Renault Grand Scénic je väčší a priestrannejší
Francúzska automobilka odhalila svoje nové eso – predĺžený kompaktný rodinný van viacúčelovú veľkopriestorovú limuzínu – deň po predstavení takmer rovnako veľkého SUV inej značky z krajiny Gálskeho kohúta.
Po svetovej premiére štvrtej generácie populárnej kompaktnej jednopriestorovej viacúčelovej dodávkovej limuzíny na marcovom autosalóne v Ženeve predstavuje teraz Renault jej predĺženú verziu. Spočíva na rovnakej stavebnicovej koncernovej platforme CMF, na ktorej už stoja viaceré najnovšie modely Renault a Nissan. V tomto prípade sa jedná o verziu CMF-C pretože je určená pre autá segmentu C. Na rovnakom základe postavili vozidlá Renault Mégane, Nissan Pulsar a Qashqai. Nový Grand Scénic je dlhší (+240 mm), širší (+20 mm) a vyšší (+15 mm) než predchodca a má o 35 mm väčší rázvor náprav (teraz 2.800 mm), čo je o 70 mm viacej než má základný Scénic a o 30 mm väčšiu svetlú výšku (teraz 160 mm). Nový model má priestrannejší interiér a väčší batožinový priestor. Jeho kapacita vzrástla o 40 na 718 l, pri posunutí druhého radu sedadiel dopredu až na 866 l. Na odloženie drobných predmetov sú k dispozícii odkladacie priestory celkového objemu 63 l. Na rozdiel od minulosti v strede už nie sú 3 samostatné sedadlá ale asymetricky v pomere 1/3:2/3 delená posuvná lavica. Príplatkové 2 zadné sedadlá sa skladajú do podlahy.
Zložením operadla spolujazdca a stredných i zadných sedadiel vznikne rovná úložná plocha, na ktorej môžete prepraviť predmety merajúce až 2.850 mm.
Aj nový Grand Scénic dostal viaceré technické vymoženosti z kompaktného hatchbacku Mégane. Týka sa to množstva asistenčných systémov, interiérových prvkov aj vertikálneho 8,7-palcového (22,1 cm) dotykového displeja multimediálneho systému Renault R-Link 2 vyhradeného pre verzie s bohatšou výbavou a špeciálneho head-up-displeja premietajúceho jazdné parametre na čelné sklo pred vodiča. Na rozdiel od konkurenčných nemeckých vanov Grand Sénic nepoháňajú relatívne veľkoobjemové motory. Renault doň montuje 2 benzínové (TCe 115 a 130) a 5 naftových agregátov (dCi 110, 130 a 160) z Mégane zdvihového objemu 1.2, 1.5 a 1,6 l. Absolútnou novinkou je sústava dCi 110 Hybrid Assist, ktorú tvorí naftový motor Energy dCi 110 a elektromotor napájaný zo 48V batérie spojené so 6-stupňovou mechanickou prevodovkou
Technici Renault vyvíjajú aj jednoduchú benzínovo-elektrickú hybridnú poháňaciu sústavu. Tvoriť ju bude 3-valcový zážihový turboagregát 0.9 TCe a elektromotor. Do výroby ju uvedú asi až na budúci rok.