Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 3p Thumb 1p Thumb 2p Thumb 4p Thumb 5p Thumb 6p Thumb 7p Thumb 8p Thumb 9p Thumb 10p Thumb 11p Thumb 12p

Porsche ukázalo vynovený Macan. Najväčšia zmena je vzadu

Dizajnéri auto opticky rozšírili, konštruktéri vylepšili jazdné vlastnosti a komfort.

Už sme si zvykli, že dizajnéri sa v rámci faceliftov zameriavajú predovšetkým na predné partie automobilov. Porsche Macan je v tomto prípade výnimkou, pretože zásadná štylistická zmena sa udiala vzadu. Je ňou optické prepojenie koncových svetiel, ktoré sa postupne stáva jedným zo základných rozpoznávacích znakov áut značky Porsche.

Aby sme dizajnérom nekrivdili, tak úpravy prebehli aj vpredu, akurát nie sú také výrazné. Kompaktné športovo-úžitkové vozidlo dostalo upravený nárazník. Plne diódové predné svetlomety patria k štandardnej výbave.

Vzhľad osviežili nové zliatinové disky s priemerom 20 alebo 21 palcov, a do ponuky pribudli nové odtiene karosérie - modrá "Miami", zelená "Mambra" a strieborná "Dolomite".

Vo vnútri zaujme predovšetkým krásny trojramenný volant GT pochádzajúci z ikonickej Deväťstojedenástky. Keďže sedempalcový dotykový displej je na dnešné pomery skôr menší, Porsche ho nahradilo novým, s uhlopriečkou jedenásť palcov. Obrazovke museli ustúpiť výduchy klimatizácie, ktoré už nie sú vertikálne, ale horizontálne a umiestnené trochu nižšie.

Do výbavy pribudlo vyhrievané čelné sklo, ionizátor vzduchu v kabíne a asistent pre jazdu v dopravnej zápche, kombinujúci adaptívny tempomat s aktívnym udržiavaním vozidla v jazdnom pruhu. Táto funkcia je aktívna do rýchlosti 60 km/h.

Ponuka motorov modernizovanej verzie zostáva zahalená rúškom tajomstva. Neoficiálne správy hovoria, že dostupný bude iba benzín. S naftou, ani hybridom údajne Nemci nerátajú.

Porsche Macan konštrukčne vychádza z prvej generácie Audi Q5. Ladenie podvozka si v Zuffenhausene robia sami. V rámci omladzovacej kúry sa na zavesení kolies objavilo viac hliníkových častí, pribudlo viac izolačných materiálov a za príplatok sa dodávajú výkonnejšie brzdy s kotúčmi potiahnutými vrstvou karbidu wolfrámu (využíva ich aj Cayenne). Porsche Macan má aj naďalej vzadu širšie pneumatiky ako vpredu.

Predaj novinky odštartuje do konca roka. Ako prví sa vylepšeného Macanu dočkajú zákazníci z Číny.