Thumb 008 Thumb 003 Thumb 007 normal Thumb 001 normal Thumb 010 normal Thumb 058

Prvá jazda: Mitsubishi premenilo kupé na SUV

Nové kompaktné SUV sa triafa do vkusu dnešných motoristov, lebo vyzerá zaujímavo a zároveň je praktické. V Mitsubishi Eclipse Cross sme našli najlepšiu bezstupňovú prevodovku súčasnosti.

Japonci oprášili slávne meno Eclipse, ktoré dlhé roky charakterizovalo kompaktné kupé a kabriolet. Akurát za starým názvom sa teraz skrýva úplne iné auto. Zástupcovia značky argumentujú, že ľudia síce chcú dynamicky tvarované autá, ale málo kto je ochotný ubrať z nárokov na priestor a univerzálnosť. Preto Eclipse dostal doplnkový názov Cross, má päť dverí, voliteľný pohon 4x4 a vyššiu svetlú výšku.

Vonkajšími rozmermi sa nové kompaktné SUV takmer nelíši od Mitsubishi ASX. Zdieľa s ním dokonca aj rázvor 2670 milimetrov. Dizajnom a úrovňou interiéru však patrí o level nižšie. Napokon, Japonci už prezradili, že nové ASX bude menšie ako súčasné.

Hoci predprodukčný prototyp Mitsubishi Eclipse Cross dorazil na Slovensko zahalený kamuflážou, importér si vybojoval možnosť maskovanie z karosérie odlepiť. Urobil dobre, lebo práve dizajn je silnou stránkou auta a vie otáčať hlavami okoloidúcich. Niektoré nápady už poznáme - napríklad zadné okno rozdelené spojlerom. Aj vďaka tomu, že stierač je ukotvený hore pod strechou, spojler príliš nekomplikuje výhľad dozadu. Len si nie sme istí, či do rohov auta vystrčené predné smerovky a hmlovky nebudú prehnane citlivé na parkovacie „ťukesy“.

Interiér postúpil oproti ostatným modelom značky v kvalite a pestrosti tvarov, ale má staré ovládanie palubného počítača priamo na prístrojovom paneli. Našťastie, tu zvíťazil zdravý rozum, takže väčšina funkcií auta sa ovláda klasickými tlačidlami. Dotykový displej s uhlopriečkou sedem palcov trčí nad stredovou konzolou a je veľmi blízko zorného poľa šoféra. Tí, ktorí si sedadlo radi posunú viac dozadu sa za displejom možno budú musieť naťahovať. Preto Mitsubishi prinieslo alternatívu na ovládanie displeja v podobe touchpadu vedľa radiacej páky. Po dotykovej plôške korzujete prstom a voľbu potvrdíte stlačením celého touchpadu. Pripomína to počítačovú myš, akurát systém nevyžaduje presné triafanie sa prstom do jednotlivých ikoniek. Kurzor sa vždy posunie len o jedno políčko vpravo, vľavo, hore alebo dole. Pritom nezáleží, aký dlhý či krátky ťah prstom urobíte.

Viac ako celý multimediálny systém nás potešil dobrý výhľad šikmo von. Po tejto stránke si Eclipse Cross zaslúži pochvalu – má veľké vonkajšie spätné zrkadlá a kamerový systém schopný zobraziť auto z vtáčej perspektívy alebo ukázať detail pravého predného kolesa pri parkovaní k obrubníku.

Tvarovo výrazné SUV vyzerá veľmi rozšafne, ale pohľad dovnútra naznačí, že tento projekt mal hlavne praktický základ. Delené zadné sedadlá môžete posúvať a polohovať operadlá v niekoľkých krokoch. Aby si za vyše 1,8 metra vysokého šoféra sadol rovnako urastený pasažier, lavica nemusí byť posunutá celkom dozadu. Dokonca aj miesta na hlavu je tam viac než by sa mohlo zdať. Kufor je naoko plytší, no pod dvojité dno sa okrem sady na opravu defektu zmestí ešte dosť vecí. Celkový objem 341 až 448 litrov závisí od polohy zadných sedadiel.

Nenechajte sa pomýliť tvarom karosérie, vzadu je dosť priestoru pre dvoch dospelých.

Prvé kilometre za volantom Eclipse Cross sme absolvovali s novou prepĺňanou benzínovou jedna-päťkou (120 kW/163 k). Ak budete chcieť benzínové turbo a štvorkolku, potom si musíte vziať aj bezstupňovú prevodovku CVT. Šesťstupňový manuál sa montuje iba do verzie s pohonom predných kolies.

My variátor berieme všetkými desiatimi. Veľmi dobre využíva fakt, že motor má dostatok sily v nízkych a stredných otáčkach. Keď šofér výraznejšie dupne na plyn, otáčky stúpnu na úroveň 3000 - 3500/min, nie vyššie. Reakciou na plyn a celkovo zladením s motorom je toto najlepšie „cévetéčko“ súčasnosti. Jediné, čo prevodovka nedokáže, je podradiť pred zákrutou a výraznejšie brzdiť motorom. V meste aj v teréne pracuje doslova lahodne a dovolí veľmi plynulý rozjazd z miesta.

Mitsubishi predviedlo na zaprášenej poľnej ceste výbornú ovládateľnosť. Po zatočení a hrubom pridaní plynu sa auto nehrnulo nosom von zo zákruty. Bolo cítiť, ako elektronika úspešne bojuje s nedotáčavosťou a tlačí prednú časť dovnútra zákruty. Ak bude Mitsubishi Eclipse Cross rovnako suverénny a ovládateľný aj na snehu, potom klobúk dole. Pri ľahkom prekrížení náprav štvorkolke trvalo trochu dlhšie, kým dokázala pribrzdiť odľahčené kolesá a pohnúť autom dopredu.

Nebyť príliš tuhého podvozka a slabo odhlučnenej kabíny, Mitsubishi Eclipse Cross by za jazdu po menej kvalitných cestách a v ľahšom teréne získalo plný počet bodov. Dostali sme prísľub, že výrobca auto stále ladí, preto si musíme počkať na stretnutie s finálnou produkčnou verziou. Predaj na Slovensku odštartuje začiatkom budúceho roka.

Technické parametre  
motor 1,5 Mivec Turbo 2,2 DID
zdvihový objem [cm3] 1499 2268
výkon [kW/k] 120/163 11/150
pri otáčkach [1/min] 5000 3750
krútiaci moment [Nm] 250 400
pri otáčkach [1/min] 1800-4500 2000-2250
prevodovka 6M 4x2 CVT 4x4
palivová spotreba [l/100 km] 6,6 7
pohotovostná hmotnosť [kg] 1350,0 1445
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 10,3 9,8
maximálna rýchlosť [km/h] 205 200
objem batož. priestoru [l] 341-448