Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Renault Espace 1.6 TCe Energy: Hrá na súčasnú nôtu
Renault Espace zariskoval a namiesto rozvíjania segmentu, ktorý založil, vybral sa novátorskou cestou. Snaží sa byť viacerými autami súčasne – rodinným 7-miestnym MPV, štýlovou biznis limuzínou a to všetko v crossoverom balení. Do akej miery sa mu to darí, zisťovali sme v prvej jazde.
Prvý kontakt s novým modelom Espace ma trochu motivoval vrátiť sa mysľou do minulosti k prvej generácii Fordu S-Max, ktorý mi veľmi pripomína svojou športovo strihnutou karosériou, ale aj konceptom ako takým. Do príchodu Espacu bol v podstate jediným, tvarom karosérie aj správaním na ceste, športovo strihnutým vanom na trhu. Espace ma inšpiroval zamyslieť sa aj nad výkonmi. Zatiaľ čo S-Max svojho času potreboval na 162 kW/220 k 2,5-litrový preplňovaný päťvalec, Renault Espace si pri výkone 147 kW/200 k vystačí s o liter menšou, preplňovanou jednašestkou. Na tomto príklade vidieť, ako sa dnes všetko racionalizuje a zmenšuje. Rovnaký príklad by sa dal použiť aj v prípade platformy, na ktorej bol nový Espace postavený.
Spočíva na novej modulárnej koncernovej platforme Renault- Nissan, ktorú využíva Nissan Qashqai, X-Trail, z rodiny napríklad Renault Kadjar a v budúcnosti ju dostane aj nový Mégane. Ide o platformu, ktorá má stanovené svoje pravidlá, preto od Espacu, aj keď je to momentálne vlajková loď značky a imidž maker, nečakajte viacprkovú zadnú nápravu. V kombinácii s pohonom prednej nápravy sa vzadu dodáva s torznou priečkou. Viacprkové zavesenie je vyhradené len pre štvorkolky. Aby však konštruktéri trochu odlíšili Espace od konkurencie, siahli do koncernového regálu a vytiahli systém riadenia zadných kolies 4Control, známy z modelu Laguna. Zároveň dvihli svetlú výšku podvozka o 4 cm v porovnaní s predchodcom na 16 cm, čím Espacu vdýchli dnes tak moderný výraz crossovera. Dvihnutím podvozka o 4 cm a súčasným znížením celkovej výšky vozidla o 6 cm voči predošlej generácii však pripravili auto celkovo o 10 cm výšky, čo sa logicky musí prejaviť vnútri. Sediac v druhom rade sa pri svojej výške 170 cm takmer dotýkam hlavou stropu, čím sa Espace radí jednoznačne medzi vany a 7-miestne rodinné autá s najmenšou vnútornou výškou na trhu. Zástupcovia značky tvrdia, že z klientov, ktorí vážne uvažujú o kúpe nového Espacu sa zatiaľ na vnútornú výšku nikto nesťažoval.
Stredovej konzole dominuje veľký dotykový tablet a veľmi šikovný joystick. Na výber je niekoľko ambientných podsvietení interiéru. Kabína dýcha kvalitou a poctivým spracovaním.
Veď aj tak sa vzadu najčastejšie vozia deti, no raz za čas budete potrebovať vziať so sebou aj starú mamu alebo deda, a tí sa dozadu nemusia vmestiť. A nemusia byť ani bývalými členmi basketbalového družstva. V disciplíne variability zadnej časti ostal Espace príkladne funkčným autom. Druhý rad sedadiel pozostáva z troch samostatne posúvateľných a sklápateľných sedačiek, ktoré navyše môžete teraz spolu so sedadlami tretieho radu zložiť k zemi jediným tlačidlom. Diaľkovo sa dá odpáliť buď každé sedadlo samostatne, alebo všetky naraz. Hoci aj vtedy padajú po jednom, ako domino. Poslať k zemi ich môžete buď spomínanými tlačidlami z batožinového priestoru, alebo aj z miesta vodiča prostredníctvom tabletu. Škoda len, že operadlá v druhom rade sa nedajú výraznejšie zaklápať a nemôžete sa tak pohodlnejšie rozvaliť na dlhých cestách. Je to kvôli tomu, že pri zaklopení operadiel druhého radu do väčšieho uhla by sedadlá tretieho nezapadli automaticky do podlahy. Inak povedané, funkčnosť a pohodlie padli za obeť imidžovému sklápaniu.
Mimochodom tablet ....to je samostatná kapitola novinky. Hardwarovo ho vybavila spoločnosť LG, software si robila automobilka Renault sama. V duchu modernej doby sa už nepoužíva výraz dotykový displej multimediálneho systému, ale tablet. Pretože ako tablet nielen vyzerá, ale sa aj tak ovláda. Všetky dotykové ikony sú veľké, aby sa vodičovi do nich dobre triafalo aj za jazdy. Tabletom sa ovláda všetko, čo súvisí s autom. V prvom rade jazdné režimy Multi Sense, ktorými sa mení softwarová mapa a reakcie akcelerátora, posilňovača riadenia, prevodovky, systému 4Control, mení sa podsvietenie interiéru (ambiente atmosféra), umelo dorábaný zvuk motora, jednoducho skoro všetko čo vás napadne, vrátane masáže vodičovho sedadla. Vďaka tabletu môžete napríklad elektronicky ovládať sedadlo spolujazdca a nechýbajú aj ďalšie vychytávky. Počas prvých jázd mi na ovládaní tabletu však vadila jedna základná vec. Čokoľvek nastavujete, s čímkoľvek sa hráte počas bežiacej navigácie, nikdy vás systém automaticky nevráti späť do navigácie. Vždy sa k nej vodič musí preklikať, čo otravuje a odvádza pozornosť. Výrobca po našich pripomienkach ešte počas prezentácie priznal, že pracuje na verzii 2. Keď bude k dispozícii, niektoré funkcie tabletu si budete môcť aktualizovať svojpomocne cez vlastný počítač. Iné iba v servise Renault. Tablet môžete ovládať dvomi spôsobmi. Buď dotykovo alebo konzolou na stredovom tuneli.
Za príplatok môže byť Espace vybavený systémom natáčania zadných kolies 4Control. Všetkých 5 zadných sedadiel sa dá zložiť do podlahy jediným tlačidlom.
Samotný kokpit pôsobí kvalitným dojmom. Výber materiálov aj remeselné spracovanie dosahuje doposiaľ nevídanú úroveň v autách značky Renault. Dojem zapustenia vodiča aj spolujazdca do kokpitu navodzuje vysoká plávajúca stredová konzola, ktorá môže v niekom vzbudzovať pocit stiesnenosti. Životného priestoru je ale na oboch predných miestach dosť, aj pre urastenejších pasažierov. Na výšku aj na dĺžku. Pochváliť musím mimoriadne pohodlné predné sedadlá, v ktorých si budete hovieť ako v luxusnom kresle. Zásluhou plávajúcej stredovej konzoly má vodič všetky ovládacie prvky ideálne v dosahu, vrátane joysticka automatickej prevodovky s intuitívnym a hlavne logickým ovládaním. V manuálnom režime sa dopredu podraďuje a dozadu radí hore, ako je v športových autách zvykom.
Na prvú testovaciu jazdu som si vybral najvýkonnejší motor z ponuky, preplňovanú benzínovú jednašestku s výkonom 147 kW/200 k s prívlastkom Energy, ktorá sa kombinuje výhradne s novou 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou EDC. Ešte pred prvými jazdami, počas bratislavského autosalónu ma oslovili viacerí návštevníci, obzerajúci si práve Espace s otázkou, či si myslím, že motor objemu 1.6 bude stačiť tak veľkému autu. Či už v benzínovej alebo naftovej verzii. Naftový agregát som si pre krátkosť času a hlavne kvôli točeniu videa nestihol otestovať. Preplňovanú bi-turbo naftovú jednašestku si rád vyskúšam v rámci domáceho testu. Zo skúsenosti v podstatne väčšom Trafficu som však presvedčený, že určite áno. Rovnako ako Espacu veľmi pekne stíha aj benzínová jednašestka. Dokonca si dovolím napísať, že deklarovaných 200 koní z nej aj reálne cítiť. Treba si totiž uvedomiť, že nový Espace je v porovnaní s predchodcom až o 250 kg ľahší. Takže už samotná redukcia hmotnosti dodáva malému motoru v novinke krídla. A v porovnaní s Cliom RS, z ktorého bol tento motor prevzatý, ho konštruktéri spojili so 7-stupňovým dvojspojkovým automatom namiesto 6-stupňového, čo tiež citeľne prospelo jazdenej dynamike. Samotná automatická prevodovka je inak veľmi dobrá. V komfortnom režime radí hladko, až zamatovo jemne. Zbytočne nepodraďuje a s ohľadom na spotrebu sa motor snaží držať na čo najnižších otáčkach.
V režime Sport zase pekne rýchlo mení prevodové stupne, vďaka čomu manuálne radenie nemožno nazvať len funkciou pre funkciu. Pochvala odo mňa smeruje aj k radeniu spiatočky. Na dvojspojku ju vie prevodovka zaradiť naozaj rýchlo. Z jazdy som mal spočiatku rozporuplné pocity. Vychádzajúc z dizajnu, aj za volantom som čakal akési duchovné prepojenie s S-Maxom, ktoré sa ale nedostavilo. Espace ma nevedel vtiahnuť tak do deja ako Ford. Chýbala mi lepšia spätná väzba od riadenia, hoci prepínaním režimov smerom ku športu sa citeľne zostruje. Na môj vkus boli aj reakcie akcelerátora trochu ospalé. Navyše po uvoľnení tlaku na akcelerátor motor ostáva visieť chvíľu v otáčkach, čo pri športovejšom štýle jazdy dosť prekáža. Chcel by som viac cítiť, že jazdím po veľkých a širokých 19-palcových kolesách, mať viac informácii spod predných kolies. Všetko je elektronické, ľahko a bez odporu ovládateľné, ako živá PlayStation. Keď sa ale odosobním od pocitov náročného motoristu, novinára, viem si predstaviť, že bežný motorista si bude maximálne užívať jeho jazdný komfort, doslova relaxačnú atmosféru v pohodlnom a dobre odhlučnenom interiéri, ľahkosť ovládania a tiež manévrovania, aj v stiesnených priestoroch, kde práve vďaka natáčateľným zadným kolesám Espace predvádza divy. Na to aká je veľryba, v úzkych mestských uličkách sa pohybuje nad očakávanie obratne. Problémy nemá ani s vedením stopy, či stabilitou karosérie. Pokiaľ ide o jazdu, jedinú väčšiu výhradu mám len voči ťažkým 19-palcovým kolesám. Espace je na ne rovnako citlivý ako modely Nissan X-Trail alebo Qashqai, postavené na identickej platforme. Priveľmi sa otriasajú a narúšajú tým inak dobrý dojem zo správania sa Espacu na cestách. V jeho prípade by som siahol maximálne po 18-palcových kolesách, alebo hľadal odľahčené disky u špecialistov.
Renault Espace v sebe spája viaceré autá súčasne, ale ani jedným nie je na sto percent. Ponúka však zaujímavý mix, z každého preberá to najpodstatnejšie a vie to ponúknuť v balíku za atraktívnu cenu.
Technické parametre | |
motor | 1,6 Tce Energy EDC |
zdvihový objem [cm3] | 1618 |
výkon [kW/k] | 147/200 |
pri otáčkach [1/min] | 5750 |
krútiaci moment [Nm] | 260 |
pri otáčkach [1/min] | 2500 |
prevodovka | 7AT |
palivová spotreba [l/100 km] | 6,2 |
pohotovostná hmotnosť [kg] | 1609 |
zrýchlenie 0-100 km/h [s] | 8,6 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 211 |
emisie CO2 [g/km] | 140 |
Rozmery: dĺžka 4857 mm, šírka 1888 mm, výška 1677 mm, rázvor náprav 2884 mm, objem batožinového priestoru 680/2101 l.