Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Renault Scénic oslavuje 20. výročie
Túžbou každej automobilky je vymyslieť také auto, ktoré by určilo novú kategóriu a ešte by malo aj predajný úspech. Renault sa nikdy nevyhýbal experimentom, preto má medzi ostatnými automobilkami i odborníkmi veľký rešpekt. Samozrejme sa pri tom nedá vyhnúť ani neúspechom a stratám.
O veľkopriestorovom aute snívali Francúzi už dávno, konkrétne činy podnikli v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Vedeli, že podobný typ auta by sa mohol ujať v taxislužbe, lebo by sa doň príjemne nastupovalo a bol by z neho dobrý výhľad. Svoje predstavy zverili talianskemu dizajnovému štúdiu z Turína Carrozzeria Gia. V roku 1959, teda 25 rokov pred modelom Espace vznikol Renault 900. Navrhol ho Sergio Sartorelli (1928 – 2009), ktorý bol zamestnaný v štúdiu Ghia od roku 1956. V roku 1959 predstavili hnedý prototyp na autosalóne v Paríži. Dĺžka karosérie bola 4330 milimetrov, šírka 1780 milimetrov a hmotnosť auta 1020 kilogramov. Motor bol umiestnený vzadu, za zadnou nápravou. Aj ten bol raritou. Išlo o vidlicový osemvalec s objemom 1690 kubických centimetrov. Vznikol spojením dvoch motorov z modelu Dauphine (845 cm3) a dosahoval výkon 80 koní, čo stačilo na maximálnu rýchlosť 140 km/h. Motor sa chladil cez mriežku na zadnej kapote. Problémom bolo, že nebolo kam uložiť batožinu. Po dvoch ďalších prototypoch to nakoniec Francúzi na istý čas vzdali.
Ďalším popudom pre nový druh auta bol nečakaný úspech modelu Matra Simca Rancho z roku 1977, ktorú postavil pôvodom Grék Antonis Volanis. Rancho bol vlastne iba zvýšený kombík Simca 1100 s vyššou strechou a veľkými bočnými oknami. Vtedy vo firme Matra, ktorá úzko spolupracovala s automobilkou Simca – Talbot, vznikla myšlienka na stavbu MPV. Auto malo mať komfortné pruženie, teda nie odvodené z úžitkovej dodávky, a malo mať klasické elegantné dvere, nie posúvacie, a veľkú presklenú plochu. Kým však projekt číslo 17 v Matre dokončili, Simca s prispením Chryslera skrachovala a pripadla koncernu PSA. V automobilke Peugeot nové MPV odmietli vyrábať. Zdalo sa im neperspektívne a drahé. Do deja vstúpil maliar Pierre Heymann, ktorý v tom čase robil výskum, aké auto by ľudia chceli mať. V roku 1982 poslal výsledky automobilke Renault a jej riaditeľ Bernard Hanon sa rozhodol MPV vyrábať. Matra sa teda dohodla s Renaultom. Karoséria bola takmer hotová, podvozok pochádzal z práve dokončovaného modelu Renault 21 a motor bol uložený pozdĺžne. Karoséria mala koeficient odporu vzduchu iba 0,32. a mnohí ju porovnávali s vlakom TGV. Prvý Espace v roku 1984 bol 4250 milimetrov dlhý a mal päť zhodných samostatných sedadiel, ktoré sa dali všemožne sklápať, predné sa dali otáčať a zadné posúvať i vyberať.
Na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov prišli nové nápady. Vedúcim dizajnu v automobilke je od roku 1988 Patrick le Quément, ktorý vytvoril napríklad slávny Ford Sierra a oddelenie pre triedu kompaktných áut vedie progresívna návrhárka Anne Asencio, ktorá prišla do Renaultu už rok predtým. Patrick le Quément navrhol prvú generáciu malého modelu Twingo, ktorá sa okamžite začala úspešne predávať a Anne navrhla rodinný van s dvojicou posuvných dvier na každej strane, ktorý mal premiéru na autosalóne vo Frankfurte v roku 1991 pod banálnym názvom Renault Scénic Concept Car. V roku 1995 uvádzajú na trh prvú generáciu kompaktného modelu Mégane, ktorý nahradil Renault 19. Mégane daroval podlahovú plošinu a motory autu MPV, ktoré dostalo meno Scénic. Prvé MPV postavené na základe auta nižšej strednej triedy sa ukázalo v roku 1996.
Dvanásť rokov po priekopníkovi menom Espace teda prišla druhá revolúcia v podobe kompaktného MPV. Scénic dlhý 4168 milimetrov mal rázvor 2580 milimetrov a päť samostatných sedadiel. Motorová paleta bola zo začiatku skromná 1,4 a 1,6 s ôsmimi ventilmi boli benzínové štvorvalce, motor 1,9 bol naftový, postupne od roku 1999 pribúdali 16-ventilvé motory a benzínový dvojliter. Scénic zaujal aj porotu zloženú z motoristických novinárov a dostal titul Auto roka. V roku 2000 prišiel na trh terénny model RX4 s pohonom 4x4 s rezervným kolesom na piatych dverách. Bol pomerne hlučný, mal väčšie kolesá a hoci bol predurčený na úspech, zákazníci ostali vlažní. Éra oplastovaných SUV sa začala neskôr a model RX4 predbehol dobu. V roku 2003 mala premiéru druhá generácia. Tá musela čeliť novej konkurencii, ktorá sa nebývalo rýchlo rozrastala. Prišla Zafira, Picasso, Touran, C-Max, Almera Timo, Multipla...
Na trh teda prišli vlastne dva modely. Bežný päťmiestny s rázvorom 1685 milimetrov a alternatívne až sedemiestny nazvaný Grand s rázvorom 2736 milimetrov predĺžený o 234 milimetrov. Krátka verzia sa ukázala v Ženeve, ale oficiálnu premiéru mala v Barcelone. Druhá generácia vydržala vo výrobnom programe až do toku 2009. Tretia generácia už definitívne prerástla Espace z roku 1984 a mala premiéru v marci na ženevskom autosalóne 2009. Opäť dve veľkosti i dva rázvory, 2700 a 2769 milimetrov. Verzie od seba ľahko rozoznáte podľa zadných bumerangových svetiel. Ak smerujú dopredu, ide o dlhú verziu, krátka má svetlá zahnuté smerom k stredu piatych dvier. Scénic bol prvý, v ktorom sa predtavil nový naftový motor 1,6 dCi. V roku 2013 sa objavila aj atraktívnejšia verzia s plastovými doplnkami XMod, motor však poháňal iba predné kolesá. Teraz netrpezlivo očakávame štvrtú generáciu, ktorú by sme mali vidieť ešte tento rok. Doteraz sa predalo päť miliónov kusov modelu Renault Scénic.