Vw 06 2020 1140x190 t roc
Thumb vw golf r 2.5 tfsi autozurnal.com 1 Thumb vw golf r 2.5 tfsi autozurnal.com 3 Thumb vw golf r 2.5 tfsi autozurnal.com 4 Thumb vw golf r 2.5 tfsi autozurnal.com 5 Thumb vw golf r 2.5 tfsi autozurnal.com 2

Nový VW Golf R mohol mať päťvalec 2.5 TFSI, nebyť reakcie Audi

Upsizing v praxi mohol zažiť nový vrcholný model Golfu. Podľa správy magazínu Autovisie Volkswagen plánoval pod kapotu nového VW Golf R 2021 namontovať špičkový päťvalec 2.5 TFSI od Audi. Značka so štyrmi kruhy vraj zdvorilo odmietla.. 

Odporúčame:

Nový VW Golf GTI 8 oficiálne. Sekunduje mu GTE a GTD

Takmer pred šiestimi rokmi Volkswagen predstavil štúdiu vrcholného Golfu R400. Produkčná verzia však svetlo sveta nikdy neuzrela. Golf R400 Concept, postavený na základoch siedmej generácie, mal predpovedať sériový vrchol v ponuke Golfu a ponúknuť z motora 2.0 TSI rovných 294 kW (400 k). Nakoniec značka osekala náklady na vývoj okrajových verzií, keďže mala dosť starostí a finančných nákladov kvôli afére Dieselgate.

VW Golf R Concept predpovedal príchod vrcholnej verzie s výkonom 294 kW (400 k). Nakoniec k tomu nedošlo.

Golf R s päťvalcom 2.5 TFSI by konkuroval Audi RS3

S Golfom R však neskončili a v najnovšej generácii ho plánovali vyšperkovať. Po boku nedávno predstavených rýchlych modelov GTI, GTE a GTD mal ešte viac vyčnievať. To malo okrem iného znamenať nasadenie charizmatickejšej pohonnej jednotky. Aj keď je štvorvalec 2.0 TSI skvelým motorom, v "poličke" VW Group sa nachádza špičkový päťvalcový motor 2.5 TFSI, ktorý používa napr. Audi RS3. A práve ten podľa holandského magazínu Autovisie a jeho zdrojov blízkych automobilke plánoval Volkswagen do nového golfu R nasadiť.

To sa vrcholnému vedeniu Audi nepáčilo a prišla zdvorilo odmietavá reakcia. Argumenty však mali silné. Audi je v hierarchii koncernu prémiová značka. VW Golf R by si nasadením päťvalca výkonovo polepšil, no čo je dôležitejšie, s nasadením väčšieho a zaujímavejšieho motora by väčšmi konkuroval Audi RS3. Okrem toho, Audi tvrdí, že výroba motora 2.5 TFSI v maďarskej fabrike v meste Győr je nákladná, prácna a časovo náročná. S rozsiahlejšou produkciou by bolo nutné zabezpečiť viac zdrojov, čo by situáciu skomplikovalo.

Najvýkonnejší štvorvalec Mercedes-AMG bude mať až 421 koní! Šialené...

Výsledkom odmietnutia je to, že nový Golf R predstavia ešte v roku 2020, no so "starým dobrým" motorom 2.0 TSI. Podľa najnovších informácii má poskytnúť výkon viac ako 243 kW (330 k), ktoré bude prenášať na všetky štyri kolesá. S konceptom R400 Volkswagen ukázal, že štvorvalec 2.0 TSI dokáže naladiť na poriadne stádo koní. Okrem toho sa šepká, že nový Golf R príde aj v silnejšej verzii Plus, ktorá by mohla konkurovať nielen bratovi Audi RS3 s výkonom 294 kW (400 k), ale dokonca aj Mercedesu-AMG A 45 s najvýkonnejším štvorvalcom s výkonom 310 kW (421 k)... 

Rýchle Golfy GTI, GTE a GTD už predstavili. Nasleduje R. Výkonovo si polepší, no "len" s motorom 2.0 TSI. 

Zdroj: Autovisie, motor1.com