Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb initialepredobokp 26 Thumb initialebudik 12 Thumb initialekoleso 01 Thumb initialevolant 02 Thumb initialesedzad 04 Thumb initialezadobokl 17

Renault Espace 1,6 dCi EDC: Dve turbá namiesto objemu

Renault povýšil veľkopriestorový van Espace na vlajkovú loď značky. Kde-tu ubral z praktických vlastností a pridal podstatne viac štýlu.

Šofér má za volantom naďalej pocit, že ovláda kozmickú loď. Futuristický pocit vytvára najmä veľký vertikálne orientovaný dotykový displej. Interiér pôsobí luxusne nielen na fotografiách, ale aj v skutočnosti. Pri výbere materiálov a hlavne pri montáži si Francúzi dali záležať. Akurát posádka nemá pocit takej vzdušnosti ako predtým, keďže auto je o 70 mm nižšie a zároveň má vyššiu svetlú výšku.

Espace potrebuje veľké kolesá, aby vyzeral dobre. Toto su devätnástky.

Rovnako veľké a pohodlné kreslá, aké má Espace vpredu, by sme si vedeli predstaviť aj v druhom rade. Konštruktéri sa ale zachovali konzervatívne a namiesto kresiel použili tri menšie samostatné sedačky. Sú ukotvené pomerne nízko a z ich veľkosti cítiť, že dôraz bol kladený skôr na variabilitu než komfort. Ak budú vzadu sedávať najmä deti, je to v poriadku. Dospelým by na dlhých cestách predsa len vyhovovali tie kreslá. Tretí rad sedadiel má núdzový charakter.

Najväčší progres zaznamenali jazdné vlastnosti, k čomu prispeli zmenené proporcie auta, jeho nižšia stavba, úbytok hmotnosti a systém natáčania zadných kolies. Najmä vďaka nim Espace vykrajuje ostré zákruty bez toho, aby šofér musel prehmatávať na volante. Aj samotné riadenie je presné, škoda len, že posilňovač nemá menší účinok. Práve malou spätnou väzbou ostáva Renault Espace skôr komfortným vanom než šoférskym crossoverom. Medzi človekom a cestou je totiž hrubá luxusná bariéra, ktorá prepúšťa minimum informácií napríklad o aktuálnej priľnavosti predných kolies. Francúzi ostali vzadu verní jednoduchej vlečenej náprave, čo cítiť na väčších nerovnostiach. Stačí, aby jedno zadné koleso padlo do diery a zatrasie sa celá zadná časť, lebo torzná priečka prenesie kmit aj na koleso oproti. Po menších nerovnostiach však Espace jazdí komfortne a potichu.

Renault patrí medzi priekopníkov v „digitalizácii“ prístrojov.

Akusticky dobre utlmený je aj vznetový štvorvalec 1,6 dCi, ktorý v špičkovej verzii dopujú dve turbodúchadlá. Menšie v nízkych a stredných otáčkach, veľké vo vysokých. Záťah prichádza pozvoľne od najnižších otáčok a prakticky v celom pásme je veľmi plynulý. Šesťstupňová dvojspojková prevodovka sa namiesto horlivého podraďovania snaží vyťažiť maximum z krútiaceho momentu motora. Na najsilnejšom vznetovom variante sa prekvapivo výrazne prejavuje vyššie zaťaženie auta. Dynamika naloženého Espace ochabne a vtedy nepomôžu ani dve turbodúchadlá. Chcelo by to väčší zdvihový objem.

Sedemmmiestny crossover dokáže mimo mesta jazdiť za niečo vyše šesť litrov nafty. Diaľničný presun z Bratislavy do Zvolena znamenal apetít 7,4 l/100 km, v meste tesne prekročil osemlitrovú hranicu. Rýchlosť 130 km/h na šiesty prevodový stupeň znamená 2200 1/ min.

Technické parametre
motor 1.6.dCi Energy
zdvihový objem [cm3] 1598
výkon [kW/k] 118/160
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 380
pri otáčkach [1/min] 1750
maximálna rýchlosť [km/h] 202
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,9
palivová spotreba [l/100 km] 6,4-8,3
objem bat. priestoru [l] 247-614-2035
cena modelu od [€] 35.290
registračný poplatok [€] 477

Kúpiť či nekúpiť?

Hoci nový Espace nie je taký praktický ako jeho predchodcovia,   rozhodne má šmrnc. Naftová jedna-šestka biturbo ulahodí skôr úradníkom v Bruseli než majiteľovi auta. 1659 kg vážiacemu Espace by viac pristál naftový dvojliter.
Advertisement