Ceed 09 2021 1140x190
Thumb jlr nitra 038 Thumb jlr nitra 020 Thumb jlr nitra 037 Thumb jlr nitra 040 Thumb jlr nitra 023 Thumb jlr nitra 025

Skúšobná dráha aj rybník: V Nitre začala výstavba závodu Jaguar Land Rover

Prípravné práce sú hotové, takže výrobný komplex môže rásť. Do dvoch rokov v ňom začnú montovať prvé autá.

Premiér Robert Fico a šéf spoločnosti Jaguar Land Rover Ralf Dieter Speth v utorok slávnostne odhalili základný kameň novej automobilky. Symbolicky tak odštartovali stavbu nitrianskej fabriky Jaguar Land Rover, ktorá o dva roky vyprodukuje prvé autá.

Pôjde o dva modely v niekoľkých, zatiaľ nešpecifikovaných verziách. Špekuluje sa, že by u nás mohol vznikať nástupca legendárneho Land Roveru Defender, alebo úplne nový kompaktný Jaguar.  

Briti chcú spočiatku vyrábať 150 000 automobilov ročne. Neskôr sa má ročná produkcia zdvojnásobiť.

Samotné výrobné haly sa budú rozprestierať na ploche 350 300 metrov štvorcových. Ďalších 316 400 m2 zaberú komunikácie, parkovacie a spevnené plochy, vrátane parkovania hotových vozidiel či skúšobnej dráhy. Spolu 1 275 100 m2 bude tvoriť externá vybavenosť pre zamestnancov, vrátane zelených plôch a rybníka.

„Ide o náš prvý závod v kontinentálnej Európe a práve Európa je pre nás veľmi dôležitý trh. Slovensko je v jej srdci, a preto je lokalita v Nitre mimoriadne vhodná. Je tu výborná infraštruktúra a blízko sú aj mnohí naši dodávatelia. Británia síce odchádza z Európskej únie, ale my z Európy určite neodchádzame. Ľudia na Slovensku si môžu byť istí, že naše partnerstvo a naše záväzky sú veľmi pevné a budúcnosť je svetlá,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Jaguar Land Rover, Ralph Dieter Speth.

Zatiaľ neexistujúca fabrika má už dnes prvých zhruba sto zamestnancov. Ide o ľudí, ktorí budú pracovať na vyšších pozíciách. Jaguar Land Rover ich aktuálne školí vo Veľkej Británii. Podľa slov operatívneho riaditeľa podniku Alexandra Wortberga, prvých operátorov výroby začnú zamestnávať na prelome rokov 2017 a 2018. 

Nová investícia celkovo prinesie až 2800 priamych pracovných miest. Ďalšie vzniknú u subdodávateľov. Záujem o prácu v automobilke už prejavilo 40 000 ľudí.

„Mali sme sen vytvoriť jeden špičkový priemyselný park, ktorý by z pohľadu investorov potiahol Slovensko do prvej svetovej ligy,“ reagoval premiér Robert Fico. Zámer sa podľa neho podaril. „Denne tu pracovalo 350 až 390 nákladných áut, odpracovalo sa tu 350 000 hodín bez pracovného úrazu. Ďalšie náročné štádium bude trvať 24 mesiacov, i keď výkonný riaditeľ Jaguara Land Rover povedal, že by bol rád, keby to bolo aj menej,“ dodal Fico.

Za ostatných deväť mesiacov v Nitre pripravili 470 hektárov pôdy a 31 kilometrov cestnej infraštruktúry. V štádiu prípravy je špeciálny železničný terminál, ktorý bude napojený na medzinárodnú prepravu. V okolí sa robia protipovodňové opatrenia, ktoré budú chrániť nielen závod, ale prakticky celú Nitru pred tisícročnou vodou.