Peugeot 10 2020 1140x190

Potvrdené. Nová Škoda Fabia príde v roku 2021. Aká bude?

Nad nástupcom súčasnej generácie obľúbenej Škody Fabia sa sťahovali mračná. České auto segmentu B však nakoniec dorazí, a to už v roku 2021. Potvrdil to šéf značky. Škoda Fabia 2021 má byť vzhľadom atraktívna a technologicky vyspelá.

Fabia je v ponuke českej značky najstarším modelom, a je to na nej už cítiť. Na trhu je aktuálna generácia od roku 2014. Generačná obmena je už predo dvermi, po veľkých premiérach ako nová Octavia alebo Enyaq je rad práve na Fabii. Čakáme postupné dávkovanie informácii o aute, ktoré má na českom a slovenskom trhu špeciálne miesto a je veľmi obľúbené. 

Prečítajte si tiež:

JAZDA Škoda Octavia RS iV: Ide plug-in hybrid a šport dokopy?

Thomas Schäfer, predseda predstavenstva značky pre portál Škoda Storyboard, uviedol: "Teším sa na rok 2021, kedy na trh uvedieme úplne nový model Fabia. Moje očakávania sú veľké, bude to skvelé auto." Oficiálne potvrdenie tak máme. O Fabii sa totiž dlho špekulovalo, či jej nová podoba vôbec na trh dorazí. Päťdverový hatchback dorazí, osud rodinne orientovaného malého kombi si automobilka zatiaľ necháva pre seba. Trieda malých kombi takmer vymrela, a v minulosti automobilka s príchodom novej Fabie Combi nepočítala. No podľa najnovších zákulisných informácii by Fabia Combi predsa len mala doraziť. Značka však môže využiť nulovú konkurenciu v triede. Byť jediným malým kombi v segmentu, ktorý už neexistuje, môže priniesť svoje ovocie a prejaviť sa na úspechu.

Schäfer zároveň vyvrátil informácie, podľa ktorých má byť Škoda "lacnou" značkou a konkurentom Dacie. Uviedol, že česká značka má v koncerne miesto konkurenta kórejských, francúzskych a japonských značiek. Práve s nimi zvádza trhový boj a na ne sa chce sústrediť. Nová Fabia nemá na vnímanej kvalite poľaviť, no zároveň si má udržať súčasnú cenovú hladinu dostupného auta. Jedna vec sú reči a druhá je prax. Uvidíme, ako to bude v skutočnosti.

Aká bude nová Škoda Fabia 2021?

Dizajn vzniká kompletne tímom Olivera Stefaniho, ktorý sa podpísal pod vzhľad novej Octavie. Z hľadiska dizajnu čakáme evolúciu súčasného škodováckeho dizajnu a prvky novej Octavie a Scaly. Podľa nemenovaného zdroja magazínu auto.cz má byť nová Fabia veľmi atraktívne auto s optimálnymi proporciami. Očakávame nižší, širší a atletickejší postoj.

Odporúčame:

Škoda Enyaq iV nafotená v "lacnejšej" a dostupnejšej verzii

Po technickej stránke presedlá Fabia na platformu MQB A0, na ktorej stojí SEAT Ibiza, VW Polo, Audi A1 a Škoda Scala (s predĺženým rázvorom osí kolies). Pod kapotou bude známy trojvalcový turbobenzínový motor 1.0 TSI vo viacerých výkonových verziách. Nebude chýbať ani plynová CNG verzia 1.0 TGI. Kvôli tlaku na emisie očakávame aj určitú formu elektrifikácie vo forme mild-hybridu, najmä v spojení s automatickou prevodovkou DSG. Turbodiesel nečakajte, otázkou ostáva nasadenie silnejšieho benzínového štvorvalca 1.5 TSI Evo.

Nová Škoda Fabia 2021 sa svetu ukáže najskôr v polovici roka 2021. Do predaja však príde neskôr, a to koncom roka 2021.

PS: Na úvodnej fotke je súčasná podoba Škody Fabia.