Úžitkové automobily
Kamióny a ťahače, dodávky a ľahké úžitkové automobily. Ani svet profesionálnych vodičov nám nie je ľahostajný.
Opel Vivaro a Renault Trafic kladú dôraz na dizajn i naftové bi-turbo
Takmer na sekundu v rovnakom čase uzreli svetlo sveta nové úžitkové modely značiek Opel a Renault. Nečudo, veď Vivaro i Trafic sú súrodenci. Zdieľajú spoločnú techniku a čiastočne aj dizajn. Na trhu sa objavia v lete.
Renault si dodávku Trafic dlho vyrábal sám. Prvá generácia debutovala ešte v roku 1980 a dodnes sa z tohto modelu predalo viac ako 1,6-milióna kusov. Až tesne pred začiatkom nového milénia sa k Francúzom pridal Opel a vzápätí aj aliančný partner Nissan.
Zo spoločného vývoja vzišli tri prakticky zhodné autá – Trafic, Vivaro a Primastar.
Aktuálne prichádza už tretia generácia Traficu a druhé vydanie Movana. Nissan zatiaľ svoj derivát nepredstavil.
Francúzi i Nemci svorne v tlačových správach vyzdvihujú dizajn, ktorý sa vraj opäť priblížil k bežným osobným autám. Profil karosérie i zadné partie majú obe novinky zhodné. Výrazne odlišné sú tvary predných častí. Renault stavil na tradične veľké logo a doplnky z nelakovaného plastu.
Opel sa – minimálne na prvých fotografiách – snaží pôsobiť hodnotnejším dojmom. Má masku chladiča ozdobenú chrómom a hoci je základný tvar predných svetlometov na oboch autách rovnaký, nemecký derivát sa pýši trochu inou grafikou, doplnenou o diódy pre denné svietenie.
K dispozícii budú dve dĺžkové verzie dodávok, pričom obe medzigeneračne narástli. Najkratší Trafic a Vivaro vraj merajú asi päť metrov, predĺžený variant pridáva ďalších 400 milimetrov navyše. V ponuke sa objavia rôzne varianty – od jednoduchého valníka, cez skriňovú dodávku s dvomi rôznymi výškami, až po luxusný minibus.
Podrobnosti o rozmeroch a verziách sa dozvieme krátko pred rozbehnutím predajov. Vtedy budeme mať v rukách aj obrázky interiérov. Na teraz si treba vystačiť s prísľubom vylepšeného komfortu, výbavy i kvality použitých materiálov.
Ak ide o motory, prvé husle hrá Renault. Francúzi upravli pre potreby úžitkových modelov svoj výborný turbodiesel 1.6 dCi. V ponuke bude základný variant, prepĺňaný jediným turbodúchadlom i výkonné bi-turbo. Aj najsilnejšia verzia vznetového štvorvalca si údajne vystačí s kombinovanou spotrebou pod šesť litrov nafty na sto kilometrov.
Opel využije rovnaké agregáty, ale „preznačkuje“ si ich na 1.6 CDTI a 1.6 CDTI Bi-Turbo.
Konkrétne technické parametre budú známe neskôr. Už teraz vieme, že produkcia noviniek bude prebiehať vo francúzskom meste Sandouville. Automobilky doň investovali viac ako 230 miliónov eur.