Thumb 23c0230 012 Thumb trieda e allterrain Thumb 23c0230 001 Thumb 23c0230 002 Thumb 23c0230 003 Thumb 23c0230 006 Thumb 23c0230 007 Thumb 23c0230 005 Thumb 23c0230 015 Thumb 23c0230 016 Thumb 23c0230 017 Thumb 23c0230 018 Thumb 23c0230 019 Thumb 23c0230 022 Thumb 23c0230 020 Thumb 23c0230 023 Thumb 23c0230 025 Thumb 23c0230 026

Nový Mercedes-Benz Triedy E All-Terrain 2024 sa terénu nebojí

So sériovo dodávaným náhonom na všetky kolesá, zvýšenou svetlou výškou vďaka rovnako sériovému vzduchovému pruženiu a terénnemu jazdnému programu si nová Trieda E All-Terrain so svojimi väčšími kolesami bez námahy poradí s ľahkým terénom, napríklad s poľnými cestami.

Ďalšími praktickými detailmi pri jazdných zážitkoch mimo spevnených ciest sú terénna obrazovka  a funkcia "transparentná kapota motora", ktorá je súčasťou 360-stupňovej kamery. 

Pri porovnaní rozmerov modelu All-Terrain s konvenčnou Triedou E kombi sa zväčšila len výška vozidla. Vozidlo má takmer rovnakú dĺžku a meria celkom 4 950 milimetrov. Šírka je 1 904 milimetrov, výška 1 497 milimetrov. Sériový rozmer pneumatík je 235/55 R 18 na diskoch s rozmermi 8 J x 18. Na želanie sú k dispozícii až 20-palcové disky.

V porovnaní so svojím predchodcom je Trieda E All-Terrain širšia o 28 milimetrov. Cestujúci na zadných sedadlách získali vďaka tomu ešte viac miesta. Priestor na lakte vzadu dosahuje 1 519 milimetrov. Rázvor sa predĺžil o 22 milimetrov na 2 961 milimetrov. Cestujúci na zadných sedadlách majú vďaka tomu väčšiu rezervu v oblasti kolien a väčší priestor na nohy.

Zadná časť skrýva kapacitu kufra 615 až 1 830 litrov (hybridný model dobíjateľný zo siete má 460 až 1 675 litrov). Operadlá sú rozdelené v pomere 40 : 20 : 40 a v tomto pomere sa aj sklápajú. Sklápanie sa ovláda pomocou dvoch tlačidlových spínačov na ľavej a pravej strane operadla zadného sedadla. Zadné výklopné dvere sa otvárajú alebo zatvárajú jednoduchým stlačením tlačidla. K dispozícii je viac možností obsluhy - tlačidlom na kľúči zapaľovania, spínačom na dverách vodiča alebo odisťovacím držadlom na zadných výklopných dverách. Krycia roleta aj roleta s oddeľovacou sieťkou (obidve sú súčasťou sériovej výbavy) sú dvojdielne. Obidve rolety sa nachádzajú vo svojej vlastnej kazete.

Technické údaje:

Najnápadnejším znakom výraznej prednej časti vozidla je dvojlamelová maska chladiča s vloženou centrálnou hviezdou a vzorom Mercedes-Benz. Lamely sú vyhotovené v irídiovej striebornej farbe. K robustnému vzhľadu prispieva osobitý predný nárazník, ako aj vizuálna ochrana spodku vo vyhotovení z vysokolesklého chrómu. Pri pohľade zboku vyniknú obloženia podbehov kolies v matnej tmavosivej farbe, ktoré zdôrazňujú terénny charakter vozidla. To platí aj pre bočné obloženie prahu, ktoré obsahuje vysokolesklú pochrómovanú ozdobnú lištu.

Aj vzadu má  All-Terrain   nárazník špecifický pre tento model. Je zakončený vizuálnou ochranou spodku vo vyhotovení z vysokolesklého chrómu. Ďalším detailom je robustná vonkajšia ochrana nakladacej hrany so vzhľadom ušľachtilej ocele. K špeciálnym prvkom interiéru patria športové pedále AMG z ušľachtilej ocele, ako aj podlahové rohože s nápisom All-Terrain.

Nová Trieda E All-Terrain je sériovo vybavená podvozkom AIRMATIC so vzduchovým pružením. Charakteristika adaltívnych tlmičov je riadená úplne automaticky a pre každé koleso zvlášť. Senzorika a algoritmy nastavujú tlmiče v závislosti od povrchu vozovky tak, aby sa napríklad prejazd nerovnosti len jedným kolesom nepreniesol na celú nápravu a do priestoru pre cestujúcich.

Súčasťou systému AIRMATIC je aj regulácia výšky na celom podvozku. Tá udržiava konštantnú svetlú výšku bez ohľadu na zaťaženie vozidla, v prípade potreby však urobí potrebné zmeny. Keď je zapnutý jazdný program KOMFORT, na zníženie odporu vzduchu a tým aj spotreby paliva dochádza od rýchlosti 120 km/h k automatickému zníženiu výšky vozidla o 15 milimetrov.

Jeden dieselový, jeden benzínový variant a jeden variant s hybridným pohonom dobíjateľným zo siete – záujemcovia o model All-Terrain majú hneď od začiatku predaja na výber z rôznych koncepcií pohonu. V prípade spaľovacích motorov ide o štvor- a šesťvalcové agregáty z aktuálnej rodiny modulárnych motorov Mercedes-Benz FAME (Family of ModularEngines).

Vznetové ako aj zážihové motory majú popri preplňovaní turbodúchadlom aj inteligentnú podporu integrovaným štartovacím generátorom (ISG). Sú to teda modely s mierne hybridným pohonom. Vďaka novému akumulátoru sa dosiahlo zvýšenie výkonu elektromotora z 15 na 17 kW a nárast krútiaceho momentu na 205 Nm.

Čisto elektrický hnací výkon 95 kW (129 k) a čisto elektrický dojazd vyše 100 km (WLTP) umožnia, aby vodič hybridu dobíjateľného zo siete v mnohých prípadoch jazdil čisto na elektrický pohon bez využitia spaľovacieho motora. A to dokonca aj v terénnom režime mimo spevnených ciest. Vysoká hustota výkonu hybridnej hnacej hlavy sa dosahuje pomocou synchrónneho motora s vnútorným rotorom a permanentnými magnetmi. Maximálny krútiaci moment elektrického stroja na úrovni 440 Nm je k dispozícii od prvej otáčky motora a stará sa o vysokú agilnosť pri rozjazde a dynamické jazdné vlastnosti. Plný elektrický výkon je k dispozícii do rýchlosti 140 km/h, následne je jemne regulovaný. Technicky vyspelým prvkom je inteligentný elektromechanický posilňovač bŕzd. Ten zabezpečuje, že brzdový systém maximálne efektívne kombinuje elektrickú rekuperáciu s hydraulickou brzdou.

Pri jazde s novou Triedou E All-Terrain so zapnutým terénnym programom sa na displeji vodiča aj na centrálnom displeji zobrazí terénna obrazovka s prehľadnými informáciami, možnosťami ovládania a funkciami. V kombinácii s 360-stupňovou kamerou pomáha vodičovi v teréne aj funkcia Transparentná kapota motora: na centrálnom displeji sa objaví virtuálny pohľad pod prednú časť vozidla. Vodič tak dokáže lepšie a skôr rozpoznať rôzne prekážky, napríklad veľké kamene alebo hlboké výmole na ceste.

Cez prednú časť prístrojovej dosky prechádza svetelný pás aktívneho náladového osvetlenia. Ten vedie veľkým oblúkom od čelného skla okolo stĺpikov A smerom k dverám. Takto vzniká veľkorysý pocit z priestoru. Zdanlivo vznášajúci sa ovládací ostrovček v hornej časti obložení dverí korešponduje so vzhľadom sklenených plôch obrazoviek.

Advertisement