Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Škoda Fabia vs Hyundai i20 (odomknuté)
Niet pochýb o tom, že oba malé hatchbacky Škoda Fabia vs Hyundai i20 patria na vrchol triedy, ale isté rozdiely medzi nimi predsa sú. Každá automobilka inak narába s milimetrami v kabíne i s modernou technikou.
Hyundai patril dlhé roky medzi značky, ktoré poctivo načúvali kritike a občas čerpali inšpiráciu od konkurencie. Priamo úmerne s rastúcimi predajmi, však rastie aj sebavedomie Kórejčanov.
Nový Hyundai i20 postavili podľa seba. Neopisovali, čo najlepšie vyznieva v konfrontácii s jedným z najvážnejších konkurentov. Minimálne na slovenskom trhu je ním Škoda Fabia tretej generácie.
Test Škoda Fabia vs Hyundai i20
V hlavných ukazovateľoch, ako priestor alebo jazdný komfort, sú si oba malé hatchbacky veľmi podobné. Avšak pocit z jazdy v Hyundai a Škode je iný a každé auto bude vyhovovať inému typu zákazníkov. Porovnali sme dve relatívne dostupné verzie s benzínovými motormi a strednými úrovňami výbavy.
Dizajn kontra proporcie
V testoch obyčajne nehodnotíme vizáž áut, pretože každý jedinec má iný vkus. Teraz ale urobíme výnimku. Kým sme totiž dostali kľúče od testovacej Fabie, na jej karosérii sme si doslova oči popásli. Bavilo nás sledovať, kde začínajú a kde končia jednotlivé línie, i rátať hrany. Jozef Kabaň si na vzhľade malej škodovky dal záležať, hoci nie všetko vedel ovplyvniť. Fabia naživo vyzerá zaujímavo, no zďaleka nie tak dynamicky, ako na reklamných snímkach. Prečo, to najlepšie zistíme, keď ju zaparkujeme vedľa konkurenčného modelu Hyundai i20. Kórejčan prichádza s oblými krivkami z pera Petra Schreyera. Tie možno nepôsobia tak umelecky ako Kabaňovo dielo, ale proporčne je Hyundai zvládnutý lepšie než škodovka.
Škoda Fabia 1.2 TSI
Škoda má menší odkladací priestor pred radiacou pákou, ale zasa väčšie kapsy vo dverách.
Plast na pravej strane uberá zo šírky kufra. Fabia dostala motor 1,2 TSI druhej generácie. V hierarchii je pod ňou trojvalec 1,0 MPI.
Predné sedačky škodovky nám vyhovovali po rozmerovej i tvarovej stránke. Vzadu je tesnejšie ako v Hyundai.
Lakťová opierka je teraz trochu širšia. Demontovateľnú priehradku do kufra mal už predchodca.
Rezervné koleso by podľa nás malo patriť k sériovej výbave. Tých pár ušetrených kilogramov za to nestojí. Podvozok by mohol byť lepšie odhlučnený.
Všimnite si, ako karoséria i-dvadsiatky pod hranou bočných okien naberá na objeme. Auto rastie do šírky, kým Fabia má boky takmer rovné.
Na papieri je všetko v poriadku, lebo Škoda je užšia ako Hyundai o zanedbateľných 7 mm. Lenže o medzigeneračné rozšírenie českého hatchbacku (+90 mm) sa postarali hlavne nové kľučky dverí. Samotná karoséria si zásadne nepolepšila. Veľkú výpovednú hodnotu má porovnanie rozchodov kolies. Hyundai je podstatne širšie rozkročený – vpredu o 51, vzadu o 56 mm.
Priestorovo takmer vyrovnaní
Hyundai je zvonku nielen širší, ale aj dlhší a nepatrne vyšší. Najväčší rozdiel spočíva v rázvore náprav, kde má Kórejčan náskok rovných sto milimetrov.
Vnútri veľkostné rozdiely paradoxne takmer zanikli, lebo automobilky pri zariadzovaní kabíny volili odlišný prístup. Hyundai má mohutnejšiu palubnú dosku, ktorá viac zasahuje do kabíny a uberá z priestoru v pozdĺžnom smere. Výplne dverí sú tiež výraznejšie tvarované. Auto je pocitovo väčšie než v skutočnosti. Hyundai spoza volantu evokuje nižšiu strednú triedu, no reálnou priestorovou ponukou ostáva malým autom. Z väčších vonkajších rozmerov dokázal vyťažiť akurát o 20 mm viac miesta na ramená vpredu, o 7 mm vzadu a štipku priestoru navyše pre kolená pasažierov na zadných sedadlách.
Škoda je vnútri strohá, má kratšiu palubnú dosku a jednoduché výplne dverí, podobné Rapidu. Naoko možno nepôsobí až tak príťažlivo, ale doháňa rozmerový náskok konkurenta.
Obe autá bez problémov odvezú štyri dospelé osoby, navyše nenútia šoféra za každú cenu sedieť vysoko. Hyundai i Škoda medzigeneračne ukotvili sedadlá v malých autách citeľne nižšie. Rozsah výškového nastavovania je veľký, takže kto potrebuje nadhľad, môže si ich „vypumpovať“ vysoko.
Subjektívne trochu pohodlnejšie sa nám sedelo vo Fabii. Okrem toho, že predné sedadlá majú dlhšie sedáky, obsahujú tiež príjemnejšie tvarované operadlá v oblasti hornej časti chrbta. Inak povedané, v sedačkách Škody sme našli lepšiu oporu.
Hyundai i20 1.25 16V
Odkladací priestor pred radiacou pákou je veľký. Zaslúžil by si gumenú výstelku, lebo predmety sa po hladkom plaste kĺžu.
Zážihový 1,25 l motor je základný agregát v ponuke modelu i20. Hodí sa najmä na mestské a prímestské jazdenie.
V Hyundai sa pocitovo sedí nižšie ako v Škode. Vzadu poteší dostatok priestoru a minimálny stredový tunel.
Podľa cenníka by vzadu mala byť dojazdová rezerva, ale my sme tam mali iba lepiacu sadu. Podvozok ostáva prijateľne komfortný aj so 16-palcovými kolesami.
Podstatne menej chvály si zaslúži lakťová opierka vpredu. Vzhľadom na to, že ide o evolúciu opierky, používanej ešte v prvej Octavii, by príplatok 114 eur mohol byť nižší. Ťažko sa popod ňu dostáva k páke ručnej brzdy a pri radení nám občas zavadzala, takže sme ju vyklopili. Hyundai dáva lakťovú opierku iba do najlepšie vybavenej verzie Style. Z pohľadu šoféra poteší, že ani jedna značka nešetrila na drahej vysokopevnostnej oceli. Práve vďaka nej môžu byť predné stĺpiky tenké a zároveň neutrpela tuhosť karosérie. Ak ide o výhľad, patria obaja súperi k špičke v segmente. Tradičnou prekážkou sú akurát zadné stĺpiky. Hyundai síce naznačuje prítomnosť malého okna, a po vzhliadnutí prvých obrázkov sme si mysleli, že tam naozaj je. Sklo v skutočnosti nahradil čierny lesklý plast.
Dotykový displej a tlačidlá
Konečne sa v porovnávacom teste zišli autá, ktoré neboli nabité výbavou. Hoci obaja súperi mali na palube aj niekoľko príplatkových prvkov, z fotografií si môžete urobiť obraz, ako vyzerajú kabíny v strednom stupni výbavy.
Kórejčania šli cestou farebných plastov, Česi stavili na čiernu a lesklé doplnky. Už si pomaly zvykáme, že materský koncern VW Group začal na Škode rázne šetriť. Vidieť to v kabíne Rapidu, Octavie III i novej Fabie. Jednoduché sú tvary výliskov a tým pádom aj formy, v ktorých vznikajú. K montáži ako takej nemáme výhrady, ale zamrzí, že palubná doska Fabie, vo všetkých výbavových verziách, prvýkrát pozostáva z tvrdých plastov. Hyundaiu sa darí robiť lepší prvý dojem. Na palubnej doske sú mäkčené plochy, ale na lakťové opierky vo dverách asi technici zabudli. Sú tvrdé ako kameň. Fabia má lakťové opierky v predných dverách vyplnené molitanom a čalúnené látkou. Škodovke pre zmenu chýba funkcia automatického dojazdu elektricky ovládaných okien. Hyundai ju obsahuje aspoň na vodičovom okne, od strednej úrovne výbavy.
Nová Fabia dostala za úlohu, osloviť mladšiu klientelu, preto už vo výbave Ambition obsahuje rádio Swing s dotykovým displejom. CD disk vám neprehrá, zato obsahuje USB konektor a číta SD karty. Čiernobiely displej reaguje na pokyny rýchlo, no uhlopriečku päť palcov má dnes každý druhý smartfón. Na malú obrazovku sa zmestia iba štyri predvoľby rádia.
Hyundai v tomto ohľade ostáva konzervatívny, keď dotykový displej kombinuje iba s navigačným systémom, ktorý sme v slovenskom cenníku neobjavili. K dispozícii je iba v Turecku, kde auto vyrábajú. Palubná doska obsahuje kvôli konvenčnému rádiu viac tlačidiel. Vstup na SD karty chýba, CD/MP3 prehrávač, USB či Aux nie. Hyundai pridáva ako bonus rozhranie Bluetooth, ktoré Škode vo výbave Ambition chýba. Kvalitou displeja sa Kórejčania pýšiť tiež nemôžu.
Zo štyroch reproduktorov vyťažili obe autá podobný - uspokojivý – zvuk. Fabia lepšie držala signál na kritických miestach okolo Rožňavy.
Majú veľké kufre
Škoda dlhé roky najlepšie rozumela zákazníkom zo strednej Európy, ktorí často nemali na väčšie auto, a tak funkciu rodinného vozidla plnila Felicia alebo Fabia. Odvtedy je zvykom, že každá malá škodovka má na pomery triedy veľký batožinový priestor.
Pre tretiu generáciu Fabie výrobca udáva základnú kapacitu 330 litrov. Príplatkové plnohodnotné rezervné koleso (+78 eur), ktorým bol vybavený testovaný exemplár, uberie z kufra 30 l.
Hyundai by rád svoju novinku i20 minimálne marketingovo zaradil na pomedzie segmentov B a C, preto aj on prišiel s veľkým objemom. Kufor bez dojazdovej rezervy pojme 326 litrov, s ňou 295. Naše auto bolo bez náhradného kolesa, hoci podľa cenníka tam malo byť. Sada na opravu defektu sa totiž dodáva iba do základnej verzie Classic.
Podľa našich meraní, sú si kufre reálne veľmi podobné. Škoda má na pravej strane kufra mohutný box, ktorý sa nedá nijak využiť, no uberá zo šírky. Hyundai vyťažil zo svojich proporcií a priestor pre náklad má širší o 90 mm. To je zároveň najmarkantnejší rozdiel, lebo dĺžka batožinových priestorov a ich výška po plató sú prakticky zhodné. Rozdiely nepresahujú 20 mm.
Oba hatchbacky disponujú praktickým tvarom kufrov a veľkým nakladacím otvorom. Škoda pridáva malé odkladacie priehradky na ľavej strane a nižšie ukotvenú nakladaciu hranu. Hyundai má od stredného stupňa výbavy dvojitú podlahu s dvomi kotviacimi pozíciami. Vďaka nej zmizne schod, ktorý vzniká po sklopení zadných operadiel. Schod vzniká aj vo Fabii, no dvojité dno nie je v ponuke. V oboch autách je možné sklopiť iba operadlá, sedáky sú pevné.
Turbo dáva ľahko dostupnú dynamiku
Mali sme v pláne postaviť proti Hyundaiu i20 s motorom 1.25 16V (62 kW/84 k) rovno dve Fabie. Prvú s atmosférickým trojvalcom 1.0 MPI (55 kW/75 k) a druhú s prepĺňaným štvorvalcom 1.2 TSI (66 kW/90 k).
Menší agregát sa nám páčil počas prvej jazdy v modernizovanom VW Polo. Vďaka dobrému odstupňovaniu päťstupňového manuálu by Fabii mohol stačiť, zvlášť, ak auto nemá často jazdiť plne naložené. Nanešťastie, v čase porovnávacieho testu táto verzia nebola k dispozícii. Vrátime sa k nej neskôr a aspoň na diaľku porovnáme namerané hodnoty dynamiky i spotreby.
Takto je atmosférický štvorvalec Hyundaia pre prepĺňanú škodovku ľahkým sústom. Jedna-dvojku TSI EA211 máme v hlavách zafixovanú ako tichší motor, navyše, cítiť na ňom vplyv emisnej normy Euro6. Reálny záťah prichádza až tesne pod hranicou 1.800 1/min a otáčky po uvoľnení akcelerátora klesajú pomaly. Z užívateľského hľadiska je to však príjemný motor, asi najuniverzálnejšia voľba pre Fabiu. Vďaka prepĺňaniu sa dynamika dostaví bez veľkej námahy a zásadne jej nevadia ani dlhšie prevody.
O benzínových motoroch z Kórey je známe, že avizovaný výkon a silnejší záťah dosahujú až vo veľmi vysokých otáčkach. Pre malú jedna- -dvadsaťpäťku to úplne neplatí. Nemožno jej uprieť snahu, od cca 3.000 1/min solídne zaberá a stále je celkom dobre akusticky utlmená. Spomalené reakcie na plyn a pomalé padanie otáčok pripisujeme prísnej emisnej norme. Pre udržanie tempa s prepĺňaným súperom potrebuje vždy aspoň o tisíc otáčok viac, čiže nižší prevodový stupeň. Rozdiel 160 Nm pri 1.400 1/min vs. 122 Nm pri 4.000 1/min skrátka cítiť.
Hyundai má pochopiteľne kratšie rozvrhnuté prevody päťstupňového manuálu, no aj tak potrebuje podradiť, aby Fabii stačil. V i20 sa skôr prejaví vyššie zaťaženie na palube auta i stúpanie. Ťažko povedať, či silnejší motor 1.4 16V (74 kW/101 k) so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou dokáže priniesť zásadne lepšiu dynamiku, hodnú príplatku 700 eur. V najbližších týždňoch má ponuku rozšíriť prepĺňaný benzínový trojvalec 1.0 T-GDI, ktorý bude najlepšou odpoveďou na koncernové TSI. No zároveň je to agregát s nepoznanou spoľahlivosťou.
Klamú oba palubné počítače
Motor Fabie počas jazdy pracuje pri nižších otáčkach ako Hyundai, čo sa prejavuje na apetíte. Okruh dlhý 145 km obsahoval asi zo 40% diaľničné tempo 130 km/h a potom okresky s dedinami. Typickú mestskú premávku nahradilo fotenie, kedy sa autá často otáčali a akcelerovali z pokoja na rýchlosť cca 60 km/h. Palubný počítač škodovky v cieli ukazoval priemernú spotrebu 5,7 l/ 100 km. Podľa dotankovania auto reálne jazdilo za 6,0 l/100 km. Presný nie je ani počítač Hyundaia. Signalizoval 6,3 l/100 km, ale realita bola 6,6.
Oba hatchbacky sa pri čisto mestskej prevádzke zmestia do siedmich litrov na sto kilometrov. Na diaľnici Fabia pri tachometrových 130 km/h a piatom prevodovom stupni točí rovných tritisíc otáčok, i20 3.550 1/min. Škoda si na trase Bratislava – Zvolen pýtala 6,6 l, Hyundai 7,2 l/100 km (po započítaní odchýlok palubných počítačov).
Škoda je istejšia, Hyundai tichší
Počuli sme veľa chvály na podvozok novej Škody Fabia, ktorého pôvod siaha k Polu a Ibize. O to viac sme boli zvedaví na konfrontáciu s Hyundaiom i20. Dojmy zo samotného naladenia skreslili rôzne rozmery obutia. Český hatchback prišiel s 15 palcovými diskami, obutými do vysokých pneumatík 185/60 (Continental ContiWinterContact).
Táto kombinácia prináša aj na slovenských cestách výborný komfort pruženia. Zrejme kvôli vyššiemu profilu pneumatík sme z jazdných vlastností Fabie nemali taký perfektný pocit, ako kolegovia, ktorí boli na prvej jazde v Portugalsku. Guma ubrala čosi z presného vedenia stopy. Auto je v tejto konfigurácii najmä pohodlné a nezáludné. Zadná náprava dlho odoláva, náznak odskočenia sa prejaví až na ostrej priečnej nerovnosti. Kabíne by prospela kvalitnejšia akustická izolácia zadnej nápravy. Na nerovnostiach „duto“ buchoce.
Hyundai stál na šestnástkach s pneumatikami 195/55 (Yokohama Wdrive), ale o pohodlie posádka neprišla. Pocitovo má mäkšie naladené pruženie i uloženia náprav. Auto si z pohľadu komfortu vie poradiť s nerovným povrchom vozovky. Pružiny však karosérii dovolia väčšie pohyby, čo spolu s umelým posilňovačom riadenia šoférovi uberá z istoty. Kórejčanom stále robí problém ladenie elektromechanického posilňovača riadenia. Aj v novej i-dvadsiatke je príliš účinný, najmä okolo stredovej polohy riadenia. Škoda je v rýchlom tempe istejšia, Hyundai tichší. Pohodlím sú na veľmi podobnej úrovni, napriek rôzne veľkým kolesám.
Škoda nie je predražená
Pohľad do cenníkov oboch značiek zmazal niektoré zažité predstavy. Napríklad o predraženej škodovke, ktorá s motorom 1.2 TSI 66 kW a stredným stupňom vybavenia Ambition vyjde na 11.240 eur. Nechýba jej manuálna klimatizácia, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, predné hmlovky, rádio Swing alebo projektorové predné svetlomety s diódami pre denné svietenie. Za 200 eur navyše získate paket s multifunkčným volantom, krajším displejom palubného počítača a zliatinovými diskami 15“.
Lenže Hyundai nastúpil na cestu agresívnej cenovej politiky a za model i20 1.25 16V Comfort v rámci akcie pýta 9.990 eur. K výbave Fabie pridáva parkovacie senzory vzadu, tempomat, multifunkčný volant s koženým vencom alebo alarm. Za predné diódy a projektorové svetlomety si treba doplatiť 400 eur. Silnejšia motorizácia 1.4 16V (74 kW/101 k) 6M stojí 10.690 eur.
Pružnosť a brzdná dráha | ||
0-100 km/h (výrobca/nameraná hodnota, mokro) | 13,1/13,55s | 10,9/11,5 s |
100-0 km/h (mokro) | 43,8 m | 45,2 m |
60-100 km/h (3./4. stupeň) | 8,2/12,7 s | 6,9/10,1 s |
80-120 km/h (4./5. stupeň) | 13,6/21,8 s | 11,4/16,2 s |
Otáčky a rýchlosti* | ||
60 km/h 3./4. stupeň | 2800/2000 1/min | 2300/3750 1/min |
90 km/h 4./5. stupeň | 3050/2300 1/min | 2300/1750 1/min |
130 km/h 5. stupeň | 3550 1/min | 3000 1/min |
Spotreba | ||
palubný počítač/realita | 6,3/6,6 l/100 km | 5,7/6,0 l/100 km |
Manévrovateľnosť | ||
počet otáčok volantom medzi dorazmi | 2,7 | 2,5 |
nameraný stopový priemer otočenia | 9,3 m | 10,0 m |
Rozmery interiéru | ||
šírka v ramenách vpredu | 1430 mm | 1410 mm |
šírka v ramenách vzadu | 1380 mm | 1373 mm |
výška vpredu/vzadu | 1000/950 mm | 1020/940 mm |
predné sedáky (d.x š.) | 520x500 mm | 530x500 mm |
kufor (d.x š.x v.) | 660x1050x540 mm | 650x960x560mm |
výška nakladacej hrany | 730 mm | 650 mm |
Resumé
Hyundai vytiahol tromfy, ktorými donedávna bodovala Škoda. Postavil z pohľadu techniky obyčajné, ale solídne a takmer do detailu dotiahnuté malé auto. Je priestranné, jazdí príjemne, potichu a za dané peniaze ponúka dostatok praktickej výbavy. Škoda tvrdých lakťových opierok v inak hodnotne vyzerajúcej kabíne. Sme zvedaví, ako sa Kórejčanom vydarí maloobjemové benzínové turbo. Je najvyšší čas, aby prišlo.
Škoda Fabia vyťažila z koncernového regála maximum možného, hoci prvky ako Mirror Link sú zatiaľ drahé a veľa zákazníkov po nich nesiahne. Vďaka motoru 1.2 TSI je škodovka pružnejšia a zároveň úspornejšia. Nová technika však často kontrastuje s jednoduchšími materiálmi a tvarmi v interiéri. Volkswagen nás rozhýčkal, keď českej značke dovolil rozlet. Teraz jej pristrihol krídla a my to ťažšie znášame. Stojíme si za tým, že Nemci začali na Škode šetriť. V princípe oba modely odvedú rovnakú službu a patria medzi najlepšie malé autá. Ak máme vybrať víťaza, tak Hyundai. Oproti predošlej generácii modelu i20 zaznamenal výraznejší pokrok a máme z neho solídnejší dojem.
model | Hyundai i20 | Škoda Fabia |
motor | 1.25 16V | 1.2 TSI |
zdvihový objem [cm3] | 1248 | 1197 |
výkon [kW/k] | 62/84 | 66/90 |
pri otáčkach [1/min] | 6000 | 4400-5400 |
krútiaci moment [Nm] | 122 | 160 |
pri otáčkach [1/min] | 4000 | 1400-3500 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 170 | 182 |
pohotovostná hmotnosť [kg] | 1040 | 1034 |
rozmery (d.x š.x v) [mm] | 4035x1734x1474 | 3992x1732x1467 |
rázvor [mm] | 2570 | 2470 |
rozchod vpredu/vzadu [mm] | 1514/1513 | 1463/1457 |
objem batožinového priestoru [l] | 295-1011 | 300-1120 |
záruka | 5 rokov | 4 roky/ 60.000km |
cena modelu od [€] | 9.990 | 10.440 |
Pohľad Martina Vasiľa
Fabia tretej generácie urobila najväčší pokrok v dizajne. Kabaňov rukopis s ostrými hranami dáva novej Fabii veľké sebavedomie. Myslím si však, že niekoľko centimetrov či milimetrov v zmenách rozmerov niektorí moji kolegovia zbytočne preceňujú. Jazdí však veľmi príjemne. Ľahko sa ovláda, motor je pružný a príliš ho nepočuť. V podstate jediná drobnosť, ktorá mi prekážala je odkladanie nápojov až pred radiacu páku. Je to ďaleko a nepohodlné. Vedľa sedadla sa pohár dať nedá, pretože tomu bráni neforemná lakťová opierka. Po presadnutí do i20 som podvedome očakával, čo všetko mi v ňom bude prekážať. Na moje prekvapenie nič. Je to vyspelé auto pôsobiace dojmom vyššieho segmentu. Pre niektoré detaily v interiéri našli Kórejčania dokonca lepšie riešenie, osvetlený je napríklad aj USB vstup. Generačne urobil Hyundai väčší krok vpred než Škoda. Teším sa však na turbo.