Vw tiguan 11 2021 1140x190
Thumb 01 osemn s metrov e bus lion s city Thumb 04 osemn s metrov e bus lion s city Thumb 02 osemn s metrov e bus lion s city Thumb 03 osemn s metrov e bus lion s city Thumb 05 osemn s metrov e bus lion s city Thumb 06 osemn s metrov e bus lion s city Proceed 09 2021 1024x597 Thumb 07 osemn s metrov e bus lion s city Thumb 08 osemn s metrov e bus lion s city Thumb 09 osemn s metrov e bus lion s city Thumb 10 osemn s metrov e bus lion s city Thumb 12 osemn s metrov e bus lion s city Thumb 11 osemn s metrov e bus lion s city Proceed 09 2021 1024x597 Thumb 13 online premi ra man lion s city 18 e

Osemnásťmetrový e-bus Lion’s City

Počas dvojdňového podujatia MAN Experience Press Days 2020, ktoré pre pandémiu prebiehalo v online priestore, bol hviezdou medzi autobusovými novinkami kĺbový elektrický model Lion’s City 18 E.

Program elektrickej mobility spoločnosti MAN beží podľa plánu a po 12-metrovom e-buse je na štartovacej čiare do života jeho väčší súrodenec. So svojou dĺžkou 18 metrov je MAN Lion’s City 18 E určený pre dopravných operátorov, ktorí na vyťažené linky hľadajú efektívny veľkokapacitný plne elektrický mestský autobus s nulovými emisiami a prvotriednym dizajnom.

„Do konca tohto roka odovzdáme prvých 17 autobusov Lion’s City 12 E zo sériovej produkcie. A v polovici roku 2021 bude dodaný prvý kĺbový Lion’s City E,“ informoval médiá v rámci podujatia MAN Experience Press Days 2020 senior viceprezident pre produkt a predaj autobusov Rudi Kuchta.

Dômyselná pohonná sústava

Elektrický autobus MAN Lion’s City 18 E má dve poháňané nápravy. Dvojica elektromotorov – po jednom na druhej a tretej náprave – mu poskytuje potrebný výkon do mestskej premávky. Na rozdiel od riešení s elektromotormi umiestnenými tesne vedľa nábojov kolies tieto typy majú jednoduchšiu konštrukciu a je k nim ľahší prístup. Pre dopravných operátorov to znamená profit z hľadiska údržby aj TCO. Obidve poháňané nápravy sú elektronicky zosynchronizované a vylepšujú jazdné vlastnosti kĺbového autobusu, keďže podporujú stabilitu, a teda bezpečnosť prevádzky. Navyše Lion’s City 18 E je vybavený systémom, ktorý kontroluje a ovláda uhol natočenia kĺbového spojenia, aby nedošlo k „zalomeniu“ vozidla. Týmto kritickým situáciám sa dá predísť, pretože krútiaci moment môže byť selektívne distribuovaný na dve poháňané nápravy.

Okrem toho dve poháňané nápravy zvyšujú množstvo rekuperovanej energie, ktorá vzniká pri brzdení. Vysoká miera rekuperácie znamená, že elektrický kĺbový autobus je vždy veľmi efektívny – bez ohľadu na vodičov štýl jazdy alebo topografiu.

Garantovaný dojazd 200 km

Plne elektrická pohonná sústava autobusu MAN Lion’s City 18 E produkuje výkon od 320 kW po maximálnych 480 kW. Energiu dodávajú modulárne lítium-iónové batérie s inštalovanou kapacitou 640 kWh vyvinuté v rámci koncernu, ktoré majú inteligentný systém tepelného manažmentu optimalizovaný pre mestské autobusy. Toto zariadenie podporuje výnimočne dobrú disponibilitu autobusu bez ohľadu na ročné obdobie a zaručuje jazdný dosah 200 km na jedno nabitie (v priaznivých podmienkach až 270 km) počas celej životnosti batérií.

Súprava ôsmich batérií je inštalovaná na streche, čím sa zjednodušuje ich servis a má to aj ďalšiu výhodu – sú umiestnené mimo zadnej časti vozidla, čo je oblasť s vyšším rizikom poškodenia v prípade kolízie. Pochopiteľne, takýto koncept si vyžadoval úpravy konštrukcie skeletu, pretože jedna batéria má hmotnosť 500 kg. Nabíjanie prebieha v depe cez zástrčku kombinovaného systému nabíjania (CCS). Pri priemernom nabíjacom výkone 100 kW a maximálnom výkone až 150 kW sa MAN Lion's City 18 E dokáže úplne nabiť za menej ako štyri hodiny.

Elektrický pohonný systém má výhodu aj z hľadiska interiéru. Keďže vzadu nie je dieselový motor, vývojový tím túto časť vozidla presvetlil a pridal ďalšie 4 miesta na sedenie. Osemnásťmetrová verzia modelu Lion’s City E odvezie až 120 cestujúcich.