Nový Renault Mégane ukázal interiér
Špionážni fotografi zastihli nový Renault Mégane krátko pred premiérou na autosalóne IAA vo Frankfurte. Prototyp odhalil podobu koncových svetiel i palubnej dosky.
Tá podľa očakávania veľmi pripomína modely Espace a Talisman. Dominantný prvok interiéru predstavuje vertikálne orientovaný dotykový displej multimediálneho a navigačného systému. Otázne je, či ho dostanú aj lacnejšie verzie, pretože kým Espace má netradičný displej sériovo, Talisman iba vo vyšších výbavách.
Renault Mégane nemá byť žiadne nafúknuté Clio, ale pomerne konzervatívny hatchback, ktorý pôjde po krku Volkswagenu Golf. Štíhlejší a športovejší vzhľad okorení väčší počet hrán i tenké predné svetlomety.
Inšpiráciou pre Renault mohol byť Peugeot 308. Tiež nedávno stavil na konzervatívnejšiu vizáž a dobré predajné čísla prišliprakticky okamžite.
Ale späť k Mégane, ktorý v novej generácii presedlá na modulárnu platformu CMF-C skupiny Renault-Nissan. Na rovnakom podvozku stoja napríklad Nissany Pulsar a Qashqai, alebo Renault Kadjar. Spoločný technický základ dokázal podľa informácii L'argus okresať náklady na vývoj Mégane až o tridsať percent.
Spokojný však môže byť aj zákazník. Nová platforma využíva viac vysokopevnostných ocelí, je teda tuhšia. Mégane vďaka nej medzigeneračne zhodí až sto kilogramov. Renault si ku koncernovému podvozku pridá vlastnú špecialitu, v podobe systému natáčania zadných kolies. Určený bude pre najvýkonnejšie motorizácie.
Ak ide o počet karosárskych verzií, podľa francúzskeho magazínu došlo k výrazným škrtom. Kvôli slabému dopytu končí trojdverový hatchback i kupé-kabriolet. Otáznik visí nad kombíkom. Dĺžka päťdverového hatchbacku ostane na úrovni predchodcu - cca 4300 mm. Väčšia by mala byť šírka auta, prípadne rázvor.
V kabíne nájdeme dotykový displej multimediálneho systému R-Link 2. Na rozdiel od extravagantého Espace, bude orientovaný tradične, horizontálne. A pod kapotou? Modifikované zážihové i vznetové štvorvalce, aké poznáme zo súčasných modelov Renault a Nissan.
Benzín spaľujú motory 1.2 TCe (85 kW/115 k, 96 kW/130 k) a 1,6 TCe (147 kW/200 k), naftu 1.5 dCi (70 kW/95 k, 81 kW/110 k) a 1.6 dCi (96 kW/130 k, 118 kW/160 k). Alternatívou k šesťstupňovej manuálnej prevodovke bude dvojspojkový automat EDC. V závislosti od motorizácie môže mať šesť alebo sedem stupňov.
Na trojvalec sa dostane, ale až v roku 2018. Malý benzínový agregát bude súčasťou plug-in hybridného systému, konštrukčne vychádzajúceho z prototypu Renault Eolab.