Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb wtcr yann ehrlacher celebration jpg Thumb homola ma o portret Thumb wtcr homola tarquini portret Thumb wtcr nl berthon Thumb wtcr nl coronel Thumb wtcr aurelien comte jpg Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb wtcr race of netherlands race 1 start jpg Thumb wtcr nl comte%2b Thumb wtcr comte v  az so   fom Thumb img 0106 Thumb wtcr nl michelisz Thumb wtcr nl start race 3 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb wtcr nl vernay

Prvé víťazstvo pre Peugeot

V štvrtom podujatí Svetového pohára cestovných vozidiel na holandskom okruhu Zandvoort triumfovali francúzski jazdci v autách Audi, Honda a Peugeot. Odrazilo sa to v priebežnom hodnotení jazdcov aj tímov, kde Hyundai doterajšie pozície neobhájil.

Úvodné turbulentné a kvôli havárii prerušené preteky na 14 kôl vyhral s náskokom 1,2 s Yann Ehrlacher v Honde Civic (bolo to jeho druhé víťazstvo v sezóne). Na ďalších miestach skončili jeho krajan Aurélien Comte v aute Peugeot 308 TCR a Brit Rob Huff vo vozidle VW Golf. Pre Hyundai boli tieto preteky pohromou. Dovtedy vedúci jazdci priebežného poradia Muller a Tarquini sa na ne snažia rýchlo zabudnúť. Tarquini musel kvôli technickým problémom po 9 kolách odbočiť do boxov a tam auto odstaviť. Muller zasa dovtedy atakoval tímového kolegu Michelisza kým obe vozidlá nevyleteli z trate a preteky neprerušili. To už mal Ehrlacher víťazstvo na dosah, lebo do reštartovaného podujatia sa vrátil na čele pelotónu a vedúcu pozíciu si udržal až do konca. Comtemu sa podaril bleskový reštart zo 7. miesta a napriek viacerým súbojom prišiel do cieľa na výbornej 2. priečke.

Pre nášho Maťa Homolu to na začiatku kvalifikácie vyzeralo sľubne. Dosiahnuté časy naznačovali, že by mohol zabojovať o pozície v prvej desiatke. Lenže zatiaľ čo jeho tímovému kolegovi sa to podarilo, jemu nie. Jeho Peugeot nebol v požadovanom stave a tak skončil až na 22. mieste. Z tejto pozície štartoval do 1. pretekov a do cieľa prišiel až na 18. mieste. To už bolo jasné, že rozdiely medzi autami Peugeot 308 TCR tímu DG Sport Compétition boli priepastné! Maťo strácal na kolegu v každom kole vyše 2 s, pritom celú sezónu boli medzi nimi iba 2 desatiny. Raz bol vpredu on, inokedy Comte.

Francúzovi sa po štarte z prvého radu podarilo vojsť do prvej zákruty druhých pretekov na prvom mieste a to rozhodlo o jeho prvom triumfe tejto sezóny. Maťo skončil opäť 18-ty. Nečudo, že bol z toho riadne frustrovaný. „Bol to strašný pocit. Často vieme čo robiť, čo na aute doladiť a kde treba na trati zrýchliť. Tentoraz som však bol v úzkych,“ znechutene konštatoval po druhých pretekoch.

Aj v záverečných pretekoch podujatia sa o víťazovi rozhodlo ihneď po štarte. Už druhý raz v tejto sezóne v nich triumfoval Jean-Karl Vernay, ktorému mechanici v noci vmontovali do auta Audi RS3 nový motor. Najúspešnejším jazdcom podujatia sa stal Ehrlacher, ktorý vyhral už prvé preteky, celkovo si v Holandsku pripísal 55 bodov a v priebežnom poradí Svetového pohára sa vyšvihol na prvú priečku. Na konte má o 9 bodov viacej než jeho strýko – štvornásobný majster sveta –  Yvan Muller, ktorý v Zandvoorte nezískal ani jediný bod. Veľmi dobre si však v Holandsku počínal Comte, ktorý získal 52 bodov do celkového hodnotenia.

Homolovi sa do tretích pretekov podarilo dobre vyštartovať, predbehnúť Michelisza v aute Hyundai a ešte 1 jazdca a posunúť sa na 16. miesto v cieli. „Bolo to síce máličko lepšie ale celkovo to bol pre mňa veľmi zlý víkend, na ktorý chcem čo najskôr zabudnúť,“ priznal Maťo v cieli.

Po 4 podujatiach a 12 pretekoch sa poradie priebežného hodnotenia Svetového pohára jazdcov zmenilo. Na čelo postúpil Francúz Ehrlacher so 146 bodmi, ktorý predbehol doteraz vedúceho krajana Mullera (137). Spočiatku vedúci Talian Tarquini (118) a za ním nasledujúci Švéd Björk (112) v Zandvoorte nebodovali a klesli na piate a šieste miesto. Pred nimi sa usadili Brit Huff (130) a Francúz Vernay (121) a za nimi Argentínčan Guerrieri (109) a Maďar Michelisz (102), ktorých konto sa v Holandsku tiež nezmenilo. V hodnotení tímov dominujú Honda a Hyundai1 s 261 bodmi. Za nimi figurujú Hyundai2 (227), VW (207) a Audi (193).

Piate podujatie Svetového pohára v pretekoch cestovných vozidiel bude predposledný júnový  víkend na mestskom okruhu Vila Real v Portugalsku.