Škoda ukázala dizajnové skice novej Fabie. Svetová premiéra už klope na dvere
Škoda tvrdí, že obľúbené malé vozidlo českej automobilky bude výrazne väčšie, dynamickejšie a emocionálnejšie ako jeho úspešní predchodcovia. Prechod na modulárnu platformu MQB-A0 koncernu Volkswagen prináša nové možnosti v usporiadaní priestoru a vytvára ešte viac miesta pre cestujúcich a batožinu. Medzi ďalšie zaujímavé prvky patria ostro tvarované predné svetlomety a zadné svetlá s LED technológiou. Svetová premiéra novej Škody Fabia bude v máji.
Prvé dve dizajnové skice ukazujú čisté, moderné a dynamické línie novej Fabie. Štvrtá generácia bude o 111 mm dlhšia a o 48 milimetrov širšia než jej predchodkyňa. Z toho vyplývajú atletickejšie proporcie a postoj. Nová Fabia bude vôbec prvýkrát postavená na modulárnej platforme MQB-A0 koncernu Volkswagen, ktorú využíva súčasná generácia VW Polo a SEAT Ibiza. Okrem ešte väčšieho priestoru pre cestujúcich sa tak o ďalších 50 litrov zväčší aj batožinový priestor. Šikmý pohľad na prednú časť odhaľuje úzke predné svetlomety a širokú masku chladiča, ktorá je typická pre dizajnový jazyk značky Škoda. Celkovo bude Fabia spredu pripomínať novú Škodu Enyaq.
Ostatné skice podávajú bližšiu predstavu o moderných svetlách Fabie. V ostro rezaných predných Full LED svetlometoch, ktoré siahajú až k maske chladiča, pripomínajú LED moduly ľadové kvádre. Zreteľný je aj modul denného svietenia v tvare písmena L. Typické kryštalické prvky značky Škoda sa nachádzajú aj v štruktúre úzkych zadných svetiel, ktoré budú k dispozícii aj vo Full LED verzii.
Toto o novej Fabii zatiaľ vieme
Poďme hneď na motory. Škoda v porovnaní s výbehovým modelom Fabie 3. generácie rozširuje paletu pohonných jednotiek. Oveľa širšie než doposiaľ je tiež výkonové spektrum, ktoré siaha od 48 kW (65 k) do 110 kW (150 k). Všetky motory patria do novej generácie Evo koncernu Volkswagen. Väčšina z nich tiež ponúka kombinovanú spotrebu približne 5 l / 100 km v režime WLTP. Vďaka tomu je nová Fabia priemerne o 10 % úspornejšia než jej predchodkyňa.
Paleta pohonných jednotiek zahŕňa dva benzínové motory MPI s viacbodovým vstrekovaním paliva a tri motory TSI s priamym vstrekovaním. Novým základným motorom je trojvalcový motor 1,0 MPI s výkonom 48 kW (65 k). V porovnaní s predchádzajúcim modelom vzrástol výkon o 4 kW (5 k). Na prenos hnacej sily na predné kolesá slúži nová päťstupňová manuálna prevodovka. Rovnakú prevodovku ponúka aj druhý motor MPI s výkonom 59 kW (80 k).
Vrcholný štvorvalcový motor 1,5 TSI má výkon 110 kW (150 k) a je štandardne vybavený sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG. Tento motor, ktorý využívajú aj ostatné modely (Scala, Octavia, Karoq...,) je vybavený aktívnym riadením valcov ACT. Systém vypína v prípade malej záťaže automaticky oba prostredné valce, čo vodič takmer nepostrehne, a znižuje tak spotrebu.
Prečítajte si tiež:
TEST Škoda Octavia Scout 2.0 TDI 4x4: Najuniverzálnejšia Octavia s vlastným štýlom
Oba trojvalcové motory 1,0 TSI generácie Evo majú inovatívnu vrstvu nanášanú pomocou plazmy. Prášková vrstva s celkovou hrúbkou iba 150 mikrometrov (0,15 milimetra) nanášaná na vložky valcov znižuje vnútorné trenie, a tým aj spotrebu paliva a emisie. Vďaka lepšiemu rozdeleniu a lepšiemu odvodu tepla v spaľovacom priestore tiež optimalizuje tepelné namáhanie motora. Motor 1,0 TSI s výkonom 70 kW (95 k) ponúka päťstupňovú manuálnu prevodovku. Silnejšia verzia s výkonom 81 kW (110 k) sa spája so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Na želanie je motor 1,0 TSI s výkonom 81 kW (110 k) k dispozícii aj so sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG.
Rozmery a porovnanie s predchádzajúcou generáciou
Nová Fabia výrazne narastie, a to nielen na dĺžku, ale bude aj širšia a ponúkne viac priestoru v kabíne. Kufor ponúkne až 380 l, čo je hodnota áut typu hatchback, zaradené o triedu vyššie.
Nová Fabia/predchodca:
-
- Dĺžka: 4107/3997 mm
- Šírka: 1780/1732 mm
- Výška: 1460/1467 mm
- Rázvor: 2564/2470 mm
- Základný objem batožinového priestoru: 380/330 l
V porovnaní s predchádzajúcim modelom klesla hodnota súčiniteľa odporu vzduchu z cx 0,32 na cx 0,28. Fabia sa tak pýši najlepšou hodnotou vo svojej triede. Vývoj aerodynamiky prebiehal z veľkej časti pomocou presných simulácií metódou výpočtovej dynamiky tekutín (CFD - Computational Fluid Dynamics). Dôležitým prvkom sú žalúzie chladiča. Ide o aktívne lamely umiestnené v spodnom otvore pre prívod chladiaceho vzduchu na prednom nárazníku. Ak systém vyhodnotí, že chladenie nie je nutné, lamely sa samy privrú, čím sa zlepší aerodynamika. Pri konštantnej rýchlosti 120 km/h tak dochádza k úspore paliva až o 0,2 l/100 km. V prípade plne otvorených žalúzií prúdi dovnútra maximálne množstvo vzduchu, čo umožňuje maximálne chladenie, ktoré je využité počas krátkych zastávok.
Zhruba tretinu celkového odporu vzduchu spôsobuje úplav v zadnej časti vozidla, teda vírenie vzduchu na zadnej časti. Nová Fabia má väčší spojler piatych dverí a bočné finlety, ktoré zlepšujú prúdenie vzduchu v zadnej časti. Oba prvky karosérie sú z plastu a dajú sa veľmi presne vyrábať. Aerodynamické kryty vonkajších spätných zrkadiel znižujú odpor vzduchu a smerujú prúdenie vzduchu smerom k zadnej časti. Na prednej časti usmerňujú otvory v prednom nárazníku, tzv. vzduchovej clony Air Curtain, aerodynamický tok vzduchu okolo vozidla a kolies. Pretože samotné kolesá vytvárajú približne 25 % odporu vzduchu, ponúka Fabia prvýkrát kolesá s aerodynamickými plastovými krytmi.
Škoda Fabia je od svojho uvedenia na trh v roku 1999 jedným z najpredávanejších vozidiel vo svojej triede. Prvá generácia, ktorá bola v roku 2000 uvedená na trh aj ako Combi, dosiahla za približne osem rokov počet 1,79 milióna vyrobených vozidiel, zatiaľ čo druhá generácia, predstavená na autosalóne v Ženeve v roku 2007, si našla celkom 1 704 000 zákazníkov. Tretia generácia, uvedená na trh v roku 2014, nadviazala na predchádzajúce úspechy a v roku 2019 sa stala po modeli Octavia druhým najpredávanejším modelom značky ŠKODA. Celkový počet viac ako 4,5 milióna vyrobených vozidiel Fabia ku dnešnému dňu prekonáva iba väčšia Octavia.