Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 2p Thumb 1p Thumb 4p Thumb 2p Thumb 5p Thumb 4p Thumb 6p Thumb 7p Thumb 8p Thumb 10p Thumb 9p Thumb 11p Thumb 12p Thumb 13p Thumb 14p Thumb 15p

Porsche odhalilo štýlový Cayenne Coupé

Novinka sa pýši aktívnou aerodynamikou s výsuvným zadným spojlerom. Kabína môže byť štvor- alebo päťmiestna.

Čaru a popularite veľkých "SUV-kupé" podľahla aj značka Porsche. Približne rok po uvedení tretej generácie modelu Cayenne, predstavila športovejšiu a štýlovejšiu verziu, nazvanú Cayenne Coupé. Konkurovať bude najmä autám ako BMW X6 alebo Mercedes-Benz GLE. Nepohrdne však ani zákazníkmi, ktorí sa pôvodne obzerali po koncernových súrodencoch Audi Q8 a Lamborghini Urus.

Spôsob, akým dizajnéri dopriali luxusnému SUV dynamickejší zjav, je pomerne jednoduchý. Čelné okno verzie Coupé je viac sklonené, bočné okná sú menšie a línia strechy výrazne zaoblená. Celkový dojem dotvárajú proporcie, pretože novinka je o 20 milimetrov nižšia a o 18 mm širšia než Cayenne.

Strecha plynulo nadväzuje na veľké piate dvere. Za nimi sa ukrýva batožinový priestor s objemom 625 a po sklopení zadných operadiel až 1540 litrov. Priestor pre náklad sa zmenšil o 145, respektíve 170 litrov, ale to potenciálnych záujemcov zrejme trápiť nebude. Súčasťou piatych dverí sú dva spojlery - horný je pevný, spodný sa po prekročení rýchlosti 90 km/h automaticky vysunie o 135 mm.

Strecha môže mať dve podoby. Sériovo je panoramatická, sklenená. Za príplatok dostanete plastový strešný diel, vystužený uhlíkovými vláknami - podobný ako na modeli 911 GT3 RS. 

Strecha je zvlášť v zadnej časti nižšia, a tak konštruktéri Porsche museli vyvinúť nové zadné sedadlá. Sú ukotvené o tri centimetre nižšie ako v klasickom Cayenne, aby mali pasažieri dostatok priestoru na hlavu. Zákazník si môže vybrať medzi štvor- a päťmiestnym usporiadaním interiéru. V závislosti od požiadaviek vám dozadu namontujú tradičnú trojmiestnu lavicu alebo dve samostatné sedadlá s odkladacím boxom a lakťovou opierkou uprostred. Predná časť kabíny sa nelíši od Cayenne.

Na začiatku predajov budú k dispozícii dva motory:

verzia Cayenne Coupé Cayenne Turbo Coupé
motor V6 3,0 Turbo V8 4,0 Turbo
výkon 250 kW (340 k) 405 kW (550 k)
najvyšší krútiaci moment 450 Nm 770 Nm
prevodovka 8-stupňová automatická
zrýchlenie 0-100 km/h 6 s. 3,9 s.
maximálna rýchlosť 243 km/h 286 km/h
kombinovaná spotreba 9,3 l/100 km 11,3 l/100 km

Neskôr paletu rozšíri plug-in hybridný variant, kombinujúci prepĺňaný trojlitrový šesťvalec s elektromotorom a osemstupňovou automatickou prevodovkou. Kombinovaný výkon systému predstavuje 340 kW (462 k) a najvyšší krútiaci moment 700 Nm. Automobil dokáže prejsť vyše 40 kilometrov v čisto elektrickom režime.

Porsche nešpecifikovalo zmeny v naladení podvozka Cayenne Coupé. K štandardnej výbave však budú patriť adaptívne tlmiče, 20-palcové kolesá, Sport Chrono paket, ale aj cúvacia kamera.

Novinku si už môžete objednávať, prvé kusy k zákazníkom dorazia v máji. Porsche Cayenne Coupé budú vyrábať v Lipsku.