Renault Kadjar: väčší súrodenec Capturu s pohonom jednej i oboch náprav
Po úspechu modelu Captur bola iba otázka času, kedy Renault predstaví väčší crossover. Ten deň je tu - novinka má krkolomne znejúci názov Kadjar a vzišla zo spolupráce s aliančným partnerom Nissan. V predaji sa objaví začiatkom leta.
Tak ako nám pred rokmi nešlo do úst meno Qashqai, teraz trochu bojujeme so slovom Kadjar (vyslovuje sa Kadžár). Ide o umelý výraz, ktorý vznikol spojením slov "kad" (quad - štvorkolka) a "jar" (z francúzskych slov agile - agilita, jaillir - prekvapivé objavenie sa). Mimochodom, Qashqai je názov kmeňa nomádov, žijúcich v púšti na juhozápade Iránu...
Tieto dva crossovery majú spoločné viac než len zvláštne mená. Zdieľajú modulárnu podvozkovú platformu Renault-Nissan CMF C/D i niektoré prvky interiéru. Kadjar je trochu dlhší, keď meria 4450 milimetrov. Šírka nového crossoveru dosahuje 1840 mm a výška 1600 mm. Rázvor osí kolies na teraz nepoznáme.
Renault zachoval relatívne kompaktné rozmery kvôli obratnosti novinky v mestskej džungli. Priemer otočenia má hodnotu 10,72 metra. A tiež preto, že v budúcnosti sa dočkáme aj väčšieho crossoveru, postaveného na rovnakom podvozku. Bude to súrodenec Nissanu X-Trail, dodávaný s tromi radmi sedadiel.
Spať ale ku Kadjaru, ktorý chce zaujať predovšetkým dizajnom. Tím vedený Holanďanom Laurensom van den Ackerom sa nechal inšpirovať úspešným Capturom i štúdiou Dezir a opäť navrhol atleticky pôsobiacu karosériu. "Šmrnc" jej dodávajú najmä mohutné blatníky, línia bočných okien a 19-palcové disky kolies. Vo svetelnej technike našli uplatnenie diódy. Full LED predné svetlomety dostanete za príplatok.
Z dostupných fotografií vidno, že kabína je tvarovaná pomerne konzervatívne. Teda až na prístrojový panel, kde minimálne rýchlomer je digitálny. Renault vyzdvihuje príjemnosť palubnej dosky na omak. Do značnej miery totiž pozostáva z mäkčených plastov. Na stredovej konzole tróni sedempalcový dotykový displej multimediálneho a navigačného systému R-Link 2 s funkciou hlasového ovládania či personalizácie úvodnej obrazovky. Šofér si na ňu môže navoliť najpoužívanejšie funkcie. Po kabíne je samozrejme rozmiestnených niekoľko odkladacích priestorov s celkovou kapacitou 30 litrov.
Ďalších 472 litrov je ukrytých za piatymi dverami. To už ale hovoríme o kufri, ktorý je vraj veľmi variabilný. Dvojité dno môže slúžiť aj ako zvislá deliaca priečka.
Výraz "quad" v názve naznačuje, že Renault Kadjar sa nevzdá ani jazdy po nespevnenom povrchu. V ponuke preto nájdeme verzie vybavené pohonom predných alebo všetkých štyroch kolies. Ich spoločným menovateľom je svetlá výška 190 milimetrov a nájazdové uhly - predný 18, zadný 25 stupňov.
Predokolka sa dočká aspoň funkcie Extended Grip, čo je vlastne niekoľko režimov trakčnej kontroly. Extended Grip dostanete v kombinácii s pneumatikami typu M+S.
Techniku pohonu 4x4 dodal Nissan. Ide o elektromagnetickú medzinápravovú spojku, ktorá funguje v troch - otočným ovládačom volených - režimoch. Mód 2WD posiela všetok krútiaci moment na predné kolesá. Automatický režim variabilne mení pomer sily prúdiacej dopredu a dozadu, na základe adhéznych podmienok. Šofér má možnosť, v teréne uzamknúť pohon 4x4 aj manuálne (Lock).
Akurát, zatiaľ nie je známe, v kombinácii s akými motormi bude štvorkolka dostupná. Nevieme, ani to, či Renault dočká kombinácie pohonu 4x4 a automatickej prevodovky, ktorá sesterskému Qashqaiu chýba.
Francúzi totiž paletu motorizácií nezverejnili vôbec. Asi si chcú niečo nechať na marcový ženevský autosalón, kde Kadjar absolvuje oficiálnu výstavnú premiéru. Sesterský Nissan Qashqai poháňajú prepĺňané štvorvalce 1,2 DIG-T (85 kW/115 k), 1,6 DIG-T (118 kW/160 k), 1,5 dCi (81 kW/110 k) a 1,6 dCi (96 kW/130 k).