Nový Nissan Qashqai budú poháňať dve motorizácie. Poznáme technické detaily
Nový Nissan Qashqai 2022 bude ponúkať dva nové typy pohonu, a to 12V mild hybrid a v európskej premiére aj technológiu Nissan e-POWER.
Nový Nissan Qashqai bude k dispozícii nielen s benzínovým motorom 1,3 DIG-T vybaveným technológiou jednoduchého 12V mild hybridného systému, ale pre Európu predstavuje aj hybrid e-POWER. Značka tvrdí, že z variantov s pohonom 2WD a 4WD, šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo novou prevodovkou Xtronic CVT a pohonom čisto elektrického motora technológie e-POWER ponúka mozňostí, z ktorých by si mal vybrať každý.
Benzínový motor 1.3 DIG-T 12V ALiS mild-hybrid
Mild hybridný 12V ALiS (Advanced Lithium-ion battery System) systém bude cenovo dostupnejšou hybridnou technológiou, ktorá poskytuje zvýšenie krútiaceho momentu, predĺžené vypnutie motora pri voľnobehu, rýchle opätovné naštartovanie a režim plachtenia do zastavenia [ iba CVT], so zlepšením úspory paliva i emisiami CO2 (-4 g / km).
Mild hybridný systém ALiS pridáva k celkovej hmotnosti vozidla iba 22 kg. Pri spomaľovaní sa energia získava rekuperáciou a ukladá sa do lítium-iónovej batérie. Táto energia je potom využívaná v režime Start-Stop, v režime plachtenia do zastavenia (iba verzia CVT) a na zvýšenie krútiaceho momentu benzínového motora. V režime plachtenia do zastavenia, pri rýchlostiach nižších ako 18 km / h a pri "aktívnom brzdení", sa motor vypne a akumulovaná energia sa použije na napájanie elektrických zariadení vozidla. To umožňuje predĺženie zastavenia motora a zníženie spotreby paliva.
Prečítajte si tiež:
Nový Nissan Qashqai 2021 klope na dvere. Prezrádza motorizácie a technický základ
Pri zrýchľovaní (medzi 20 km / h a 110 km / h) energia v lítium-iónovej batérii dodáva motoru dodatočný krútiaci moment +6 Nm po dobu až 20 sekúnd. To pomáha znižovať zaťaženie benzínového motora a zlepšuje spotrebu paliva. Mild Hybridný systém ALiS spolupracuje s osvedčeným aliančným motorom 1.3 DIG-T (nájdete ho v Renaultoch, Daciach aj Mercedese-Benz), ktorý mal premiéru v modeli Qashqai v roku 2018. Motor vylepšili o 50 novo navrhnutých komponentov a spĺňa emisnú normu Euro6-d Full.
Turbodúchadlo je teraz vybavené elektricky ovládanou prepúšťacou klapkou pre rýchlejšiu odozvu, nové trysky vylepšuje centrálny vstrekovač, zníženie trenie zlepšuje emisie CO2 a filter pevných častíc obsahuje nový substrát a katalyzátor.
Benzínový motor 1.3 DIG-T 12V ALiS bude ponúkaný v dvoch výkonových verziách 103 kW (140 k) a 117 kW (160 k). Spolupracovať bude buď so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, alebo novou prevodovkou Xtronic CVT (iba 117 kW verzia). Prevodovka Xtronic CVT novej generácie ponúka lepšiu spotrebu paliva a pocit zrýchlenia vďaka vylepšeniam vrátane systému dvoch olejových čerpadiel s elektrickým pohonom.
Odporúčame:
Nový Qashqai 2021 ukázal interiér na prvých oficiálnych záberoch
Pohon predných kolies je k dispozícii pri verziách s výkonom 103 kW aj 117 kW, zatiaľ čo pohon všetkých kolies bude k dispozícii len pri modeloch s prevodovkou CVT s výkonom 118 kW. Nový riadiaci systém pohonu všetkých kolies a volič jazdných režimov sú intuitívnejšie a inteligentnejšie a prispôsobujú sa vonkajším podmienkam pomocou piatich jazdných režimov - Standard, ECO, Šport, Snow a Off-Road. V prípade preklzu kolesa sa reakčná doba systému pohonu všetkých kolies znížila päťkrát na približne 0,2 sekundy.
Motor e-POWER
Systém e-POWER sa skladá z trakčnej batérie a pohonnej jednotky integrovanej s 1.5 l benzínovým motorom vybaveným variabilným kompresným pomerom s výkonom 115 kW (157k), generátorom elektrickej energie, meničom napätia a elektromotorom s výkonom 140 kW (190 k) podobnej veľkosti a výkonu, aký sa nachádza v elektromobiloch Nissan. Značka tvrdí, že e-Power kombinuje príjemné a plynulé lineárne zrýchlenie charakteristické pre elektromobil, ale bez potreby nabíjania.
e-POWER nie je klasický full-hybrid ako napr. hybridy Toyoty. Čiastočne sa podobá hybridu Hondy. Benzínový motor slúži iba na výrobu elektrickej energie, zatiaľ čo kolesá sú výlučne poháňané elektromotorom. To znamená, že spaľovací motor môže vždy bežať v optimálnych otáčkach a zaťažení, čo vedie k lepšej spotrebe paliva a nižším emisiám CO2 v porovnaní s tradičným typom pohonu.
Vďaka čisto elektrickému pohonu nedochádza pri akcelerácii k oneskoreniu ako pri tradičnom spaľovacom motore alebo hybridnom pohone. Pocitovo má Qashqai s e-POWER motorizáciou jazdiť ako elektromobil. Vo verziách e-POWER sú k dispozícii tri jazdné režimy: Standard, Sport a Eco. V režime Standard dosahuje výborné zrýchlenie a rekuperácia je nastavená tak, aby simulovala brzdenie motorom bežného benzínového vozidla. Režime Sport zlepšuje reakciu na pedál akcelerátora a redukuje vypínanie benzínového motora, najmä pri dynamickej jazde. Režim Eco maximalizuje úsporu paliva optimalizáciou riadenia batérie a umožnením vodičovi zvoliť si pre ekonomickú jazdu po diaľnici model dojazdu. Vo všetkých režimoch je možné zvoliť prídavný režim B. Zvyšuje sa tým účinnosť rekuperácie energie.
Systém má pracovať veľmi ticho, podobne ako elektromobil, a je vyladený na najnižšiu úroveň hluku pri akcelerácii vďaka prepojeniu medzi otáčkami motora a rýchlosťou jazdy. Vodiči môžu monitorovať tok energie systému e-POWER na 12 ”TFT displeji a zároveň a kontrolovať stav systému.
Predaj nového Nissanu Qashqai vybaveného systémom e-POWER sa začne v roku 2022.
Zdroj: TI Nissan