Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Renault GrandScénic 1.6 dCi DCT: Veľké kolesá nie sú problém ani na českej D1
Odštartovali sme ďalší dlhodobý test. Tento raz sme si vzali na mušku 7-miestny Renault Grand Scénic a hneď za prvý mesiac sme mu nadelili 3300 km po celom Slovensku, ale aj na českej D1.
Na Grand Scénic som sa veľmi tešil, pretože po krátkom domácom teste sa mi veľmi zapáčil jeho nový crossoverový charakter a zvedavý som hlavne na život s 20-palcovými kolesami na slovenských cestách.
Moja úplne prvá služobná cesta s ním viedla do Prahy, čo bola príležitosť otestovať podvozok na českej D1 a súčasne si vyskúšať komfort cestovania na dlhé vzdialenosti. Keďže som bol po nočnej uzávierke vydania, na ceste do Prahy som volant prepustil kolegovi a užíval si komfort cestovania na vysoko ukotvenej sedačke spolujazdca, ale aj výborne tvarovanú opierku hlavy, ktorú je možné prispôsobiť hlave tak aby ju optimálne podopierala a v zákrutách fixovala. Vďaka nej sa dá v Grand Scénicu veľmi príjemne prespať aj niekoľko stoviek kilometrov, pričom je jedno, či sedíte vpredu alebo vzadu. Na vodiča zase striehnu iné komfortné nástrahy, ako napríklad masáž v sedadle, alebo možnosť predĺžiť si sedák. Masáž ale v žiadnom prípade nemá uspávací účinok. Rovnako čalúnenie predných sedačiek s členitým povrchom pomáha prekrvovaniu nôh aj chrbta a udržiava vodiča sviežeho.
Predné sedačky výbavovej verzie Bose dobre slúžia na dlhých trasách, ale aj pri dynamickejšej jazde. Vodičove sedadlo ponúka navyše masáž aj možnosť predĺženiasedáku. V strednom rade nahradili konštruktéri tri samostatné sedačky usporiadaním 2+1. Oceníte to pri kotvení troch detských sedačiek dozadu.
Na českej betónke neboli 20-palcové kolesá žiaden problém. Skôr som oceňoval ich prínos stabilite v rýchlych tiahlych zákrutách a veľmi cítiť aj kvalitné obutie. Keďže Renault siahol po dosť netradičnom rozmere, ale pre celý modelový rad Scénic a GrandScénic, podarilo sa mu získať veľmi výhodné cenové podmienky od troch dodávateľov na veľmi solídne plášte. Naše auto má obuté pneumatiky Continental ContiEcoContact 5, z ktorých cítiť, že boli poctivejšie „upečené“, z kvalitnejšej zmesi než bežné pneumatiky pre továrenské prvoobutie. Najmä na vode fungujú dobre. Cítiť z nich dostatok gripu, vďaka ich relatívne malej šírke v pomere k veľkosti kolesa nemajú problém s vyjazdenými koľajami na našich cestách a spoľahlivo, bez straty kontaktu s cestou odvádzajú vodu z behúňa.
Vďaka nastaviteľným a tvarovateľným hlavovým opierkam fixujúcim hlavu aj po stranách sa v Grand Scénicu na dlhých trasách výborne oddychuje aj
spí.
Doterajšie kilometre s veľkými kolesami sú skôr príjemným prekvapením než negatívnym zážitkom. Za posledné obdobie som otestoval viacero áut rôznych kategórii jazdiacich na kolesách veľkosti od 18 do 20 palcov, s adaptívnym pružením aj bez, a musím povedať, že Grand Scénic sa mi z nich zatiaľ páči najviac. Úroveň jazdného komfortu ma dostala najmä na českej D1, ale aj iných betónkach, ktoré som už mal možnosť s GrandScénicom zažiť. Veľa robí na jednej strane malá šírka diskov a pneumatík, ktorá šetrí niečo na hmotnosti, ale aj samotné pruženie vyvíjané špeciálne pre tento model. Aby podvozok ladil s extrémne veľkými kolesami. A v neposlednom rade je príjemná aj vysoká bočnica použitých pneumatík. Pokiaľ nestretnete na ceste vyslovene ostrú priečnu nerovnosť, Grand Scénic hltá všetko príkladne mäkko a najmä ticho.
Spätné zrkadielko na sledovanie detí na zadných sedačkách je neoceniteľný pomocník každého rodiča.
Mäkkosť zároveň automaticky neznamená, že musíte auto v zákrutách obrazovo povedané podopierať cez okno rukami aby sa zbytočne nenakláňalo, pretože o istú časť stability, opory a istého vedenia stopy sa starajú práve veľké a tenké valce, teda kolesá. Inak povedané, podvozok s kolesami spolupracuje tak nádherne, že sa nestačím diviť a maximálne si ich užívam. Po šoférskej stránke, s ohľadom na rýchle reakcie kolies na riadenie, s ktorého odporom a naladením som mimochodom tiež konečne spokojný, ale aj po stránke komfortu. Na ceste do Prahy bola príležitosť otestovať prvýkrát aj navigáciu, ktorá sa opäť softwarovo posunula o krok ďalej. Najmä v prijímaní dopravných správ a udalostí na trase. Musím ju pochváliť, že mala relatívne čerstvé informácie o spomaleniach a kolónach a vďaka tomu som mohol s týmito informáciami na trase pracovať. Spokojný som aj s multimediálnym systémom a aparatúrou Bose, podľa ktorej sa volá aj mnou testovaná výbava.
Škoda len, že na tak vychytenú značku neponúka digitálne prijímanie rádio signálu DAB, ale len klasické analógové vlny FM a AM. Testovaný kúsok poháňal rovnaký naftový štvorvalec 1.6 dCi (118 kW/ 160 k) dopovaný dvomi turbami ako v predošlom teste Talisman, a podobne ako vo vlajkovej lodi aj tu predvádza veľmi solídnu dynamiku. Svojou húževnatosťou veľmi efektne maskuje malý objem a zážitok z jazdy po diaľnici, alebo z predbiehania na okresných cestách reálne zodpovedá dvojlitrovým naftovým motorom. Záber od najnižších otáčok pomáha žehliť 6-stupňová dvojspojková automatická prevodovka EDC, ktorá pri pohýnaní alebo otáčaní občas trhne autom, ale inak radí jemne a plynulo. Páči sa mi najmä ako pracuje s brzdením motora a sama podraďuje pri zjazde z kopca a spomaľovaní.
Navigácia nás po ceste do Prahya späť potešila spotredkovaním aktuálnych dopravných informácii o zdržaní na D1. Pomohla nám ušetriť pomerne dosť času.
Spotreba na dlhých trasách, väčšinou s využívaním diaľnic sa zatiaľ pohybuje medzi 6,5 až 7,4 l/100 km. Auto je ale nové, preto očakávame, že apetít pôjde ešte dolu. Keď Grand Scénic zabehneme, určite zmeriame okruh po meste aj mimo neho. Za uplynulý mesiac mám už aj prvé skúsenosti ako sa žije s rodinou na palube Grand Scénica. Keďže na dvore u susedov nám stojí jeho predchodca, nevyhol som sa ani malému priestorovému porovnaniu. Na rozdiel od predošlej generácie ponúka o niečo menej miesta na výšku v kabíne, čo je dané podľa mňa najmä zvýšenou svetlou výškou podvozka. Tú by som ale nevymenil za nič, pretože jazde po meste a okolí dodáva úžasnú slobodu, ale k tomu sa ešte dostanem v niektorom z ďalších dielov. Tým pádom aj sedenie je vyššie, s nohami vo vyššej polohe, ale myslím si, že stále dostatočne pohodlné. Nielen papierovo, ale aj fyzicky je o niečo menší aj batožinový priestor, ktorý je teraz hlavne odlišne tvarovaný. Je širší a súčasne nižší, ale stále do neho vmestíte veľa. V 7-miestnom prevedení má objem 533, resp. 1737 litrov. A práve vnútorná šírka je jedna z predností v porovnaní s predchodcom, ktorá sa prejavuje na sedení v druhom a potom aj treťom rade.
Sklápanie sedadiel druhého aj tretieho radu do podlahy urýchľuje diaľkové ovládanie tlačidlami z batožinového priestoru.
Do nového Grand Scénica o niečo pohodlnejšie ukotvíte tri detské sedačky v druhom rade než do predchodcu. Aj vďaka spojeniu stredného sedadla s krajným do jednej lavice, ktoré som najprv kritizoval ako krok späť, ale test ma presvedčil, že toto riešenie má reálne opodstatnenie. Príjemnou frajerinkou je aj možnosť sklopiť, resp. odpáliť všetkých 5 zadných sedadiel na diaľku tlačidlom z batožinového priestoru do podlahy. Reálne som túto možnosť zatiaľ využil len v prípade tretieho radu, ale keď sa niekam ponáhľate, čo je dnes veľmi bežné, mať možnosť v rýchlosti prestavať interiér sa počíta. Hoci za tretím radom sedadiel neostáva veľa miesta pre batožinu, našiel som si už spôsob ako dostať na palubu 7 pasažierov aj s kočiarom, aby sme mohli Grand Scénic využívať na prepravu po meste v plnej zostave.
Takže, zatiaľ mám s Grand Scénicom len pozitívne skúsenosti. Nebudem tajiť, že vďaka tomuto testu sa stáva mojim najobľúbenejším modelom značky Renault.
Technické parametre | |
motor | 1,6 dCi |
zdvihový objem [cm3] | 1598 |
výkon [kW/k] | 118/160 |
pri otáčkach [1/min] | 4000 |
krútiaci moment [Nm] | 360 |
pri otáčkach [1/min] | 1750 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 200 |
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] | 10,7 |
nameraná spotreba [l/100 km] | 6,5-7,4 |
objem batož. priestoru [l] | 533/1737 |
cena modelu od [€] | 28.790 |
pohotovostná hmotnosť [kg] | 1719-1735 |