Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 15t Thumb 27 650x365 Thumb 12 650x365 Thumb 31 650x365 Thumb 69986 large 31 Thumb 69985 large 29 Thumb 69983 large 27 Thumb 69982 large 15t1 Thumb 69981 large 15 Thumb 69980 large 12 Thumb 69979 large 06 Thumb 69978 large 03 Thumb 67555 large 15t

Rolls Royce Ghost: Al Caponeho vodič by si pochvaľoval

Vžiť sa do kože majiteľa jedného z najdrahších a najluxusnejších automobilov na svete nie je ani pri prehnane veľkej predstavivosti jednoduché. Vždy sa snažím pozerať na autá očami ľudí, pre ktorých sú stavané a ktorí ich kupujú. V prípade automobilky Rolls Royce mi to ale veľmi nešlo. Ani s jej najmenším modelom Ghost.

Teda, on v skutočnosti ani nie je malý. Na dĺžku meria 5.569 mm, široký je takmer dva metre (1.948 mm) a vysoký 1.550 mm. Ešte viac než dĺžka fascinuje hodnota rázvoru náprav nami testovanej verzie. K dispozícii sme mali totiž verziu s predĺženým rázvorom náprav o 170 mm, čím sa dostanete na hodnotu už celkom slušnej skriňovej dodávky (3.465 mm). Ďalšími prvkami, ktoré zvonka zaujmú sú napríklad veľké kolesá s pozakrývanými maticami a veľkým R v centre disku, ktoré ostáva statické aj pri jazde.

Vďaka dômyselnému systému závaží, aby každý okoloidúci alebo okolo jazdiaci rozpoznal, že vedľa neho ide Rolls Royce. Samozrejme nesmie chýbať povestná soška na „nose“ auta Spirit of Ecstasy, ktorá sa v minulosti dala odskrutkovať, ale s rozšírením predajov značky Rolls Royce aj do východoeurópských krajín sa stávala trofejou zberačov rôznych znakov, preto sa teraz pri vypnutí motora automaticky zasúva. Jej pohyb môžete ovládať aj počas jazdy cez palubný systém. Testovanie veľkej luxusnej lode akou je Ghost ťažko začínať inde ako na zadných sedadlách. Prvé na čo výrobca upozorňuje je, že do Rolls Royca sa nenastupuje (teda zadkom na zadné sedadlá), ale vstupuje (hlavou dopredu prekračujete prah auta). Zmysel majú tiež veľké zadné dvere otvárateľné v protismere voči predným. Keď oboje bočné dvere roztvoríte, vznikne totiž ochranná barierá pred objektívmi paparazzov, čo mnohí majitelia týchto áut radi využívajú.

27

Pri nastupovaní aj vystupovaní je majiteľ dokonale chránený mohutnými dverami. Či už pred obejektívmi alebo prípadnými atentátnikmi.

Zastavíte autom pri dverách hotela, roztvoríte „krídla“, chránená osoba vhupne dnu a auto odchádza. Mohutné zadné dvere sa zatvárajú elektronicky, aby vzácny pasažier sa nemusel namáhať. Pokiaľ ide o výbavu, zadné sedenie nie je ničím vínimočné v porovnaní s BMW 7. Možno až na podlahový koberec z príjemne hustej srsti kalifornskej ovce, na ktorom máte chuť sa hneď vyzuť, lebo vám príde neslušné tam sedieť v topánkách. V čom je Rolls výnimočný, je ticho a komfort v kabíne. Tak dokonalé filtrovanie nerovností s 21-palcovými kolesami som ešte nezažil. Najviac poctivej roboty tam samozrejme odvádza vzduchové pruženie, ktoré navodzuje efekt jazdy na vankúšoch. Pri občasnej hrubej nerovnosti iba cítite, že ťažké koleso padne niekam do diery, ale na komfort pasažierov to má iba informatívny vplyv. Z pohľadu vodiča zase obdivujete ako fantasticky toto pruženie dokáže korigovať náklony karosérie.

12

Dôkaz absolútnej vyváženosti. Postavíte mincu na „bežiaci“ dvanásťvalec a ona nespadne. Dokonca ani po pridaní plynu.

Čakali by ste, že pri takej mäkkosti Ghost musí v každej zákrute šúchať spätné zrkadlá pomaly po zemi. Tiež počítate s tým, že vzhľadom na jeho dĺžku a komfortný charakter musí byť pri zahýnaní neohrabaný a ťažkopádny, no realita prekvapuje. Elektronicky riadené vzduchové pruženie neustále pomocou senzorov sníma čo sa s autom deje a vyhodnocuje kde a ako má pomáhať, výsledkom čoho je fantastická kontrola nad pohybmi karosérie. Zahnete v tempe do tiahlej zákruty a hoci očakávate ponorenie auta a šialene nedotáčavú reakciu, systém v tej chvíli akoby danú stranu podoprie a veľká loď až s neuveriteľnou ľahkosťou zahne a zákrutou prepláva s takou samozrejmosťou, akoby vám chcela vyčítať, že ste jej nedôverovali. Veľkú úlohu tu tiež zohráva úžasne energický, dvakrát dvakrát preplňovaný 6,6- litrový dvanásťvalec s výkonom 420 kW/570 k a maximálnym krútiacim momentom 780 Nm, ktorý sa s takmer 2,5 tony ťažkým hebedom pohráva ako mačka s myšou a kedykoľvek má dosť sily elegantne potiahnuť auto zo zákruty.

31

Ďáždniky v predných dverách vodiča aj spolujazdca nie sú žiadna lacná záležitosť. Jeden stojí vraj okolo 2.000 eur.

Po niekoľkých ostrých prejazdoch zákrut som normálne dostal chuť vyskúšať si Ghost niekedy na okruhu. Na svoju dĺžku disponuje až neuveriteľnou jazdnou dynamikou. Doslova som sa na chvíľu ponoril vo fantázii do gangsterských amerických filmov a predstavoval si, ako dokonalé by bolo toto auto pre Al Caponeho vodiča. Maximálne reprezenatitívne, a keby došlo na to, že treba niekomu zdrhnúť, so zrýchlením z 0 na 100 km/h za 4,8 s by plynulými driftami krásne povymetal široké ulice Chicaga.

Technické parametre vozidla
Motor 6.6 V12
Zdvihový objem [cm3] 6592
Výkon [kW/k] 420/570
pri otáčkach [1/min] 5250
Krútiaci moment [Nm] 780
pri otáčkach [1/min] 1500
Nameraná spotreba [l/100 km] 13,7
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 4,8
Maximálna rýchlosť [km/h] 250
Registračný poplatok [€] 2.997
Batožinový priestor [l] 490
Cena modelu od [€] 330.000

Kúpiť či nekúpiť?

Očakával som, že krátky test Ghosta bude len nudná exhibícia techniky Sedmičkového BMW v luxusnejšom balení. Nakoniec som sa ale veľmi dobre pobavil a priznávam, že aj napriek dôverne známej technike a výbavovým prvkom má svojho ducha. Neviem si však predstaviť vlastniť takéto auto a jazdiť s ním každý deň v našich podmienkach. Už len preto, že pri šírke 2 metre sa ledva vmestíte na naše cesty.