Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Prvé dojmy z jazdy s novým Cliom, Pandou 4x4 a niečo navyše
Uplynulý týždeň som takmer celý strávil na cestách. Najprv som si odskočil do Toskánska zajazdiť si prvýkrát so štvrtou generáciou modelu Renault Clio. V stredu som pokračoval do Balocca, kde som mal možnosť na testovacom okruhu koncernu Fiat vyskúšať novú Pandu 4×4 a Pandu Trekking, na bežných cestách aj v teréne. Tu je niekoľko mojich poznámok k obom autám.
Renault Clio
Prvý deň jazdenia s novým Cliom nebol veľmi vydarený na počasie. Od prvej do poslednej chvíle ako sme sadli do auta padali na nás z neba hektolitre vody. No nič, povedal som si, že aspoň máme podmienky, v ktorých môžeme dôkladne preveriť kvality podvozka. A práve pokiaľ ide o podvozok a jazdné vlastnosti, v tejto oblasti urobilo Clio najväčší pokrok. Zo správania auta na ceste som bol veľmi milo prekvapený. Riadenie je tuhšie, strmšie, auto precíznejšie zahýba. No nielen vďaka riadeniu, ale celkovo novej koncepcii karosérie, ktorá je štíhlejšia, s kratšími prevismi vpredu aj vzadu. Na podstatne lepšej kontrole pohybov karosérie má veľký podiel tiež širší rozchod kolies prednej aj zadnej nápravy a celkovo nižšia stavba karosérie. Clio IV má o 35 mm dlhší rázvor náprav, celkovo je až o 45 mm nižšie a o 24 mm širšie. Zásadnou informáciou tiež je, že v porovnaní s predchodcom Clio schudlo až o 100 kg, čo zohráva dôležitú úlohu pokiaľ ide o agilitu, ale aj ekonomiku prevádzky. Odľahčiť v dnešnej dobe auto o 100 kg je úctyhodný výkon už v triede kompaktov. Tu sme ale v triede malých áut a preto je tento počin francúzskych konštruktérov oveľa pozoruhodnejší. Vďaka tomu si napríklad môže Renault dovoliť vybaviť väčšinu verzií lacnejšími bubnovými brzdami na zadnej náprave.
Aspoň obe motorizácie, ktoré sme skúšali ich vzadu mali. Jazdné vlastnosti tým ale netrpia. Brzdy začali vädnúť až po riadnej nakladačke v toskánskych kopcoch, z ktorej mi nebolo najlepšie. Najprv som ja poriadne previezol svojho kolegu a potom mi ani on nechcel ostať nič dlžný. Za správanie, ktoré predviedol podvozok na týchto cestách má odo mňa Clio veľký palec hore. Pre mňa je to najšoférskejšie Clio v histórii a jedno z najlepšie jazdiacich áut v tomto segmente. Už sa neviem dočkať verzie RS, lebo keď takto jazdí obyčajné Clio, RS bude ďalší pokrok v porovnaní s predchodcom.
Najprv som skúšal nový preplňovaný trojvalček 0,9 Tce z rodiny Energy (66 kW/90 k), ktorý je naplnený mnohými najmodernejšími technológiami značky. Odspodu tento motor trpí na turbodieru, ale v stredných otáčkach cca od 2500 1/min ťahá veľmi pekne. V strednom pásme ochotne potiahne aj na piatom rýchlostnom stupni, napríklad v stúpaní do kopca. S naftových motorom 1.5 dCi je to na prvý pocit trochu iných 66 kW/90 k, vďaka silnejšiemu záťahu odspodu, ale v kopcoch a v stúpaniach sme si viac dynamiky aj radosti z jazdy užili s trojvalcom. Ku kultúre chodu, spotrebe a ďalším detailov sa podrobnejšie vyjadrím v článku, ktorý pripravujeme do novembrového tlačeného vydania Autožurnálu, ktorý podporíme tiež pekným videom.
Tento úvod k prvej jazde by som chcel zakončiť ešte dvomi postrehmi. Prvý sa týka dizajnu. Na ceste vyzerá neskutočne dobre – priam ako športiak, alebo prototyp. Konečne po rokoch tu máme malé auto, za ktorým sa musíte obzrieť a ktoré v spätnom zrkadle vzbudzuje obrovský rešpekt. Druhý postreh sa týka odhlučnenia podvozka a celej karosérie. Na kategóriu malých áut obdivuhodne nízka úroveň hladiny vnútorného hluku. Samozrejme mám aj niekoľko výhrad voči tomuto autu, ale tým som sa pomerne podrobne venoval vo videu. Takže o tom až inokedy.
Mimochodom vo štvrtok nás čaká tlačová konferencia k uvedeniu nového Clia na náš trh, kedy sa dozvieme už aj slovenské ceny a výbavy.
Panda 4×4
Cesta za novou Pandou 4×4 sa trochu niesla v duchu správy o novej organizačnej štruktúre značky v regióne. Súčasnú importérsku spoločnosť nahradí nová spoločnosť zastupujúca od 1.januára 2013 všetky značky skupiny Fiat na Slovensku, v Čechách a v Maďarsku – FIAT GROUP AUTOMOBILES CENTRAL AND EASTERN EUROPE (Fiat Group Automobiles pre strednú a východnú Európu) so sídlom v Budapešti. V minulosti sme už viac krát zažili, keď bola značka pôsobiaca na Slovensku riadená z Budapešti. Ani v jednom prípade sa tento spôsob riadenia neosvedčil. Uvidíme čo presun centrály nášho importéra do Budapešti bude znamenať konkrétne pre slovenský trh. Viac sa dozvieme tiež vo štvrtok budúci týždeň.
Nová Panda 4×4 je ešte terénnejšia než predošlá. Má vyššiu svetlú výšku podvozka, ktorý je zároveň lepšie chránený. Motor s prevodovkou sú napríklad zakryté oceľovým krytom. V porovnaní s predošlou generáciou bol prepracovaný pohon 4×4, s ktorým by Panda mala byť ešte šikovnejšia nielen v hlbokom snehu. Nechýba uzávierka medzinápravového diferenciálu (funguje do rýchlosti 50 km/h) a prepracovaná bola tiež zadná náprava. Vďaka nej nová Panda 4×4 nemá problém s vysokou a relatívne úzkou a krátkou karosériou ani pri športovejšej jazde. Stabilita a obratnosť drobca sú na túto kategóriu veľmi slušné. Najviac ma ale oslovil komfort pruženia na nekvalitných cestách a jej schopnosti v teréne, kde je s ňou obrovská zábava.
Po dizajnovej stránke novú Pandu 4×4 charakterizuje dookola oplastovaná karoséria. S plastovým predkusom vpredu aj vzadu sa bude jej majiteľom v Taliansku ľahšie roztláčať autá pri vyparkovávaní, ak ich niekto “stlačí” na parkovacom mieste. Plastové lemy chránia tiež všetky blatníky a prahy. Panda 4×4 uvádza tiež do života bezpečnostný systém City. Ide o podobný systém s akým prišli konkurenti Volkswagen up!, Škoda Citigo a Seat Mii, ktorý dokáže zabrzdiť vozidlo a zabrániť zrážke ak vodič prestane venovať pozornosť riadeniu auta pri posúvaní napr. v dopravnej zápche. Tento funguje od 5 do 30 km/h a ako preacuje naživo ukážeme taktiež na pripravovanom videu. Nová Panda 4×4 sa vyrába so šiestimi motormi s tromi prevodovkami. Celkovo je na výber až 850 kombinácii pohonov, farieb a výbav.
Ďalšou verziou, ktorú som skúšal je Panda Trekking, ktorá opticky vychádza z modelu 4×4 vrátane zvýšenej svetlej výšky podvozka, ale vystačiť si musí len s pohonom prednej nápravy. Jej špecialitou je elektronický trakčný systém, ktorý pomáha poháňanej prednej náprave k lepšej trakcii v ľahkom teréne a na povrchoch s horšou adhéziou. Ide skôr o mestskú verziu, pre klientov, ktorí si potrpia na terénny imidž svojho drobca, ale nepotrebujú vyslovene pohon 4×4. Lepšia trakcia prednej nápravy sa im však zíde napríklad pri parkovaní na zasneženej ulici, pri výjazdoch z podzemnej garáže na zasneženú cestu alebo cez zimu v kopcovitých častiach veľkomiest.
K obom terénnejším verziám Pandy pripravujeme materiál do novembrového printového vydania Autožurnálu, ktoré podobne ako Clio doplníme video.