299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 1r Thumb 3r Thumb 2r Thumb 4r Thumb 5r Thumb 6r 1024x597 conti wc8s sk Thumb 7r Thumb 8r Thumb 9r Thumb 10r Thumb 11r Thumb 12r 1024x597 conti wc8s sk Thumb 13r Thumb 14r

Renault Arkana odhaľuje techniku, do Európy sa zatiaľ nechystá

Francúzske "SUV-kupé" prináša mix staršieho podvozka a moderného turbomotora.

Renault Arkana rok po výstavnej premiére v Moskve konečne mieri do predaja. Historicky prvé "SUV-kupé v masovom segmente" - ako novinke hovoria zástupcovia francúzskej automobilky - Európu zatiaľ obchádza. Ako prví si ho budú môcť kúpiť Rusi.

Renault aktuálne zverejnil ďalšie technické podrobnosti. Azda najzaujímavejší je fakt, že pod modernou karosériou sa skrýva staršia podvozková platforma B0, akú využíva napríklad Dacia Duster alebo ruský Renault Kaptur. Konštruktéri podľa vlastných slov zapracovali na tuhosti a naladení podvozka, aby auto zvládlo jazdiť aj na 19-palcových kolesách, obutých do nízkoprofilových pneumatík 225/45. Podiel vysokopevnostných ocelí stúpol z pôvodných 10 na 35 percent.

Novinka meria na dĺžku 4540 mm, teda máličko viac ako Renault Kadjar. Šírka dosahuje 1800 mm a výška 1540 mm. Rázvor sa líši v závislosti od typu zadnej nápravy. Verzia s pohonom predných kolies má jednoduché vlečené ramená s torznou priečkou a rázvor na úrovni 2720 mm. Štvorkolka dostala viacprvkové zavesenie a rázvor dlhší o sedem milimetrov. Svetlá výška podvozka predstavuje 205 mm. Preličkou sú bubnové brzdy na zadnej náprave. Predprodukčná verzia - ktorú vidíte na fotografiách - má kotúče. Renault na margo bubnov uviedol, že sú trvanlivejšie a zákazníci sú s nimi spokojní. Do budúcna však pripravuje úpravu a kotúče sa nasťahujú aj dozadu.

Dizajnéri vychádzali z aktuálneho štýlu značky Renault, no snažili sa autu dopriať čo najviac dynamických línií. Predné partie sú efektne zaoblené, blatníky majú zvýraznené oblúky a otáčajú sa v nich 17 až 19-palcové kolesá. Oblá panoramatická strecha plynulo nadväzuje na zadné stĺpiky. Piate dvere sú zakončené malou odtrhovou hranou, potláčajúcou vztlak (teda nadľahčovanie zadnej časti) pri vyšších rýchlostiach.

Škoda lacného detailu, v podobe plastovej imitácie koncoviek výfuku v zadnom nárazníku a chýbajúcich bezrámových okien v bočných dverách. Naopak, páči sa nám štíhla svetelná technika zostavená z diód. Zaujímavosťou je, že Francúzi ešte stále oficiálne neukázali interiér Arkany. Palubná doska predsériovej verzie pripomína Renault Duster.

Pod kapotou nájdeme výhradne prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,3 TCe, naladený na výkon 110 kW (150 k). Ruská verzia moderného turbomotora sa od európskej líši. Plní emisnú normu Euro5, nemá filter pevných častíc a uspokojí sa s 92-oktánovým benzínom. Prispôsobenie motora ruským podmienkam sprevádzali dôkladné testy - 40 000 hodín strávených v laboratóriách a 2000 hodín jazdných skúšok v rôznych častiach Ruska. Manuálnu prevodovku zatiaľ Francúzi neavizujú, prvou voľbou má byť variátor od spoločnosti Jatco. Zástupcovia značky prezradili, že benzínová jedna-trojka TCe bude onedlho poháňať väčšinu modelov Renault a Lada, dostupných na ruskom trhu.

Renault zároveň pripravuje aj druhú - technologicky vyspelejšiu - verziu Arkany. Po dizajnovej stránke to má byť veľmi podobné auto, po technickej stránke však bude s ruskou Arkanou zdieľať iba 35 percent všetkých dielov. Spočinie na modernej podvozkovej platforme CMF/B, dostane hodnotnejší interiér a najnovšie asistenčné systémy.

Modernejší Renault Arkana je určený pre Čínu a Južnú Kóreu, no zástupcovia značky pripúšťajú, že sa môže objaviť aj v Európe.

Na záver rozlúštime názov novinky. Francúzi sa nechali inšpirovať latinským výrazom "arcanum", ktorý v preklade znamená "tajomstvo". Renault dopĺňa, že tento názov si máme spájať nielen s tajomstvom, ale aj s atraktívnosťou a dobrodružným duchom. Také vraj je nové "SUV-kupé".