Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Renault Scénic/Grand Scénic: Experiment s 20-palcovými kolesami sa celkom podaril
Renault sa pri premiére modelov Scénic a Grand Scénic tretej generácie postaral o malú revolúciu. Obe autá štandardne obul v danej kategórii na extrémne 20-palcové kolesá. Počas prvých jázd som sa preto sústredil hlavne na súhru pruženia a motora s mega obutím.
Platí to pre všetky motorizácie a výbavy. Na iných ako 20-palcových kolesách novú generáciu dvojčiat Renault Scénic a Grand Scénic z výroby nedostanete. Milovníci veľkých kolies budú nadšení, tuneri majú po chlebe. Ostatní sa budú logicky pýtať, čo je za týmto rozhodnutím? Prečo Renault zariskoval? Bude sa s novým Scénicom a Grand Scénicom dať vôbec jazdiť po našich cestách?
Hoci to znie v dnešnej dobe neustáleho znižovania nákladov zvláštne, až neuveriteľne, za netradične veľkým obutím je dizajn. Štylistický návrh natoľko presvedčil šéfov koncernu, že dizajn dostal prioritu. Potom už bolo na technikoch aby zamakali a maximálne eliminovali všetky potenciálne negatíva veľkých valcov.
Mega kolesá novej generácii dvojčiat nesmierne sadnú, to sa musí nechať. Výborne dotvárajú ich crossoverový charakter a súčasne sa podieľajú na zvýšení svetlej výšky podvozka o 40 mm. Zároveň im ani zďaleka neublížili na komforte jazdy ako by ste možno čakali. Samotné pneumatiky sú na tak veľký rozmer v prvom rade extrémne úzke, a v druhom rade majú solídnu výšku bočnice, až 107 mm, čo je väčšia výška ako používa väčšina 17 a 18 –palcových kolies. Menšia šírka behúňa napomáha nižšiemu valivému odporu. Výška bočnice zase pomáha na rozbitom povrchu čo to odfiltrovať. Po premenení na čísla v gumárenskom jazyku, pneumatiky majú rozmer 195/55 R20. Na prvých jazdách sme videli autá obuté do plášťov od firiem Continental, Michelin a Good Year, čiže všetko prémiové značky. Vybrané modely plášťov patria medzi najlepšie hodnotené 20-palcové obutie a nízkym valivým odporom na trhu. Otázne len je, ako tieto plášte držia na vode, pretože zo skúsenosti vieme, že pneumatiky s nízkym valivým odporom sa zvyknú šmýkať viac ako klasické letné obutie. Veľké kolesá osadené v rohoch karosérie, v kombinácii s dlhým rázvorom náprav (+ 32 mm u Scénicu, + 34 mm u Grand Scénicu) a krátkymi prevismi pomáhajú stabilite auta v zákrutách aj reakciám na riadenie.
Ďalšie otázky sa ale vynárajú v súvislosti s brzdnými dráhami a obstarávacou cenou pneumatík. Renault tvrdí, že napriek veľkým kolesám sa konštruktérom podarilo brzdné dráhy skrátiť o 3 až 5%, na suchom aj mokrom povrchu. A teraz to najpodstatnejšie. Koľko budú nové pneumatiky na dvojčatá stáť? Renault garantuje, že pohybovať by sa mali na úrovni, miestami aj nižšie, než 17-palcové pneumatiky. Výrobca je tiež ručiteľom dostatočných skladových zásob a distribúcie do 24-hodín od objednania. Túto idylku narúša len fakt, že Renault sa v prípade objednávania pneumatík cez popredajné služby plánuje správať ako známa jabĺčková firma, od ktorej keď si kúpite mobil alebo tablet, iným ako jej konektorom ich nenabijete. Rovnako to bude je s pneumatikami pre Scénic a Grand Scénic. Inde ako u predajcu značky Renault ich vraj nezoženiete. Pevne verím, že nakoniec to nebude pravda ...
Zvedavý som tiež na realitu so zásobami na sklade a rýchlosťou dodávok. Hoci jeden rozmer pre celý modelový rad Scénic a Grand Scénic by mal logisticky mnohé zjednodušiť.
Za volantom
Priznám sa, že ani si dobre nepamätám, či som vôbec niekedy šoféroval auto tejto veľkosti, alebo kategórie na 20-palcových kolesách. Je to veľmi zvláštny pocit, ale rozhodne nie je zlý. V porovnaní s predchodcom prevláda na úvod dojem športovejšieho charakteru pruženia, pod ktorý sa pospisujú práve 20 –palcové kolesá a vplyv ich hmotnosti a s nimi súvisiacich neodpružených hmôt na jazdu - otriasanie sa na nerovnostiach. Všetky 4 kolesá pridali novinke na váhe približne 22 kilogramov, čo musí byť cítiť. Nie je to nič zásadne rušivé, len si jednoducho všimnete, že obuté máte o niečo väčšie valce než bežne. Pokiaľ ide o pohotovostnú hmotnosť, tá je vraj v priemere len o kilogram vyššia v porovnaní s predchodcom, a to aj napriek ťažším kolesám a lepšej výbave, či kvalitnejším materiálom. Na niektorých miestach sa pridávalo, na mnohých ďalších zase výrazne uberalo. Samotné pruženie pracuje a filtruje každý defekt povrchu cesty bravúrne. Zásluhu na tom majú špeciálne pre dvojčatá vyvíjané tlmiče s mechanicky nastaviteľnou úrovňou tlmenia. Samotné pruženie je po Mégane GT druhé najlepšie aké som na nových modeloch značky Renault skúšal. Na testovacích trasách som sa pokúsil dostať ho viackrát do úzky, no žiaden buchot ani ranu do karosérie som nedosiahol. A to som našiel aj menej kvalitné cesty s „roletou“. Veľké koleso by v princípe malo lepšie zvládať padnutie do jamy než malé, pretože ju prekonáva väčšou plochou. Zvlášť, ak je obalené v pneumatike s dostatočne vysokou bočnicou. Problém je len séria vyslovene malých nerovností, na ktorých sa rozskáču kolesá, čo sa mi stalo len pri šantení po šotolinovej ceste. Keďže novinka sa pasuje do úlohy crossovera, pokušeniu som neodolal. Na všetkých ostatných druhoch ciest s asfaltovým povrchom, ktoré som stretol, pruženie funguje perfektne. Potrebné je ale vyskúšať ho na našich cestách.
Šéf vývoja novinky nám počas večere prezradil, že tlmiče pre Scénic a Grand Scénic ponúkajú 7 rôznych pevných nastavení, v závislosti od hmotnosti daného modelu (motorizácie a výbavy). Z dôvodu zjednodušenia sériovej výroby sú teda jedni tlmiče pre celý modelový rad, len nastaviteľné podľa verzie. K nastaveniu na pevno dochádza priamo vo fabrike. Vodič teda nemá možnosť do nastavenia zasahovať. Pokiaľ si auto nedá v servise na zdvihák a nebude sa chcieť „hrať“, na čo ale reálne nemá dôvod, pretože fabrické nastavenie funguje dobre.
Veľké kolesá sú v poriadku aj z pohľadu rýchlosti reakcií riadenia a veľmi prospievajú stabilite a vedeniu stopy. Na druhej strane trochu negatívne sa podpisujú pod vnímanie reálnej dynamiky. Napríklad s motorom 1.2 TCe (96 kW/130 k) sa niektorým kolegom zdal Scénic slabý, pretože dať do pohybu veľké 20-palcové koleso v porovnaní so 16 alebo 17-palcovými je pri tak malom objeme motora veľký rozdiel. Možno aj z tohto dôvodu nám výrobca ponúkol na skúšanie len silnejšie agregáty a na základné vôbec nedošlo.
S dynamikou skúšaných agregátov som bol spokojný. Páčila sa mi aj preplňovaná jednadvojka, ktorá keď sa podrží v otáčkach, zatiahne veľmi pekne. Zaujímavou skúsenosťou bola novinka v motorovej palete, naftový motor 1.5 dCi s tzv. mild hybridným asistentom. V praxi ide o elektromotor výkonu 10 kW/14 k, ktorý pri akcelerácii pomáha spaľovaciemu agregátu. Pri spomalení zase pracuje ako generátor a rekuperuje kinetickú energiu. Vďaka nemu motor dosahuje lepšiu dynamiku pri nižšej spotrebe o 8 až 10%. Možno práve táto kombinácia je recept na extrémne veľké kolesá. Počas domáceho testu bude treba reálne porovnať 1.5 dCi s elektromotorom a bez neho a overiť tak pridanú hodnotu hybridného asistenta na dynamike a spotrebe paliva.
Najviac kilometrov som odjazdil s veľkým Grand Scénicom v kombinácii s dvakrát preplňovanou naftovou jednašestkou (118 kW/160 k). Motor poteší rýchlou odozvou na akcelerátor, ale aj veľmi slušným ťahom, ktorý sa od agregátu s krútiacim momentom 380 Nm už akosi automaticky očakáva. Ešte viac ale poteší zladením so štandardne montovanou 6-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou, ktorá je dobre odstupňovaná, už aj s ohľadom na veľké kolesá. Počas celej jazdy som si najviac užíval práve prevodovku (vrátane jej reakcií a plynulosti zmeny prevodových stupňov), než samotný motor.
Zmena v usporiadaní troch sedadiel v druhom rade
Predná časť interiéru vychádza z konceptu, ktorý už poznáme zo všetkých súčasných modelov značky. Srdcom kokpitu je veľký dotykový tablet, zvyšok viac menej identický so súrodencami. Spoza volantu najviac pripomína Espace, ku ktorému má blízko tiež úrovňou použitých materiálov.
Veľká zmena nastala v druhom rade sedadiel, kde koncepciu troch samostatne posúvateľných a sklápateľných sedačiek nahradila schéma 2 + 1. Výrobca vypočul kritiku majiteľov predošlej generácie, ktorí sa sťažovali na užšie, a tým pádom obmedzene využiteľné stredné sedadlo a rozhodli sa pravé krajné so stredným spojiť, čím získali väčšiu šírku sedacej plochy pre stredného pasažiera. Obe sedadlá, teda lavica aj samostatná sedačka sa dajú v dostatočnom rozsahu posúvať v pozdĺžnom smere, ale aj odklápať, pre pohodlnejšie nastupovanie dozadu.
Tri detské sedačky do druhého radu by ste teraz mali ukotviť pohodlnejšie. Problém ale je, že úchyty Isofix novinka ponúka iba na dvoch z celkovo piatich zadných sedadiel (v prípade modelu Grand Scénic). Volkswagen Touran má pre porovnanie Isofixy na všetkých piatich zadných sedadlách.
Od vlajkovej lode Espace preberá Grand Scénic diaľkové odpálenie zadných sedadiel do podlahy. Z miesta vodiča pomocou tabletu alebo tlačidlovou klávesnicou z batožinového priestoru.
Priestorové podmienky v druhom a treťom na dĺžku aj šírku zodpovedajú triede kompaktných vanov. Na výšku je vzadu podobne ako v Espace miesta skromnejšie.
Predaj nového Scénica a Grand Scénica odšartuje v decembri špeciálnou limitovanou sériou Premiere edition s bohatou výbavou za atraktívnu cenu. Oficiálny štart predaja je naplánovaný na január 2017.
Renault GRAND SCENIC 7 miestny - rozmery sedadiel
Renault GRAND SCENIC 5 miestny - rozmery sedadiel