299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 12m Thumb 2m Thumb 1m Thumb 3m Thumb 4m Thumb 5m 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb 10m Thumb 8m Thumb 11m Thumb 12m

Prvý Renault Mégane bol výnimočné auto, ale málokto si naň spomenie

Francúzi použili názov Mégane už pred 27 rokmi. Technika a rozsah výbavy na palube luxusného prototypu púta pozornosť ešte aj dnes. 

Úplne prvý Mégane debutoval na parížskom autosalóne v roku 1988. Teda v čase, keď kompaktný model Renault19 ešte len vstupoval na trh a po jeho nástupcovi nebolo chýru ani slychu.

4953 milimetrov dlhý koncept mieril vyššie než do nižšej strednej triedy. Prvý Mégane totiž stelesňoval víziu auta budúcnosti, určeného na dlhé cesty. Až neskôr Francúzi oprášili tento názov a použili ho pre úspešný kompakt.

Štúdia zaujala na prvý pohľad nielen veľkorysými rozmermi, ale najmä absolútne hladkou karosériou bez akýchkoľvek výstupkov. Súčiniteľ odporu vzduchu mal hodnotu cx=0,21 a podriadené mu boli aj disky kolies, minimalistické predné svetlá alebo predné stierače ukryté pod hranou kapoty. Zaujímavosťou je, že dizajn si Renault nechal navrhnúť v talianskom štúdiu Coggiola. 

Namiesto vonkajších spätných zrkadiel, konštruktéri použili kamery, dvere sa otvárali elektricky, na pokyn diaľkového ovládania, a otvárať bolo možné iba malé okienka vpredu.

O tepelnú pohodu na palube sa starala klimatizácia, pričom otváracia časť predných okien slúžila napríklad pri platení mýta a podobne.

Karoséria si vystačila bez stredných B-stĺpikov a dvere sa odsúvali od seba tak, aby vznikol čo najväčší nástupný priestor. Dokonca predné sedadlá sa vždy pootočili k šoférovi so spolujazdcom, čím uľahčili nastupovanie a vystupovanie. Mégane bol vo svojej podstate sedan, ale panoramatické zadné sklo sa dalo elektricky vysunúť, takže vznikol hatchback so štedrejším batožinovým priestorom.

Štyri samostatné sedadlá v interiéri neboli pred necelými tridsiatimi rokmi až také výnimočné. Renault zaujal skôr inštaláciou prvého elektrónkového počítača Atlas na palubu svojho auta. Obsahoval užívateľskú príručku k vozidlu, turistické informácie o rôznych kútoch sveta, dopravné predpisy či mapové podklady. Na ovládanie jednotlivých funkcií slúžil popri konvenčných tlačidlách, jeden z prvých dotykových displejov na svete.  

Luxusný kokpit obsahoval aj telefón a prehrávač VHS kaziet s dvomi obrazovkami, ktoré sa vyklápali zo stropu. Mimochodom, elektroniku na palubu konceptu dodala spoločnosť Phillips.

Rovnako fascinujúca bola na tú dobu technika. Francúzi stavili na prepĺňaný benzínový šesťvalec s viacbodovým vstrekovaním paliva a rozvodom SOHC, ktorý bol uložený vpredu naprieč. Motor disponoval výkonom 184 kW (250 k) a spolupracoval s netradičnou päťstupňovou robotizovanou prevodovkou.

Renault ju vyvinul v spolupráci so známym dodávateľom komponentov pre automobilový priemysel, firmou Valeo. Šofér mohol využívať buď plne automatizované radenie, keď ovládanie spojky a fyzickú zmenu stupňov realizovali servomotory. K dispozícii bol aj "športový" manuálny režim radenia, pákou vpravo od volantu. Obsahovala senzor, ktorý vedel rozpoznať, že ju človek uchopil a chystá sa preradiť. V tej chvíli spojka odpojila prevodovku od motora a šofér mohol zmeniť prevodový stupeň. 

Sila šesťvalca prúdila na všetky štyri kolesá a 1800 kilogramov vážiaci prototyp akceleroval z pokoja na stovku za 8,3 sekundy. Maximálna rýchlosť dosiahla 260 km/h a kombinovaná spotreba benzínu 9,2 l/100 km.

Podvozok obsahoval adaptívne tlmiče s dvomi režimami - športový a komfortný. Okrem toho, natáčali sa predné i zadné kolesá. Natáčanie zadnej nápravy zabezpečoval elektrohydraulický systém. Zadné kolesá sa mohli natáčať v rovnakom zymsle ako predné, alebo v opačnom. To preto, aby bol päťmetrový sedan mrštný v zákrutách a zároveň skladný pri parkovaní.

Napokon, Michelin vyvinul pre Renault Mégane pneumatiky typu run-flat (235/45 R17), schopné dojazdu na defekte až 120 kilometrov, a to rýchlosťou 130 km/h. Auto priebežne monitorovalo tlak v pneumatikách porovnávaním otáčok jednotlivých kolies.

Francúzska automobilka nikdy nemala záujem, uviesť podobné auto do sériovej výroby. Veľkolepý Mégane dokumentoval schopnosti konštruktérov a priťahoval na seba veľkú pozornosť. Jednou z výnimočných osobností na jeho palube bol neskorší francúzsky prezident Jacques Chirac.