Continental 03 2020 jar a 1140x190 mercedes
Thumb tben7471 Thumb tben7396 Thumb tben7439 Thumb tben7528 Thumb tben7497

Range Rover Evoque Convertible: Výborný ťah

Skombinovať SUV a kabriolet znie na prvé počutie ako šialený nápad. Realita je však skvelá, hoci váži dve tony. Koncom leta som si Range Rover Evoque Convertible neskutočne užil. Mal som doslova Vianoce v predstihu.

Prvý a základný argument, ktorý vyvracia všetky pochybnosti o zmysluplnosti tohto auta dáva jeho dizajn. Väčšiu frajerinu som v rukách hádam ešte nedržal. Všade kam som sa pohol, ľudia za autom nielen otáčali hlavy, ale naň aj ukazovali prstom ako na ufo. Tento kúsok by mal v každom väčšom meste jazdiť ako živá reklama na značku Land Rover od rána do večera. Jeho dizajn je jednoducho perfektný, v kombinácii s interiérom v červenej koži absolútne dokonalý.

Samozrejme Land Rover si takúto frajerinu nemohol dovoliť len tak. Predchádzalo jej už vyše 500.000 kusov predaných modelov Evoque a tiež dôkladná prestavba verzie kupé na kabriolet. Aby v teréne zvládal všetko čo jeho súrodenci s pevnou strechou, museli konštruktéri auto v prvom rade dodatočne vystužiť na úroveň klasických verzií. Realita každého prekvapí. Dôkazom vysokej torznej tuhosti je, že strechu môžete zaťahovať aj pri prekrížení náprav v teréne.

Interiér čalúnený v červenej koži pôsobí dokonalým dojmom. Pokiaľ sa prední pasažieri trochu uskromnia, vzadu sa pohodlne odvezú aj dospelí.

Prekvapilo ma tiež, ako konštruktéri dokázali do veľkej miery eliminovať pre kabriolet typické otrasy karosérie. Zosilnené boli predné A stĺpiky, ale aj podlaha. Naživo som si dodatočné kilá navyše nijako extra neuvedomoval, hoci kabriolet je približne o 280 kg ťažší v porovnaní s kupé, z čoho na strechu a jej mechanizmus pripadá 68 kg. Už klasický Evoque pôsobí robustne a tuho, pričom v tak širokom tele, mimochodom s výborne rozloženou hmotnosťou sa dodatočné výstuhy akosi strácajú. Možno iný dojem by som mal po bezprostrednom presadnutí z 5-dverového modelu Evoque do kabrioletu s rovnakou motorizáciou, ale bez priameho porovnania som bol s dynamikou auta spokojný.

Dokonca aj so základným naftovým dvojlitrom 110 kW/150 k. Podobne ako 5-dverová verzia aj kabriolet sa nechá nádherne viesť cez zákruty. Stabilita karosérie je vďaka šírke auta s kolesami umiestnenými v jej rohoch rovnako excelentná ako v prípade verzií so strechou. Riadenie má fantasticky presné a aj komfort jazdy je v poriadku.

Bez ohľadu na to, či je strecha zložená alebo nie, jeho objem má hodnotu 251 litrov. Nechýba ale priechod do interiéru.

Väčšej hmotnosti konštruktéri prispôsobili naladenie pruženia, takže aj kabriolet ostáva akurátne športový. Nevytrasie z vás dušu. Práve naopak. Budete sa čudovať ako si vie takmer dvojtonové auto obuté na 20-palcových kolesách poradiť so slovenskými cestami. Mimoriadnym zážitkom je sedieť vysoko, cítiť sa bezpečne ako v malom tanku a voziť sa po meste s nadhľadom, bez strechy nad hlavou. Prípadne vybehnúť si do prírody, k jazeru, rieke, aj mimo spevnených ciest, bez strachu o chytenie podvozka či zapadnutie v prvom blate, ktoré stretnete po ceste. Pritom nasávať vôňu krajiny a užívať si letný vánok z jazdy v aute. Bez veterného interiérového štítu sa jazda s otvorenou strechou dá vydržať do rýchlosti 100 km/h. Vyššie už len s ním.

Za požičanie vozidla ďakujeme spoločnosti T.O.P. AUTO Bratislava a.s.

Keďže Evoque je dosť široký a pomerne dlhý, použitá plátenná strecha je momentálne najdlhšia a najširšia svojho druhu na trhu. Skladá sa z piatich vrstiev a o jej obsluhu sa starajú až štyri elektromotory. Veľmi praktické a príjemné zároveň je, že strecha sa dá sklápať aj za jazdy do rýchlosti 48 km/h. Škoda len, že pritom treba neustále držať tlačidlo a nestačí len impulz. Strecha sa zloží a dvihne za 18 sekúnd. Akustika so zatiahnutou strechou sa Evoque radí medzi lepšie, prémiové kabriolety.

Technické údaje
motor TD4
zdvihový objem [cm3] 1999
výkon [kW/k] 110/159
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 380
pri otáčkach [1/min] 1750
nam. priem. spotreba [l/100 km] 7,7
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 12
maximálna rýchlosť [km/h] 180
batožinový priestor [l] 251
pohotovostná hmotnosť [kg] 1967
cena modelu od [€] 59.066
registračný poplatok [€] 251

Kúpiť či nekúpiť?

Range Rover Evoque Convertible je nádherný a veľmi príjemný kabriolet, použiteľný celý rok. Nielen v lete, ale aj v zime. Jedinou chybičkou krásy je jeho cena.