Renault predviedol modernizované Twingo
Francúzi upravili dizajn a pridali nové výkonové verzie známych motorov.
Renault Twingo sme vyše 20 rokov poznali ako bublinu na kolesách - miniauto s prekvapivo veľkým vnútorným priestorom a praktickými posuvnými zadnými sedadlami.
Tretia generácia - uvedená v roku 2014 - je iná. Francúzi sa pri vývoji spojili s koncernom Daimler (Smart) a stavili na netradičné riešenia. Motor putoval dozadu, karoséria je prvýkrát päťdverová a keďže vpredu nemusia byť poloosi, kolesá môžete vytočiť až do uhla 45 stupňov. Najmenší Renault sa vďaka tomu pýši rekordne malým priemerom otočenia 8,6 metra. Lepší je iba dvojmiestny Smart ForTwo (7,1 m).
Pre veľké konštrukčné úpravy sa z kabíny vytratil pocit vzdušnosti, ktorý charakterizoval predchádzajúce dve generácie. Chýbajú aj posuvné zadné sedadlá, ale Twingo napriek tomu obhájilo post najpredávanejšieho miniauta v domácom Francúzsku. Vlani z neho predali vyše 46 000 kusov, o takmer 21 000 viac než z Fiatu 500, ktorý v rebríčku obsadil druhú priečku.
Renault na marcovom autosalóne v Ženeve predstaví modernizované Twingo. Prvé oficiálne fotografie a informácie však máme k dispozícii už dnes. Dizajnéri dostali za úlohu, miniauto opticky rozšíriť a znížiť.
Keď sa prvýkrát postavíte vedľa Twinga tretej generácie, možno budete prekvapení, aké je vysoké. Meria 1554 mm. Aj podlaha je vyššia, pretože pod ňou konštruktéri museli nechať priestor pre uloženie batérií elektrickej verzie. Elektrické Twingo síce neexistuje, ale sesterský Smart ForFour áno.
Takto Twingo pred štyrmi rokmi zahviezdilo v našom porovnávacom teste miniáut. Otočilo sa na suverénne najmenšom priestore.
Dojem väčšej šírky navodzujú najmä zvislé nasávacie otvory v prednom nárazníku. Zmenám sa nevyhla ani maska chladiča a svetlomety. Okrúhle denné svetlá sú minulosťou. Po novom sa diódy pre denné svietenie objavili priamo v hlavných svetlometoch. Pri pohľade z profilu si môžete všimnúť nové zliatinové disky s priemerom 15 alebo 16 palcov a upravené ochranné lišty. V ľavom zadnom blatníku je nasávanie vzduchu, vedúce do motorového priestoru. Predtým ho mala iba športová verzia GT. Vzadu dominuje nový nárazník, plus koncové svetlá s novou grafikou.
Piate dvere sú stále sklenené, ale po facelifte obsahujú malé plastové madlo, aby sa dali pohodlnejšie otvoriť. Vo vnútri nájdete vylepšené multimediálne systémy. Dostupnejší R&Go obsahuje dokovaciu stanicu pre smartfón, z ktorého sa po pripojení stane dotykový displej auta. Drahší Easy Link má vlastnú sedempalcovú dotykovú obrazovku.
Kabína ďalej obsahuje dva USB porty a nové farebné detaily. Navyše, pred spolujazdcom sa objavila plnohodnotná zatvárateľná schránka na drobnosti, ktorá sa stáva štandardom pre všetky verzie.
Renault urobil zmeny aj v ponuke motorov. Atmosférický litrový trojvalec SCe je dostupný v dvoch výkonových verziách - 48 kW (65 k) alebo 55 kW (75 k). Obe charakterizuje najvyšší krútiaci moment 95 Nm, dostupný pri 4000 otáčkach za minútu. Litrový trojvalec spolupracuje výhradne s päťstupňovou manuálnou prevodovkou.
Náročnejší zákazníci siahnu po turbomotore 0,9 TCe, ktorý sa pýši výkonom 70 kW (95 k). Vďaka turbu má šofér k dispozícii najvyšší krútiaci moment 135 Nm pri 2500 otáčkach. Dostupný je s päťstupňovou manuálnou alebo šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou.
Renault pre atmosférický motor predpisuje servisný interval 30 000 kilometrov alebo jeden rok. Pre turbomotor ho skrátil na 20 000 km alebo jeden rok.
Francúzi zatiaľ neprezradili, či športové Twingo GT (0,9 TCe 81 kW/110 k) zostane v ponuke.