Prvý dojem: Yaris sa zmenil na nepoznanie, ale čakanie bude ešte dlhé
Štvrtú generáciu malého hatchbacku sme videli naživo necelý rok pred spustením predajov.
Ak si odmyslíme názov a dĺžku pod štyri metre, potom nová Toyota Yaris nemá so svojím predchodcom nič spoločné. Japonci začínali na čistom liste papiera a sebavedomím nešetria. Yaris má byť voľbou číslo jeden v segmente malých áut aj pre zhýčkaných Európanov.
Novinku sme si pozreli na exkluzívnej predpremiére v holandskom Amsterdame. Exkluzívnej preto, že vývoj stále beží a začiatok predajov je naplánovaný až na prelom augusta a septembra budúceho roka.
Vzhľad auta vidíte na fotografiách. Pomerne strohé základné tvary nahradili výraznejšie oblé línie. Do očí udrú najmä mohutné blatníky alebo koncové svetlá, ktoré spolu s plastovou lištou vytvárajú aerodynamicky účinnú odtrhovú hranu. Niekto v novom Yarise vidí odkaz odvážneho crossoveru C-HR, iný Corollu.
Čo na obrázkoch celkom nevynikne, sú proporcie. Auto je naoko široké, nízke a kolesá má umiestnené v rohoch karosérie. Odklon od „dievčensky“ roztomilého presúvadla, k potenciálnej šťuke v mestskom rybníku je evidentný.
Aj v kabíne dominujú oblé línie. Yarise dostal volant, aký zatiaľ nemá žiadna iná Toyota. Veľmi zaujímavo pôsobí digitálny prístrojový panel, vytvorený z troch častí. Podrobnosti o interiéri nájdete nižšie, vo fotoreportáži.
Na margo vonkajších rozmerov Japonci uviedli, že keď si niekto kupuje malé auto, tak chce malé auto, nie kompakt. Preto celkovú dĺžku udržali pod štvormetrovou hranicou. Novinka je dokonca o symbolických päť milimetrov kratšia než predchodca, takže meria 3940 mm. Zato šírka narástla o nezanedbateľných 50 milimetrov (na úroveň 1745 mm). O rovnaký kus väčší je aj rázvor náprav (meria 2560 mm).
Lenže zásadne viac priestoru na zadných sedadlách v porovnaní s predchodcom nečakajte. Cenné milimetre navyše zhltla už spomínaná úprava proporcií. Nová Toyota Yaris má dlhšiu prednú kapotu a celá kabína - vrátane predných sedadiel - sa posunula o 60 mm dozadu. Z pohľadu dospelého jedinca s výškou meter osemdesiat sú zadné sedadlá bez problémov použiteľné na kratšie trasy. Úprimne, na nohy som mal priestoru relatívne dosť, ale zaoblená dosť uberá z miesta na hlavu. Objem batožinového priestoru - podobne ako iné podrobnosti - zatiaľ nie je známy. Letmým okom mu hádame objem na úrovni 300 litrov.
Kto predtým šoféroval niektorú z predchádzajúcich generácií malej Toyoty a sadne si do novinky, bude prekvapený. Posed je citeľne nižší, anatomické sedadlá podobné Corolle sympaticky obopnú trup a šofér si volant môže pritiahnuť blízko k telu. Uznávame, že toto asi nie sú kritériá väčšiny zákazníkov pri výbere malého auta. Lenže šéf Toyoty, pán Akio Toyoda, je nadšený šofér. Prednedávnom vyhlásil, že každá nová Toyota musí byť aspoň trochu šoférsky zaujímavá. Nuž keď každá, tak aj Yaris...
Medzi priority konštruktérov pri vývoji mestského auta patrilo zníženie ťažiska, rozšírenie rozchodu náprav alebo skrátenie previsov na minimum. Veľkým pomocníkom pre nich bola nová podvozková platforma GA-B. Vďaka vyššiemu podielu vysokopevnostných ocelí stúpla tuhosť šasi a zároveň klesla hmotnosť - približne o 20 kilogramov. Predná náprava so vzperami McPherson i zavesenie zadných kolies s vlečenými ramenami a torznou priečkou vznikli nanovo. Práve zadnej časti Japonci venovali veľa úsilia. Ich cieľom bolo zmäkčiť pruženie tak, aby auto na nerovnostiach neposkakovalo a jazdilo maximálne komfortne. Rozumné sú aj veľkosti kolies, ktoré vrcholia 17-palcovými diskami, obutými do pneumatík rozmeru 205/45.
Pod kapotou nájdeme výhradne trojvalcové benzínové motory. Konzervatívnou voľbou budú atmosférické agregáty s objemom 1,0 a 1,5 litra. O nich sme sa zatiaľ nedozvedeli vôbec nič.
Vlajkovou loďou modelového radu Yaris je naďalej hybrid, avšak celkom nový. Základ hybridnej technológie tvorí atmosférický trojvalec 1,5 VVT-iE, schopný pracovať v Atkinsonovom cykle. Sekundujú mu dva elektromotory - väčší dokáže potiahnuť auto aj sám, menší slúži prevažne ako generátor. Nechýba delič výkonu e-CVT a doterajší nikel-metal hydridový akumulátor pod zadnými sedadlami nahradili menšie a výkonnejšie lítiovo-iónové články.
Zásadný odkaz konštruktérov znie, že táto hybridná technológia vznikla na mieru pre Yaris. Prioritou bolo, aby auto v mestskej premávke čo najviac jazdilo čisto na elektrinu. Výkon elektromotora preto stúpol zo 44 kW (59 k) na 59 kW (80 k) a akumulátor má vyššiu kapacitu i napätie. Kombinovaný výkon celého hybridného systému stúpol o 15 percent, na úroveň 85 kW (115 k). Priemerná spotreba benzínu klesla o pätinu, na 3,4 l/100 km.
A to je v podstate všetko, čo nám Toyota k novému Yarisu prezradila.
Dojmy a zaujímavosti si pozrite vo fotoreportáži:
V interiéri dizajnéri stavili na „mäkké“ oblé línie. Všimnite si nový volant, aký momentálne nemá žiadna iná Toyota. Materiály pôsobia príjemne, horná časť palubnej dosky je mäkčená.
Digitálny prístrojový panel netvorí jeden displej, ale tri. Vyzerá to zaujímavo a originálne zároveň. Mapu navigácie však na ňom nezobrazíte.
Prostredné výduchy ventilácie sú ukryté pod displejom. Pod nimi ešte zostal priestor na malú odkladaciu poličku. Klimatizáciu si nastavíte tradičnými mechanickými ovládačmi.
Volant má akurátne hrubý veniec a dobre padne do ruky. Netradičná je výrazná stredná časť s klaksónom a airbagom, ktorá výrazne trčí dopredu. Pri manévrovaní to nemusí vyhovovať každému.
Aj tlačidlá na volante majú nový tvar.
Osempalcový displej multimediálneho systému trčí do priestoru tak, ako sme v Toyotách zvyknutí. Základné menu sa nezmenilo a vyžaduje zvyk. Dôležitou novinkou je možnosť zrkadliť na displeji obsah smartfónu cez Apple CarPlay a Android Auto.
Farebný head-up displej premieta informácie priamo na čelné sklo. Žiadne lacné riešenia s kúskom priesvitného plastu.
Toyota zatiaľ fandí klasickému USB portu. Novší USB-C sme v aute nenašli. Bezdrôtová nabíjačka smartfónov sa bude dodávať do drahších verzií, resp. za príplatok.
Volič planétovej prevodovky už nemá "zubatú" kulisu ako predtým. Páka sa pohybuje v jednej osi. Nechýba ani režim „B“ pre intenzívne brzdenie motorom – spaľovacím i elektrickým. Hodí sa to v prudších klesaniach alebo pri dobrzďovaní pred križovatkou.
Oblé výplne dverí ladia s palubnou doskou.
Dizajnéri originálne zladili madlo a kľučku. Pri prvom kontakte s Yarisom nám to pripadalo praktické.
Sivé plstené čalúnenie je celkom príjemné na dotyk.
Ovládače vo dverách sú podsvietené striedmo. Svieti tlačidlo na spúšťanie okna v šoférových dverách a tlačidlo slúžiace na elektrické sklápanie spätných zrkadiel. Nič viac.
Rozsah pozdĺžneho nastavenia volantu narástol o vyše sedem centimetrov. Predné sedadlá tvarom veľmi pripomínajú športové sedačky, montované do Corolly. Novinkou je bočný airbag medzi šoférom a spolujazdcom, aby telá v prípade nehody do seba nenarážali.
Zadné dvere sa otvárajú v malom uhle, čo komplikuje nastupovanie. Zložitejšie zrejme bude aj nakladanie detskej sedačky. Vo dverách nenájdete plnohodnotnú odkladaciu kapsu, je tam aspoň držiak na fľašu.
Strecha je vzadu výrazne zaoblená. Keby som si hlavu oprel o opierku, zároveň by som sa dotýkal stropu.
Yaris má na pomery hatchbackov vzadu naozaj výraznú odtrhovú hranu. Podľa dizajnérov je funkčná – pomáha znižovať nežiadúce turbulencie vzduchu za autom.
Dištančný radar je ukrytý v maske chladiča. Logo Toyoty má v hybridnej verzii tradične modré podfarbenie.
Bezviečkové hrdlo palivovej nádrže v novom Yarise nehľadajte.
Japonci lesklým čiernym plastom nešetrili. Lišta opticky spájajúca masku chladiča a otvor pre prívod vzduchu k chladiču má dokonca aj špecifický vzor.
Podvozok je kvôli lepšej aerodynamike kompletne oplastovaný.
Objem batožinového priestoru zatiaľ nepoznáme, no odhadujeme 300 litrov. Ak vás zaujíma, prečo sú po bokoch výčnelky...
...tak ide o výstuhy horného uloženia zadných tlmičov.
Okolo motora vznikol extrémne tuhý rám, vďaka ktorému vraj auto ochotnejšie reaguje na pokyny volantom.
Pekný detail pre tých, ktorí si auto plánujú nechať dlhšie, než povedzme obligátne tri roky. Guľový čap je samostatne oddeliteľný od ramena. Jeho prípadná výmena bude o to jednoduchšia a lacnejšia.
Konštruktéri sa usilovali, aby boli zadné tlmiče čo najúčinnejšie. Preto sú umiestnené kolmo na povrch cesty a prakticky v osi nápravy.
Akumulátor hybridného pohonu už nie je nikel-metal hydridový, ale lítiovo-iónový. Nachádza sa pod zadnými sedadlami, takže neuberá priestor pre posádku, ani batožinu. Vsadený je do rámu z vysokopevnostnej ocele.
Chladenie akumulátora ústi vľavo pod zadným sedadlom.
Vzpera medzi horným uložením predných tlmičov nie je výsadou iba športových áut. Má ju aj nový Yaris, akurát celkom decentne zamaskovanú.
Základom hybridného pohonu je nový atmosférický benzínový trojvalec 1,5 VVT-iE. Pýši sa tepelnou účinnosťou na úrovni 40% a vysokým kompresným pomerom 14:1. Hybrid je určený prevažne do mesta, kde prevažujú jazdy na krátke vzdialenosti a časté studené štarty. Preto nás teší zachovanie nepriameho vstrekovania benzínu do nasávacieho potrubia. Takto motor lepšie odoláva karbonizácii. Rozvody poháňa reťaz.
Toyota Yaris má v Japonsku súrodenca a volá sa Vitz. Zásadný rozdiel medzi nimi spočíva v šírke - Vitz je o päť centimetrov užší. Podobnú taktiku má aj konkurenčná značka Suzuki - Swift určený pre Európu je širší ako japonský.