299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb 21202875 2018   new renault megane r s sport chassis tests drive in spain Thumb 21202784 2018   new renault megane r s sport chassis tests drive in spain Thumb 21202792 2018   new renault megane r s sport chassis tests drive in spain Thumb 21202796 2018   new renault megane r s sport chassis tests drive in spain Thumb 21202799 2018   new renault megane r s sport chassis tests drive in spain Thumb 21202813 2018   new renault megane r s sport chassis tests drive in spain 1024x597 conti wc8s sk Thumb 21202862 2018   new renault megane r s sport chassis tests drive in spain Thumb 21202864 2018   new renault megane r s sport chassis tests drive in spain Thumb 21202871 2018   new renault megane r s sport chassis tests drive in spain

Renault Mégane RS: Dôstojný nástupca

Počas prvých jázd na Slovakia Ringu ma doslova nadchol podvozok, príjemne prekvapil systém 4Control, s ktorým auto nie je vôbec také pretáčavé ako sa o ňom niesli chýry a automatická prevodovka je menší problém ako u Clia. Aj vďaka tomu, že na výber máte stále aj manuál ...

Na nový Mégane RS som sa veľmi tešil, pretože predchodca bol pre mňa najlepší hot hatch a bol som zvedavý kam ho posunula tretia generácia.

Mégane RS je pre mňa zároveň trochu osobná vec, pretože druhú generáciu som nejaký čas spoluvlastnil a každá chvíľa s ním bola pre mňa zážitkom až sviatkom.

Dizajnovo patrí nový Mégane RS medzi najvydarenejšie hot hatche súčasnosti. Sebavedomo, ale nie prehnane dáva najavo svoj potenciál. Hlavne nafúknutými, rozšírenými blatníkmi, ale aj spojlerom v prednom nárazníku, ktorý je už tradične inšpirovaný monopostom F1. Rozšírená karoséria mi pripomína slávne časy predokolkových rely špeciálov, známych pod označením Kit Car. Rozšírenie blatníkov nie je samoúčelné. Rozchod predných kolies sa v porovnaní s Méganom GT rozšíril o 60 mm, zadných o 45 mm.

Z ďalších dizajnových špecialít udrú do oka funkčné žiabre za prednými blatníkmi, ktoré odvetrávajú motorový priestor. Výduchy po bokoch zadného nárazníka sú len dizajnované, ale za to difúzor je plne funkčný a stará sa až o 90% aerodynamického prítlaku auta. Pritom siaha až meter pod auto.

Žiabre v predných blatníkoch odvetrávajú motorový priestor.

A ešte jedna vec sa mi na ňom nesmierne páči, ktorá opäť odkazuje pozornosť na rely špeciály. Prídavné LED svetlá RS Vision po bokoch predného nárazníka v tvare loga Renault Sport, ktoré majú až štvoritú funkciu. Slúžia ako hmlovky, obrysové svetlá, prisvecujú do zákruty a dopĺňajú aj diaľkové svetlá. V jazyku relistov, suplujú tzv. svetelnú rampu a viac do detailu osvecujú cestu priamo pred autom aj do šírky. Diaľkové svetlá v Mégane RS dosvietia vraj do vzdialenosti až 450 metrov, aj vďaka prídavným RS Vision svetlám. V domácom teste im budeme venovať špeciálnu pozornosť, pretože v danej kategórii je to unikát.

Prídavné LED v prednom nárazníku v tvare loga Renault Sport majú až štvoritú funkciu. Okrem iného slúžia aj ak

 

Automatická prevodovka

Na prvých jazdách sme mali k dispozícii zatiaľ len štandardné verzie Méganu RS - teda vo verzii Sport. Cupové prvky výbavy ako samosvor, výkonnejšie kompozitné brzdy s hliníkom vnúti a oceľovými diskami zvonka, ktoré sa lepšie chladia, nabiehajú postupne až do novembra.

Nový Mégane prichádza v tretej generácii s tromi zásadnými novinkami, z ktorých najviac som sa bál 6-stupňovej dvojspojkovej automatickej prevodovky DCT. Preto začnem práve s ňou.

V RS-ovom aute ju Renault prvýkrát použil s príchodom súčasného Clia, čím podľa mňa utrpel charakter tohto auta. Tvrdil som to po prvých jazdách a tvrdím to aj dnes. Z pohľadu ortodoxného fanúšika produktov Renault Sport. Z obchodného hľadiska to bol však skvelý ťah, pretože vďaka automatu sa Clio RS dostalo k podstatne širšej skupine klientov a o to Renaultu išlo. V prípade Méganu bol ale Renault opatrnejší. Mégane RS je predsa len akýsi etalón, benchmark tejto kategórie a preto si nemohol dovoliť riskovať. Na jednej strane inšpirovaný úspechom Clia teda rozšírili ponuku o automat, aby mal čo ponúknuť tým, ktorí chcú rýchle a dynamicky vyzerajúce auto ako „tá“ ikona, ktorú všade vyzdvihujú, ale pohodlnejšie a príjemnejšie na každodenné používanie. A súčasne zachoval manuál, aby nestratil skupinu ortodoxných fanúšikov, ktorí majú extrémnejšie nároky na auto tejto kategórie.

Hardvér, teda páčky pod volantom pevne uchytené na stĺpiku riadenia sú úplne tie isté ako v Mégane GT. Teda s veľmi slabou mechanickou odozvou. Prepínanie jednotlivých prevodových stupňov pripomína hranie sa s PlayStation. Od auta tohto kalibru by som očakával výraznejšie, kovové krídla, ktoré budú mechanicky cvakať ako v pretekárskom v špeciáli. Ale ok, beriem to ako určitý kompromis z pohľadu lepšej ceny. Veď ktorého konkurenta, ak vôbec, dostanete za niečo vyše 28.000 eur aj s automatom? Po stránke rýchlosti radenia a odozvy na dotyk nemám problém. V režime Race mení prevodové stupne naozaj rýchlo a každá zmena je sprevádzaná trhnutím a plesknutím do výfuku. Tým sa dostávam k druhej silnej stránke automatu popri rýchlosti radenia, a tou je zvuková farbička. Už len kvôli rachotu, ktorý vyrába v režime Race pri radení mnohí pôjdu do automatu, pretože s manuálom takýto zvuk z Méganu nedostanú. Strieľanie je vyrábané samozrejme elektronicky, k čomu si Mégane ešte dopomáha dodatočným vstrekovaním paliva aby to vždy riadne rachlo. Klapku vo výfuku nemá, ale výfuk využíva dve vetvy. V režime Normal a keď o nič nejde posiela výfukové plyny cez tlmič, kedy je aj auto tichšie. V režime Race zase vypľúva všetko priamo von. Takže, ak chcete viac zvuku a strieľania do výfuku, treba ísť do automatu.

 

4Control

Druhá novinka v poradí, na ktorú som bol zvedavý bol systém riadenia všetkých štyroch kolies 4Control. U Méganu som sa s týmto systémom nestretol prvýkrát, ale pre RS dostal ešte vyladenejší software. Napríklad, zatiaľ čo bežne natáča zadné kolesá v protismere k predným do rýchlosti 60 km/h, v Race tak robí až do 100 km/h. Pred prvými jazdami som počul a čítal rôzne názory o tom ako je zadok auta s týmto systémom pretáčavý, auto nepokojné a pod. Ja však tento dojem vôbec nemám. Podľa mňa podvozok, v kombinácii s 4Control patrí k veľmi silným stránkam auta. Nestačil som sa diviť ako Mégane sedí na ceste v rýchlych tiahlych zákrutách, ako zadné natáčacie kolesá pomáhajú zjemňovať až eliminovať nedotáčavosť auta v zákrutách. Pritom v prípade Méganu sa natáčajú len do 2,7 stupňového uhla v protismere k predným, zatiaľ čo u Audi A6 je to napríklad až o 5 stupňov. V úsekoch na Slovakia Ringu, v ktorých som bol zvyknutý s inými autami na výjazde uberať, pretože už ma prirodzene začalo vynášať a predok mi ubiehal, Mégane RS stále drží a ja tlačím plyn na podlahu. Nový Mégane RS vie byť v zákrutách veľmi rýchly. V domácich testoch ma bude zaujímať o koľko v porovnaní s najbližšou konkurenciou. Samozrejme jemným ubratím plynu si zadok viete nahodiť bokom, aby sa auto krásne a jemne skĺzlo, ale nie je to nič nečakané a prekvapivé. Práve vďaka riadeniu všetkých kolies sa dá s nahadzovaním zadnej časti a kĺzaním zadnej časti krásne hrať. Nový Mégane RS je rozhodne menej citlivý na ubratie plynu a zmenu zaťaženia v zákrute než predošlý. V starom Mégane trebalo mať rýchlejšie ruky a viac odvahy. Takže za seba 4Control chválim. Veľmi som však zvedavý ako si poradí s mokrým povrchom, čo vyskúšam až v domácom teste.

 

Motor

Treťou najväčšou novinkou je motor. Pôvodný dvojliter vystriedala menšia jedna-osmička, ale s vyšším výkonom než dosahovala vrcholná verzia predchodcu (205 kW/280 k). Ide o vyšperkovaný agregát z oživeného športového kupé Apline A 110, preplňovaný dvojkomorovým turbom twinscroll a viacerými technológiami prebratými z F1. Veď jeho krútiaci moment 390 Nm patrí k tomu najlepšiemu v tomto segmente.

Motor má energický ťah, krásne reakcie na akcelerátor a krásne vie zatiahnuť, keď potrebujete vytiahnuť auto plynom zo zákruty. Stále tu je však priestor na zlepšovanie. Ešte som neskúšal verziu Cup so samosvorom a koncom roka pribudne aj Trophy s výkonom zvýšeným na 220 kW/300 k.

Počas prvých jázd mi samosvor na okruhu ani nechýbal. Už predná náprava štandardnej verzie je po trakčnej stránke tak dobre nastavená (os zatáčania kolesa je oddelená od zvyšku nápravy), že na suchom povrchu nemala s prenosom výkonu zásadný problém. Svoje tu zohrávajú aj tlmiče s hydraulickými dorazmi, ktoré eliminujú vibrácie, a teda odskakovanie kolies v zákrute.

Ak by som to teda zhrnul, už základná verzia Méganu RS je skutočným športovým náčiním, s ktorým sa môžete ísť prebehnúť po okruhu a veľmi si užijete aj svoje obľúbené okresky. Predovšetkým je to ale auto príjemné aj na každý deň. Pokiaľ by ste chceli s Méganom častejšie brúsiť svoj obľúbený okruh, potom môžete postupne pridávať veci ako manuál, samosvor, Recaro sedačky, lepšie brzdy.... Jednoducho si ho vyskladať na mieru.

Štandardné športové sedačky sú tvarovo identické so sedadlami z Méganu GT. Ideálna voľba pre každodenné použitie. Výborne stabilizujú telo, majú širokú konštrukciu a sú pohodlné na dlhé cesty. Náročnejší šoféri si môžu priplatiť za korýtka od firmy Recaro. Popri sedačkách je najvýraznejšou zmenou v interiéri športový volant.

 

Technické parametre Renault Mégane RS
motor 1.8 TCe
zdvihový objem valcov [cm3] 1798
výkon [kW/k]  205/280
pri otáčkach [1/min]  6000
krútiaci moment [Nm]  390
pri otáčkach [1/min]  2400
prevodovka  6DCT
palivová spotreba kom. [l/100 km]  7,0
pohotovostná hmotnosť [kg]  1430
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 5,8
maximálna rýchlosť [km/h]  250

 

Rozmery: dĺžka 4372 mm, šírka 1874 mm, výška 1445 mm, rázvor náprav 2669 mm, objem palivovej nádrže 50 l.