Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 1p Thumb 2p Thumb 3p Thumb 4p Thumb 5p Thumb 6p Thumb 7p

Porsche postavilo úžasné pretekárske retro s cenou sedemstotisíc eur

Spomienka na pretekársky špeciál 935/78 Moby-Dick má brutálne široké blatníky a funkčné aerodynamické doplnky. Hoci dizajn sa nesie v retro štýle, použité materiály a technika sú nanajvýš moderné. 

Porsche odštartovalo výrobu športových automobilov presne pred sedemdesiatimi rokmi. Ferdinand Porsche síce postavil niekoľko pretekárskych strojov už pred druhou svetovou vojnou, ale sériovú výrobu áut značky Porsche rozbehol až jeho syn Ferry Porsche. Ȏsmeho júna 1948 rakúska Spolková krajina Korutánsko vydala potvrdenie, že Porsche 356 001 smie jazdiť po verejných komunikáciách. A vtedy sa to všetko začalo.

Porsche si okrúhlu sedemdesiatku pripomína celým radom podujatí v rôznych kútoch sveta a zároveň stavbou zberateľských malosériových špeciálov. Svojou troškou k oslavám aktuálne prispela športová divízia Porsche Motorsport. V rámci stretnutia historických pretekárskych áut "Rennsport Reunion", na okruhu Laguna Seca v Kalifornii, odhalila špeciál Porsche 935.

Ide o modernú interpretáciu kultového modelu 935/78 Moby-Dick, ktorý v sedemdesiatych rokoch minulého storočia jazdil vytrvalostné preteky a rýchlosťou konkuroval vtedajším monopostom F1.

Originálny Moby-Dick bol pomerne krehký pretekársky špeciál, poháňaný pre Porsche netypickým kvapalinou chladeným šesťvalcom biturbo. Novinka využíva technický základ zo sériového Porsche 911 GT2 RS.

Pochopiteľne, najviac udrie do očí rozšírená karoséria. Masívne blatníky, prahy, nárazníky a ďalšie prvky pozostávajú z polyméru vystuženého uhlíkovými vláknami (CFRP). Zásluhou výrazne predĺženého zadného previsu sa dĺžka kupé natiahla až na 4870 mm. Šírka auta dosahuje 2030 mm. Všetky doplnky na karosérii sú aerodynamicky plne funkčné, vrátane špeciálnych diskov. 

Závan moderny cítiť z diódových koncových svetiel - priamo prevzatých z vytrvalostného Porsche 919 Hybrid LMP1. Vonkajšie spätné zrkadlá pochádzajú z iného pretekárskeho Porsche - 911 RSR.

Dr. Frank-Steffen Walliser - viceprezident športovej divízie automobilky Porsche - zdôraznil, že konštruktéri pri vývoji nemali žiadne obmedzenia. Automobil totiž nie je homologovaný pre cestnú premávku. Majitelia si ho užijú výhradne na uzavretých tratiach a okruhoch. 

Tomu zodpovedá aj jednomiestna kabína (ak si to majiteľ želá, Porsche mu namontuje aj sedadlo spolujazdca), vybavená bezpečnostným rámom, multifunkčným pretekárskym volantom a telemetriou.

Na pohon slúži dvomi turbami prepĺňaný benzínový šesťvalec typu boxer. Má objem 3,8 litra, avšak jeho výkon zástupcovia značky neprezradili. Krútiaci moment motora prenáša na zadné kolesá sedemstupňová dvojspojková prevodovka PDK. 1380 kilogramov vážiaci špeciál má vo výbave ABS i stabilizačný systém, aby si ho nový majiteľ mohol vychutnať v bezpečí. Konštruktéri pripravili niekoľko softvérových máp, vďaka ktorým je možné elektronických pomocníkov postupne obmedziť, alebo ich úplne vypnúť.

Porsche vyrobí iba 77 exemplárov modelu 935. Cena bola stanovená na 701 948 eur bez dane.