu malého Yarisa, inšpirovanú súťažným špeciálom kategórie WRC. Informácie o novinke nám Japonci servírujú postupne
Ako prvé sme videli fotografie, na ktorých pózuje biely trojdverový Yaris s červeno-čiernym dekorom a 17-palcovými kolesami.
Výrobca aktuálne prezradil oficiálny - a tak trochu krkolomný - názov auta: Toyota Yaris GRMN. Skratka GRMN znamená Gazoo Racing Masters of the Nürburgring a ide o odkaz na športovú divíziu značky Toyota.
Dôležitejšia než názov, je technika pod kapotou. Zatiaľ čo konkurentov ako Opel Corsa OPC, Peugeot 208 GTi alebo Renault Clio RS poháňajú benzínové turbomotory s objemom 1,6 litra, Toyota má pod kapotou jedna-osmičku. Navyše, Japonci vymenili obligátne turbodúchadlo za dnes už ojedinelý kompresor.
Avizovaný výkon "vyše 210 koní (154 kW)" sa prenáša na predné kolesá, cez zatiaľ nešpecifikovanú prevodovku.
O ladenie podvozka, bŕzd či riadenia Toyoty Yaris GRMN sa postarali rovnakí technici tímu Gazoo Racing, ktorí vyvíjali ostrý Yaris WRC. Po vizuálnej stránke zaujme najmä veľký zadný spojler a centrálne umiestnená koncovka výfuku v zadnom nárazníku.
"Nemá zmysel robiť motoristický šport, ak sa neprejaví na sériovo vyrábaných autách. Preto chceme priniesť na trh Yaris, ktorý bude odrážať naše pôsobenie v automobilových súťažiach. Myslím, že existuje mnoho ľudí, ktorí sa chcú čo najviac priblížiť k svojím idolom. Niekto si kúpi rovnaké tenisky ako jeho športový vzor, iný auto," povedal na margo športového Yarisa Johan Van Zyl, šéf európskej divízie značky Toyota.
Všetky podrobnosti budú známe začiatkom marca, pretože Toyota Yaris GRMN absolvuje oficiálnu výstavnú premiéru na autosalóne v Ženeve.
Kompresor mala aj kedysi
Rýchly Yaris s kompresorom pod kapotou nie je žiadnou prevratnou novinkou. Už v prvej generácii tohto miláčika žien existovala verzia TS, ktorú poháňal atmosférický štvorvalec 1,5 VVT-i. Skromný výkon 78 kW (106 k) čiastočne kompenzovalo krátke sprevodovnie päťstupňového manuálu. V obmedzenej sérii a len pre vybrané trhy sa objavila Toyota Yaris TS Turbo, ktorá z benzínovej jedna-päťky vďaka prepĺňaniu vydolovala až 110 kW (150 k). Komu sa tento ojedinelý exemplár neušiel, ten zväčša siahol po mechanickom kompresore z dielne európskej športovej divízie Toyoty - TTE. Kompresor dokázal navýšiť výkon na 103 kW (140 k).
Ani druhá generácia Toyoty Yaris nebola ochudobnená o športovú verziu. Aj tentoraz však šlo skôr o raritu než masovo predávané auto. Najsilnejší Yaris tej doby mal pod kapotou atmosférickú jedna-osmičku VVT-i s výkonom 98 kW (133 k). Prevodovka bola vždy manuálna, zväčša šesťstupňová (na niektorých trhoch sa objavila aj päťstupňová). Poctivý technický základ ani tentoraz nedal spať úpravcom. Vo Švajčiarsku sa objavila kompresorová verzia Toyota Yaris TS Bemani, ktorá dosahovala výkon 158 kW (215 k).