Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb tben2563 resize processed 640x420 Thumb img 5017 resize 650x467 Thumb img 4983 resize 650x420 Thumb 633 large tben2563 resize Thumb 632 large tben2347 resize Thumb 631 large img 5017 resize Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 630 large img 4983 resize Thumb 629 large img 4975 resize

Renault Koleos 2.0 dCi 4x4 - Nepochopený

Iba málo áut nemalo príležitosť ukázať, čo sa v nich skrýva. Jedným z nich je Koleos, ktorý mnohých potenciálnych zákazníkov odradil netradičným dizajnom. Nedávnou modernizáciou dostal druhú šancu.

Hoci je hodnotenie vizáže čisto subjektívna záležitosť, pohľad do internetových diskusií a tabuliek predajov áut ma utvrdil v názore, že tentoraz sa verejnosť vzácne zhodla. Renault Koleos veľa ľudí za srdce nechytil. Možno je to aj dôsledok skutočnosti, že ho technici francúzskej automobilky vyvíjali spolu s kolegami dcérskej kórejskej značky Samsung. Modernizovaný model má už prívetivejšiu prednú časť. Škoda však, že dizajnéri nevenovali väčšiu pozornosť aj zvyšku auta. Okrem predných partií a spätných zrkadiel, do ktorých zakomponovali smerovky, sa totiž zmenil iba tvar zliatinových diskov kolies a do ponuky lakov pribudla oranžová metalíza.

Batožinový priestor naďalej sprístupňuje dnes už menej vídané dvojdielne zadné veko. Jeho vyklopená spodná časť síce unesie 200 kg záťaž, takže si na ňu môžete bez obáv sadnúť a napríklad si na nej prezuť korčule alebo obuť do lyžiarok viacero detí sediacich vedľa seba. Zároveň však výrazne vytŕča do priestoru za autom a komplikuje manipuláciu s batožinou v kufri. Ruku na srdce – čo potrebujete častejšie – nakladať a vykladať z auta nákup alebo si posedieť na spodnej časti veka? U väčšiny asi vyhrá prvá možnosť, ale ten pocit keď zastavíte s deťmi rovno pod zjazdovkou a máte ich kde pohodlne a čisto prezuť je na nezaplatenie.

Dvojdielne veko je otázkou vkusu. V testovanom aute nepotešila hrkajúca roletka.

Batožinový priestor má objem 450 l. Páčkami v kufri ho však dokážete zväčšiť na 1.380 l. Keď potrebuje v aute previesť dlhší predmet, sklopíte aj operadlo predného spolujazdca. Praktickej a ergonomickej stránke auta sa konštruktéri venovali očividne viacej než vizuálnej. Zadné sedadlá by potrebovali mať trochu vyššie ukotvené sedáky, aby cestujúci mohli mať nohy spustené viac zvislo dole, čím by oddialili ich tŕpnutie a únavu z dlhej cesty. Nezávisle od seba sa na tento nedostatok sťažovali viacerí pasažieri. K nastaviteľnému sklonu zadných operadiel ani k ponúkanému miestu výhrady nemali. Auto sa ich snažilo hýčkať aj výklopnými stolíkmi v operadlách predných sedadiel – prvkom známym skôr z veľkopriestorových vozidiel (MPV).

Z pohľadu vodiča cítiť, že Koleos už nie je novinka. Obklopený ovládačmi a materiálmi dôverne známymi z iných modelov francúzskej značky, si pripadám ako doma. Tlačidlá na ovládanie klimatizácie a audiosystému však ležia nižšie, než diktuje moderná doba. Treba sa za nimi naťahovať. Aby som bol korektný – väčšinu funkcií rádia dokážete ovládať aj modulom pod volantom. Panel vyčnievajúci medzi lakťovou opierkou a radiacou pákou pôsobí ako päsť na oko, hoci v skutočnosti je umiestnený v podstate ideálne a slúži na ovládanie navigácie. Vodič môže mať ruku pohodlne opretú o opierku a pritom zadávať informácie do systému – ďalší príklad, že v tomto aute bol braný ohľad v prvom rade na funkčnosť. Predné sedadlá sú mäkké ale bez výraznejšieho bočného vedenia. Keď majú šmykľavý kožený poťah ako naše testovacie vozidlo, v zákrutách sa v nich musíte poriadne držať.

Ovládací panel navigácie nepekne vytŕča do priestoru, ale vodič ho má po ruke. Stredová konzola je trochu nízko.

Renault Koleos u nás predávajú s jediným agregátom – vznetovým štvorvalcom 2.0 dCi s výkonom 110 kW (150 k) alebo 127 kW (173 k). Slabší variant sa dá kombinovať s pohonom predných alebo všetkých kolies. V prípade tohto SUV by ale bola škoda nezainvestovať 2.000 € do veľmi dobre fungujúcej štvorkolky s elektronicky pripojiteľným pohonom zadnej nápravy. Celá technika obsahujúca tri režimy jazdy (Auto, Lock a 2WD) pochádza zo sesterského modelu Nissan X-Trail. Jej súčasťou sú asistenti pre rozjazd do i zjazd z kopca. Svetlá výška 188 mm však stačí iba na ľahší terén.

Skúšaný výkonnejší turbodiesel výrobca kombinuje iba so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom 4×4, automatickú dostanete iba k slabšej verzii. Motor treba držať v otáčkach nad 2.000 1/min, až vtedy ťahá podľa očakávania. Chúťky po výraznejšej dynamike tlmí komfortne naladené pruženie a menej citlivé riadenie. Napriek pohodovej jazde sa vznetový motor počas testu nedokázal uspokojiť so spotrebou nižšou než 8 l/100 km.

Kúpiť či nekúpiť?

Renault Koleos rozhodne stojí za to, aby ste mu venovali čas a podrobili ho skúšobnej jazde. Veľa parády ani s novou fazónou síce nenarobí, ale možno si vás získa viacerými praktickými detailmi. Mne prekáža iba dvojdielne veko kufra.

Technické parametre vozidla
Motor 2.0 dCi
Zdvihový objem valcov [cm3] 1995
Výkon [kW/k] 127/173
Pri otáčkach [1/min] 3750
Krútiaci moment [Nm] 360
Pri otáčkach [1/min] 2000
Namerané spotreba [l/100 km] 8,0
Misie CO2 [g/km] 166
Zrýchlenie 0-100 km/h [s] 9,9
Maximálna rýchlosť [km/h] 191
Batožinový priestor [l] 450 – 1380
Cena modelu od [€] 25.490

autor: Michal Karpat
foto: Tomáš Benedikovič