Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Renault 11 vedel rozprávať už v roku 1983
Hovoriace auto, takú mal prezývku model Renault 11 Electronic. Okrem hlasových upozornení vozidlo využívalo viacero asistentov, ktoré vylepšovali pocit z jazdy už v roku 1983. Bežný model Renault 11 nadväzoval na predchodcu s karosériou sedan s označením Renault 9, ktorý sa stal autom roka 1982. Obidve karosérie navrhol dnes už legendárny dizajnér Robert Opron, autor mnohých slávnych áut aj iných značiek, napríklad Alpine, Simca, Citroen, či Alfa Romeo.
Vývoj hovoriaceho auta bol koncom v sedemdesiatych a začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia zložitý. Elektronika v autách ešte nebola na príliš vysokej úrovni. Prvú čisto elektronickú prístrojovú dosku Renault namontoval do modelu R30TX. Tá využívala technológie akými boli vtedy napríklad posilňovač riadenia, diaľkové ovládanie odomykania na báze infračervených lúčov, či tempomat s obmedzovačom rýchlosti. Všetky tieto inovácie však boli na začiatku vývoja. Oddelenie produktového plánovania malo rozsiahle plány a chcelo poskytnúť nové technológie nielen prémiovým zákazníkom, ktorí sú špecifickí, ale aj strednej triede, o ktorej si mysleli, že skôr príjme novinky a zmeny. V tom čase sa pracovalo na modeli Renault 11. A práve tento model bol zvolený pre vývoj nových technológií. Renault 11 tak dostal inovatívnu dvojičku – Renault 11 Electronic.
Tímy zo všetkých vývojových oddelení začali pracovať na novom projekte. Už po niekoľkých mesiacoch spoločnej práce bol nový model technicky zadefinovaný:
Plne elektronická prístrojová doska s LCD displejom, 4x20 W rádio s oddelenými modulmi (displej a ovládanie oddelené od zosilňovača a prehrávača na kazety) s ovládaním pod volantom („Satelite Module“ – vyvinutý firmou Renault) a 6 reproduktorov. Ďalej hlasové upozornenia na zvýraznenie vizuálnych upozornení a systém monitorovania svetiel, žiaroviek a ich funkcia.
Druhým krokom bol vývoj jednotlivých súčastí a teda aj výber dodávateľov. Pri prístrojovej doske Renault okamžite začal svoje hľadanie v Japonsku, ktoré malo v tom čase jednoznačný technologický náskok a bol to jediný trh kde Toyota, Nissan a Isuzu už predávali plne elektronické prístrojové dosky. Renault si vybralfirmu Stanley Electronic a to nie len pre ich skúsenosti so spoločnosťou Toyota, šlo totiž o jedinú spoločnosť schopnú dodať plne elektronickú prístrojovú dosku.
„Vyvíjali sme nové technológie s technickým tímom, ktorý bol nielen 10 000 kilometrov vzdialený, ale aj kultúrne veľmi odlišný. Vtedy sme nemali ani internet ani faxové spojenie. Našim jediným prostriedkom boli zariadenia telex.“ spomína Daniel Augello, riaditeľ technického tímu Renault Electronic. Pracovníci vo Francúzsku boli zo začiatku trochu skeptickí pre rýchlosť akou pracovali v Stanley Electronic, avšak všetky pochybnosti zmietol zo stola prvý prototyp.
Ten technický tím Renault očaril do takej miery, že ho považovali za hotový a pripravený do výroby. Prototyp bol vybavený digitálnym tachometrom, digitálnym ukazovateľom stavu paliva v nádrži, varovnými ukazovateľmi, dokonca aj palubným počítačom, ktorý zobrazoval informácie o spotrebe, dojazde či vonkajšej teplote. Druhým krokom bolo rádio. V tomto prípade však japonské firmy sklamali. Pioneer a Alpine trvali aj keď iba z marketingového dôvodu, na jednomodulovom rádiu. Renault sa preto obrátil na spoločnosť Philips, ktorá navrhla požadované rádio s niekoľkými reproduktormi. Philips umiestnil malé reproduktory aj na palubnú dosku, čím sa dosiahla lepšia kvalita zvuku aj pri vysokých tónoch.
Treťou fázou projektu Electronic boli hlasové upozornenia. Túto úlohu zveril Renault do rúk francúzskej spoločnosti Sagem, ktorá zvýraznila upozornenia na palubnej doske a využila systém nahrávok na hlasové upozornenia vodiča. „Ťažkou úlohou bolo vybrať či má upozornenia podávať vodičovi mužský alebo ženský hlas. Vo veľmi mužskom prostredí automobilového priemyslu bolo čoskoro jasné, že by malo ísť o mužský hlas. Obsahovo nám záležalo na tom, aby upozornenia nezneli ako príkazy.“ pripomína Daniel Augello. Hlasové upozornenia si však nezískali veľa priaznivcov. Systém hlasových upozornení sa napokon ešte dostal do ďalších modelov Renault 21, Renault 25 a Renault Safrane. Vysoké náklady na zlepšovanie displejov a vizuálnych upozornení však znamenali koniec tejto novinky. Predstavenie modelu Renault 11 Electronic malo najprv pozitívny ohlas v médiách, a aj keď model nemal rekordné predaje, ide o úspech, vďaka ktorému sa viaceré inovatívne technológie dostali ako štandard do automobilov Renault. Dnes už je jasné, že Renualt 11 Electronic veľmi výrazne preskočil dobu, v ktorej vznikol a zákazníci na to ešte neboli pripravení.