Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Renault Clio má 25 rokov
S predajom viac ako 13 miliónov kusov v štyroch generáciách je Renault najpredávanejší francúzsky automobil vo svete.
Je prvým autom, ktoré bolo dvakrát v Európe Autom roka. Najpredávanejší francúzsky model počas posledných 18-tich rokov a trhová jednotka v Európe v rokoch 2014 a 2015. Už od svojich koreňov Clio zosobňuje malý automobil s noblesou veľkého auta. V gréckej mytológii bola Clio múzou a pôvod slova – kleio – znamená stal sa slávnym. Meno, ktoré predurčilo osud tohto malého modelu značky Renault. Meno úspešného automobilu, ktorý sa preslávil už v prvej generácii.
Ako nástupca modelu Renault 5 muselo Clio vstúpiť do stopy, ktorú za sebou zanechal jeden z najpopulárnejších automobilov svojej doby. Clio však nikdy nemalo priamo nasledovať predchodcu. Namiesto toho bolo Clio oficiálne predstavené ako všestranný malý automobil, vyrobený a navrhnutý podľa rovnakých prísnych kritérií ako jeho väčší súrodenci. Clio zaujalo klientelu, ktorá žiadala výbavu a vlastnosti obvykle dostupnú vo vozidlách vyšších segmentov. No zároveň si zachovávalo kompaktné rozmery modelu Renault 5, veď Clio na dĺžku meralo len 3,7 metra.
Renault v snahe uspokojiť želania najnáročnejších zákazníkov v roku 1991 uviedol na trh luxusnú verziu Clio Baccara, ktorá prišla so sivými koženými poťahmi, hlavicou radiacej páky a ozdobnými prvkami z orechového dreva, kožou potiahnutými dverovými panelmi a chrómovými ovládacími prvkami. Verziu Baccara však už v roku 1998 prekonalo nové Clio Initiale, ktoré ponúklo prémiové prvky aj v nasledujúcich generáciách.
Prechod od modelu Renault 5 k modelu Clio otvorilo nové možnosti. Nové modely značky Renault už neboli označované číslami, ale názvami. A tak Clio získal v roku 1991 ocenenie Auto roka. Prvá generácia modelu Clio prišla s ABS, klimatizáciou, elektronicky riadenou automatickou prevodovkou, alarmom, posilňovačom riadenia a dokonca elektricky ovládanými vyhrievanými spätnými zrkadlami.
Clio druhej generácie prišlo na trh v roku 1998. Malo o sedem centimetrov viac ako predchodca a mal pod kapotou 16-ventilové motory. V štandardnej výbave ponúkal ABS a predné a bočné airbagy. Tretia generácia vstúpila na scénu v roku 2005, no Clio 2 zostalo v predaji pod novým názvom Clio Campus. Priestornejšie Clio 3 s dĺžkou 3,99 metra nadchlo. Nielen ponukou handsfree pripojenia, navigáciou a tempomatom s obmedzovačom rýchlosti, ale aj s ôsmimi airbagmi, ktoré znamenali vysokú úroveň aktívnej a pasívnej bezpečnosti. Nebolo preto prekvapením, že ako prvý model vo svojej triede získal v testoch Euro NCAP najvyššie možné hodnotenie: päť hviezd. Nemožno nespomenúť, že tu bolo prvé Clio, ku ktorému pribudla aj verzia kombi. Všetky vlastnosti priniesli v roku 2006 ocenenie Európske auto roka. V 43-ročnej histórii tohto ocenenia tak prvýkrát bol jeden model korunovaný hneď pri dvoch nezávislých príležitostiach.
Štvrtá generácia modelu Clio prišla na trh v roku 2012 s večným plameňom nadčasovej príťažlivosti a duše. Clio 4 sa priamo inšpirovalo konceptom DeZir, ktorý sa v roku 2010 predstavil na parížskom autosalóne a ako prvý model prijal novú vizuálnu identitu značky Renault. V žiarivej červenej Flamme Red a športovým dizajnom prednej časti vyjadrovalo Clio 4 vášeň a pôvab. No zároveň už tradične ponúkalo zaujímavú výbavu, predovšetkým integrovaný multimediálny tablet R-LINK a ako prvý na svete aj najmodernejší bass-reflexový audiosystém. „Počas štyroch rokov od uvedenia na trh sme zaznamenali, že mnohí zákazníci si kupovali Clio vo farbe Flamme Red. To naznačuje, že oceňujú jeho pôvab, priateľskú osobnosť a odmietavý postoj k obyčajnosti,“ komentuje AliKassaï, súčasný produktový riaditeľ skupiny Renault a bývalý riaditeľ programu Clio v roku 2012.