Nový Renault Mégane RS ladia aj na slovenských cestách
Rýchly hatchback sa u nás objavil ešte pred začiatkom predaja, dokonca zahalený kamuflážou.
Hoci Renault predstavil nový rýchly Mégane už v septembri na frankfurtskom autosalóne, predaj odštartuje až začiatkom budúceho roka. Francúzi auto medzičasom stále ladia. Testovací prototyp vídať nielen na legendárnom Nürburgringu, ale aj na východnom Slovensku.
Prvýkrát v histórii si zákazník bude môcť vybrať, či chce mať vo svojom Mégane RS manuálnu alebo automatickú prevodovku. Práve s automatom súvisí "slovenský" prototyp. Šesťstupňovú dvojspojkovú prevodovku totiž Francúzom dodáva závod Getrag Ford Transmissions, sídliaci v obci Kechnec, asi 20 kilometrov južne od Košíc.
Ide o trojhriadeľovú prevodovku s dvomi spojkami ponorenými v olejovom kúpeli a ovládanými hydraulickým systémom. Prevodovka nesie označenie 6DCT451, zvláda najviac 7000 otáčok za minútu a je schopná preniesť krútiaci moment až 450 Nm. Vďaka tomu je považovaná za vlajkovú loď medzi dvojspojkovými prevodovkami Getrag. Suchá hmotnosť prevodového ústrojenstva bez dvojhmotového zotrvačníka predstavuje 81 kilogramov.
Elektronika dvojspojkových prevodoviek Getrag je navrhnutá tak, že skúma štýl jazdy, požiadavky a návyky šoféra. Softvér má takzvanú samoučiacu schopnosť. Po niekoľkých desiatkach kilometrov sa logika radenia dokáže prispôsobiť očakávaniam šoféra.
Pri výbere vhodnej prevodovky pre nový Renault Mégane RS bola rozhodujúca hodnota najvyššieho krútiaceho momentu. Prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,8 TCe dosahuje výkon 205 kW (280 k) pri 6000 1/min a krútiaci moment 390 Nm pri zatiaľ nezverejnených otáčkach. Preto rýchly hatchback dostal odolnejšiu šesťstupňovú dvojspojkovú prevodovku, namiesto sedemstupňovej 7DCT300, ktorú používa Renault Mégane GT a kupé Alpine A110.
Otázka znie, koľko zákazníkov dá v rýchlom hatchbacku prednosť automatu pred manuálom. Každopádne, Renault Mégane RS nie je prvou športovou ikonou, ktorá dostala prevodové ústrojenstvo z Kechneca. Dvojspojkové prevodovky z východného Slovenska v minulosti putovali aj pod kapotu ikonického Mitsubishi Lancer Evo X.
Šesťstupňovú dvojspojkovú prevodovku 6DCT451 - určenú pre priečne uložené motory - môžete nájsť v rôznych automobiloch. Každá značka má pre ňu vlastný obchodný názov. Zatiaľ čo Renault jej hovorí EDC (Efficient Dual Clutch), Ford používa označenie PowerShift.