Sériový Peugeot 208 jazdil s priemernou spotrebou 2 l/100 km. Ako?
Francúzska automobilka Peugeot sa aktuálne pochválila úspornosťou modernizovaného hatchbacku 208. Testovacím jazdcom stačilo 43 litrov nafty, teda jedna nádrž, na absolvovanie vzdialenosti 2152 kilometrov. Dosiahnutá priemerná spotreba 2 l/100 km je o rovný liter nižšia, akú udáva výrobca. Peugeot tvrdí, že ide o rekord. Žiadne iné sériové auto, poháňané spaľovacím motorom, vraj ešte nejazdilo úspornejšie.
O rekordný zápis sa postaral sériový Peugeot 208 1.6 BlueHDi (73,5 kW/100 k), vybavený systémom štart/stop a päťstupňovou manuálnou prevodovkou. Auto bolo obuté do pneumatík Michelin Energy Saver+ s ultra nízkym valivým odporom a na tretích dverách sa objavil spojler, určený pre ekologicky ladený variant Dvestoosmičky.
Francúzi prezradili iba málo podrobností o samotnej jazde. Vieme, že auto nejazdilo v bežnej premávke, ale krúžilo po prázdnom testovacom okruhu v Belchamp. Celý test trval 38 hodín, pričom jazdci sa za volantom striedali každé tri-štyri hodiny. Priemerná rýchlosť sa pohybovala okolo 57 km/h a na priebeh rekordného zápisu dohliadal francúzsky certifikačný orgán UTAC (Union Technique de l’Automobile, du motocycle et du Cycle).
Doplňme, že Peugeot sa nie prvýkrát snaží prekvapiť rekordne malým apetítom. Vlani na jar dosiahol hatchback 308 1.2 e-THP (96 kW/130 k) kombinovanú spotrebu 2,85 l/100 km. Testovací jazdci vtedy na 53-litrovú benzínovú nádrž prešli 1810 kilometrov.
Až neskôr Cédric Leclerc z oddelenia poháňacích jednotiek, emisií a spotreby paliva v koncerne PSA Peugeot-Citroen prezradil detaily rekordnej jazdy.
Francúz v rozhovore pre blogautomobile uviedol, že prípravy podobného rekordného zápisu sú veľmi náročné. Napríklad treba nájsť vhodnú lokalitu s priaznivými a relatívne stálymi poveternostnými podmienkami.
Jazdci za volantom Tristoosmičky mali pokyn, plynulo sa rozbehnúť na rýchlosť asi 60 km/h a potom ju udržiavať. Auto jazdilo šesťdesiatkou na šiesty prevodový stupeň. Otáčky motora sa vtedy pohybovali okolo úrovne 1200 1/min.
Šoféri tak nepriamo vyradili z činnosti turbodúchadlo. Nízky tlak výfukových plynov ho nedokázal roztočiť do tej miery, aby mohlo prepĺňať motor. Ak by turbo dosiahlo optimálny plniaci tlak, do valcov by prúdilo väčšie množstvo vzduchu. Tým pádom by si motor pýtal aj viac benzínu. Výsledná priemerná rýchlosť jazdy vtedy bola 56 km/h.
Dá sa predpokladať, že podobným spôsobom prebiehala aj jazda v Peugeote 208.