Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 31f Thumb 33f Thumb 34f Thumb 32f Thumb 35f Thumb 36f

Prichádza najsilnejšie atmosférické Ferrari všetkých čias

Ferrari 812 Superfast je jedno z posledných čisto benzínových Ferrari. Od roku 2019 bude mať každý superšport z Maranella okrem tradičného, aj elektrický pohon.

Už dnes je jasné, že v okolí expozície Ferrari na marcovom autosalóne v Ženeve sa nebude dať ani pohnúť. Napokon ako vždy, keď automobilka z Maranella odhaľuje novinku. Tentoraz však ide o špecialitu. Ferrari 812 Superfast je totiž nová vlajková loď značky a zároveň najvýkonnejšie Ferrari všetkých čias, vybavené atmosférickým motorom.

Dlhá predná kapota ukrýva vidlicový dvanásťvalec s objemom 6,5 litra. Je to ešte o 0,2 litra viac v porovnaní s motorom v LaFerrari alebo v modeli F12.

Výkon 588 kW (800 k) vrcholí pri 8500 otáčkach za minútu a musí to byť fantastický zvukový zážitok. Najvyšší krútiaci moment je dostupný pri 7000 1/min. Na zadné kolesá ho prenáša sedemstupňová dvojspojková prevodovka, ktorá podľa Ferrari radí rýchlejšie než kedykoľvek predtým.

Výrobca avizuje suchú hmotnosť auta bez posádky a prevádzkových kvapalín 1525 kilogramov. Z nuly na stovku akceleruje za 2,9 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 340 km/h.

Čo sa dizajnu týka, Ferrari 812 Superfast sa nechalo inšpirovať legendárnou Daytonou (Ferrari 365 GTB4) z konca šesťdesiatych rokov minulého storočia. Vidno to najmä v zadnej časti, kde má novinka podobne zakončené bočné okná a štyri okrúhle koncové svetlá. Samozrejme, dnes už supešportovým autám nestačia "obyčajné" hladké línie a preto aj novinka dostala výrazné prelisy a agresívne pôsobiace tvary.

Interiér sa nesie plne v duchu moderných Ferrari. Podobne ako v monoposte Formuly 1, dominantným prvkom je multifunkčný volant. Šofér môže prostredníctvom neho prepínať jednotlivé jazdné režimy, meniť tuhosť adaptívnych tlmičov, ale aj zapínať a vypínať smerovky. Prístrojový panel si popri veľkých displejoch, zachoval aj klasický analógový otáčkomer. 

Malá revolúcia sa udiala v súvislosti s riadením. Posilňovač totiž už nie je hydraulický, ale v duchu modernej doby elektrický. Špecialitou nového top modelu z Maranella je druhá generácia "virtuálneho krátkeho rázvoru". Ferrari takto označuje systém natáčania zadných kolies, ktorý prispieva k lepšej obratnosti v meste a zároveň k mrštnosti v zákrutách.