Nový Nissan Qashqai 2021 klope na dvere. Prezrádza motorizácie a technický základ
Nissan Qashqai v podstate založil triedu kompaktných mestských crossover. Už na jar 2021 sa ukáže v tretej generácii, ktorá chce nadväzovať na veľké úspechy predchodcov. Toto o ňom zatiaľ vieme.
Nissan zverejnil prvé zábery kamuflovaných prototypov. Finálne prípravy na uvedenie tretej generácie kompaktného crossoveru sú v plnom prúde. Novinka podľa značky zachová hlavné piliere predchodcov: elegantný a atraktívny dizajn, výbornú technologickú výbavu, úsporné motorizácie a oceňované jazdné vlastnosti.
Rovnako ako jeho predchodcovia, aj vývoj nového modelu Qashqai viedol tím Nissan Design Europe so sídlom v centre Londýna, zatiaľ čo technický vývoj viedla spoločnosť Nissan Technical Center Europe so sídlom v meste Cranfield v Bedfordshire (Veľká Británia).
Nový Qashqai bude stáť na aliančnej platforme CMF-C
Nissan Qashqai bude stáť na základoch novej aliančnej platformy CMF-C. Pokiaľ ide o konštrukciu, karoséria využíva ľahšie materiály a pokročilé techniky lisovania a zvárania na zvýšenie pevnosti, ale aj zníženie hmotnosti. Prvýkrát sú teraz dvere batožinového priestoru Qashqaiu vyrobené z kompozitného materiálu, ktorý ušetrí 2,6 kg hmotnosti. Podiel využitia špeciálnej ocele UHSS (Ultra High Strength Steel) v konštrukcii sa zvýšil o 50%. Materiál UHSS zaisťuje najvyššiu možnú pevnosť v ťahu v konštrukcii karosérie tam, kde je to potrebné, napríklad ako súčasť konštrukcie deformačných zón - ale bez výrazného vplyvu na hmotnosť. Materiály s vyššou pevnosťou v ťahu tradične spôsobujú problémy pri zváraní alebo spájaní s inými časťami konštrukcie. Pri karosérii modelu Qashqai bolo použité štrukturálne lepenie na vytvorenie vysoko pevného spojenia v miestach spojov medzi A,B a C stĺpikom a strechou/ podlahou. Predné a zadné dvere, predné blatníky a kapota sú teraz vyrobené z hliníkovej zliatiny, ktorá ponúka zníženie hmotnosti spolu až o 21 kg oproti karosérii súčasného modelu.
Základná nosná konštrukcia - „chrbtová kosť“ - platformy CMF-C bola vylepšená na homogénnejší tvar, s cieľom lepšieho prenosu energie nárazu cez konštrukciu vozidla. Výhodou novej platformy je vďaka pokrokovým výrobným technikám zníženie hmotnosti karosérie až o 60 kg a zvýšenie torznej tuhosti až o 41% v porovnaní s pôvodným modelom. Tuhší skelet priaznivo pôsobí na kultivovanosť, jazdný komfort, jazdné vlastnosti a vyššiu bezpečnosť.
Nový Qashqai má vpredu modifikované zavesenie typu MacPherson. Pre verzie s pohonom prednej nápravy s rozmerom kolies do 19” (vrátane) je vzadu použitá jednoduchá vlečná náprava. Pre verzie s pohonom oboch náprav a verzie s rozmerom kolies 20” bude na zadnej náprave použité nezávislé viacprvkové zavesenie multi-link.
Odporúčame:
Nissan Qashqai môžete získať mimoriadne výhodne aj v bohato vybavenej verzii Comfort Edition
V prípade jednoduchej zadnej nápravy konštruktéri zapracovali na lepšom tlmení nárazov potlačení hluku od vozovky. Kľúčom k vylepšenej schopnosti tlmenia je zmena umiestnenia pružiacej jednotky a to do vertikálnej polohy.To umožňuje pružine a tlmiču pracovať v optimálnom rozsahu zdvihu, maximalizujúc tak svoju účinnosť pre kontrolovanejšiu reakciu na nerovnosti a otrasy na ceste a
minimalizáciu odskoku.
Pokrokové riešenie viacprvkovej konfigurácie zadnej nápravy ponúka optimálnu rovnováhu medzi jazdným komfortom a dynamickou odozvou v segmente. Náprava je spojená s pomocným rámom prostredníctvom silentblokov, ktoré znižujú hluk a vibrácie prenášané
z vozovky.
Vylepšené bolo aj nastavenie posilňovača riadenia, ktoré ponúka lepšiu odozvu, lepší pocit v stredovej polohe riadenia a zníženie trenia.
Už z popisu zmien je vidieť, že Nissan ladil nový Qashqai veľmi dôkladne a jazdné vlastnosti majú byť jednou z jeho najväčších zbraní. David Moss, viceprezident pre výskum a vývoj v Afrike, na Strednom východe, v Indii, Európe a Oceánii (AMIEO): „Náš technický tím porovnával jazdné vlastnosti s vozidlami nižšej strednej triedy (segmentu C), ako aj s vozidlami priamej konkurencie a prostredníctvom tisícov kilometrov testovania na cestách a testovacích zariadeniach v celej Európe dosiahli rovnováhu jazdy a ovládania, ktorá kladie potešenie z jazdy na prvé miesto."
Pod kapotou mild- a full-hybrid
Aliančný benzínový štvorvalec s objemom 1,3 litra modifikovali a doplnili o mild hybridnú technológiu. Ale pozor, v tomto prípade si vystačí s jednoduchým 12V systémom. Mild-hybridný systém pozostáva z lítiovej batérie umiestnenej pod podlahou a generátora poháňaného remeňom na rekuperáciu energie pri brzdení. To umožňuje, aby systémy motora bežali na zozbieranú energiu, čím sa predĺžila doba použitia funkcie štart / stop, čo znížilo celkové emisie CO2 a spotrebu paliva. Ďalej umožňuje plachtenie a ponúka tiež podporu krútiaceho momentu pri akcelerácii.
Prečítajte si tiež:
TEST Nissan X-Trail 1.3 DIG-T 160: Overené japonské SUV je voľbou rozumu
Druhou motorizáciou bude pohon e-POWER. Systém e-POWER ponúka plný pohon elektromotorom, čo znamená, že kolesá sú úplne poháňané elektromotorom. e-POWER sa skladá z vysoko výkonnej batérie a pohonnej jednotky, ktorá je integrovaná s benzínovým motorom, generátorom energie, invertorom a motorom. V bežných hybridných systémoch sú kolesá poháňané elektromotorom a benzínovým motorom. V systéme e-POWER však nie je benzínový motor spojený s kolesami; jednoducho iba nabíja batériu. A na rozdiel od plne elektrického pohonu je zdrojom energie spaľovací motor, nielen batéria. Vos vojej podstate pôjde o podobný full-hybridný systém, aký ponúka Honda napr. v modeli CR-V. Bližšie technické podrobnosti budú známe neskôr.
Nisan okrem toho pre nový Qashqai pripravil sľubuje vylepšený systém ProPilot s technológiou NaviLink a inteligentné LED svetlá s Matrix funkciou. Svetelný lúč je rozdelený na 12 jednotlivých prvkov, ktoré sa po detekcii prichádzajúceho vozidla selektívne deaktivujú.