Continental 03 2020 jar a 1140x190 mercedes
Thumb 01 premi ra lion s city 18 e Thumb 02 premi ra lion s city 18 e Thumb 04 premi ra lion s city 18 e Thumb 03 premi ra lion s city 18 e Thumb 06 premi ra lion s city 18 e Thumb 07 premi ra lion s city 18 e Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb 05 premi ra lion s city 18 e

Prvý Lion’s City 18 E na pravidelnej linke

V uliciach Kolína nad Rýnom jazdí prvý kĺbový autobus s plne elektrickým pohonom – spoločnosť MAN Truck &Bus odovzdala podniku Kölner Verkehrs-Betriebe do užívania nový MAN Lion’s City 18 E. A už je známa aj nasledujúca lokalita: ďalší kĺbový e-bus MAN čoskoro predvedie svoj potenciál v španielskej Barcelone.

Vyše 330 vozidiel, ktoré denne obsluhujú takmer 600 kilometrov liniek so 750 zastávkami – také sú základné parametre mestskej autobusovej dopravy v Kolíne nad Rýnom. Do roku 2030 dopravný operátor Kölner Verkehrs-Betriebe AG (KVB) chce všetky tieto trasy pokryť elektrickými autobusmi. Najnovšie v rámci rozbiehania tejto stratégie premáva na linke č. 127 kĺbový MAN Lion's City 18 E s nulovými emisiami. Ide o jednu z najdlhších tratí autobusovej siete kolínskej hromadnej dopravy. „Je to úplne prvý plne elektrický kĺbový autobus, ktorý sme dodali zákazníkovi a teraz na linkách KVB predvádza, čo dokáže. Je to, samozrejme, čosi mimoriadne aj pre nás,“ povedal Rudi Kuchta, vedúci divízie autobusov v MAN Truck & Bus.

Onedlho vyrazí aj do španielskych ulíc

Plne elektrický kĺbový autobus bude onedlho v prevádzke aj v uliciach Barcelony – bude to druhý MAN Lion’s City 18 E dodaný pre dopravných operátorov. Vozidlá pre Kolín a Barcelonu sú súčasťou praktických skúšok v každodennej premávke. V spolupráci s dopravnými spoločnosťami chce výrobca zhromaždiť rozsiahle skúsenosti, ktoré potom využije na neustále vylepšovanie našich mestských autobusov.

Ďalšia kapitola v pláne e-mobility spoločnosti MAN sa začala v apríli: v závode MAN v Starachowiciach štartuje sériová výroba kĺbového autobusu Lion’s City 18 E. Mimochodom, od októbra 2020 táto fabrika už produkuje 12-metrový model Lion’s City 12 E. „Zámerom bolo a je začlenenie sériovej výroby našich autobusov s elektrickým pohonom do produkcie konvenčných typov autobusov na jednej výrobnej linke. A to sa nám podarilo,“ vysvetľuje Rudi Kuchta. O úplnej integrácii výroby bolo treba hodne premýšľať. Veď na elektrickom autobuse len samotná karoséria má asi 30 až 40 percent dielcov odlišných od konvenčnej verzie. Okrem toho je tu elektrický pohon, batérie a ďalšie vysokonapäťové komponenty. Preto bolo pred spustením výroby v Starachowiciach potrebné nakúpiť nové systémy alebo inovovať existujúce, prebudovať výrobné sekvencie a okolo 3500 zamestnancov muselo absolvovať rozsiahle školenie. Prvé elektrické kĺbové autobusy, ktoré zídu z výrobnej linky v Starachowiciach, zamieria do Norimbergu. Začiatkom roka si totiž norimberská spoločnosť VAG Verkehrs-Aktiengesellschaft popri autobusoch MAN Lion’s City 12 E objednala aj 28 kĺbových vozidiel MAN Lion’s City 18 E. Spoločnosť MAN Truck & Bus tak získala doposiaľ najväčšiu objednávku na e-busy v rámci výberového konania.

Jazdný dosah 270 km

S dĺžkou 18 metrov Lion’s City 18 E ponúka priestor pre 120 cestujúcich. Dva centrálne umiestnené elektromotory na druhej a tretej náprave dodávajú autobusu dostatok výkonu potrebného pre mestskú premávku. Obidve poháňané nápravy sú elektronicky zosynchronizované, čo má pozitívny efekt na jazdné vlastnosti kĺbového autobusu – najmä na stabilitu, a teda bezpečnosť prevádzky. Okrem toho dve poháňané nápravy zvyšujú množstvo rekuperovanej energie, ktorá vzniká pri brzdení. „Vyššia miera rekuperácie znamená, že elektrický kĺbový autobus je vždy veľmi efektívny – bez ohľadu na vodičov štýl jazdy alebo topografiu,“ vysvetľuje Rudi Kuchta a dodáva: „A to je veľmi dôležitý argument pre dopravné spoločnosti v Barcelone, Kolíne, Norimbergu a mnohých ďalších mestách. Napokon, integrovať elektrické mestské autobusy do existujúcich procesov a cestovných poriadkov by malo byť možné bez priveľkého úsilia. Pri ich jazdnom dosahu 270 km sa to dá bez problémov.“