Vw bonus 03 2021 1140x86
Thumb hyundai bayon vp 53 01 Thumb hyundai bayon 2021 autozurnal.com 3  k pia Thumb hyundai bayon 2021 autozurnal.com 2  k pia Thumb hyundai bayon 2021 autozurnal.com 4  k pia Thumb hyundai bayon 2021 autozurnal.com 5  k pia Thumb hyundai bayon 2021 autozurnal.com 6  k pia Vw caddy 03 2021 1024x597 Thumb hyundai bayon 2021 autozurnal.com 7  k pia Thumb hyundai bayon 2021 autozurnal.com 8  k pia Thumb hyundai bayon 2021 autozurnal.com 9  k pia Thumb hyundai bayon 2021 autozurnal.com 10  k pia Thumb hyundai bayon 2021 autozurnal.com 11  k pia Thumb hyundai bayon 2021 autozurnal.com 12  k pia Vw caddy 03 2021 1024x597 Thumb hyundai bayon 2021 autozurnal.com 13  k pia Thumb hyundai bayon 2021 autozurnal.com 14 Thumb hyundai bayon 2021 autozurnal.com 15

Nový Hyundai Bayon 2021 oficiálne: Konkurencia aj vo vlastnej stajni

Hyundai Bayon je nový malý mestský crossover, postavený na základoch i20, s ktorým zdieľa techniku aj interiér. Konkurenciou mu budú autá segmentu B-SUV, jedno z nich má aj vo vlastných radoch - Hyundai Kona. Čím sa od nej Bayon líši a čo ponúkne? Poďme sa naň pozrieť podrobnejšie.

Hyundai Bayon patrí do triedy malých mestských crossoverov alebo SUV, oficiálne do segmentu B-SUV. Na rozdiel od sesterskej Kony, ktorá prešla nedávno faceliftom, stojí na odlišnej platforme. Bayon využíva základy GB, ktoré zdieľa napr. s Hyundai i20 alebo Kiou Stonic. Kona stojí na vlastnej platforme pre B-SUV segment, ktorá debutovala v roku 2017 a ktorú využíva tiež americká Kia Seltos. A zatiaľ čo nový Bayon bude rýdza predokolka, platforma Kony dokáže poňať aj pohon 4x4 so zadnou viacprvkovou nápravou.

S dĺžkou 4 180 mm, šírkou 1 775 mm a výškou 1 490 mm (alebo 1 500 mm so 17-palcovými diskami kolies) je Bayon najmenším zástupcom crossoverov a SUV kórejskej značky. Oproti Kone je o 25 mm kratší, o 25 mm užší a o 50 - 60 mm nižší. Rázvor má hodnotu 2580 mm (- 20 mm oproti Kone). Hyundai tvrdí, že pasažieri vpredu aj vzadu si vďaka veľkému priestoru na nohy užijú pohodlnú jazdu: prední pasažieri získali 1 072 mm miesta na nohy, zadní pasažieri majú k dispozícii priestor na nohy s hodnotou 882 mm. Keďže Bayon je väčšou a vyššou i20, s priestorom by nemal byť najmenší problém. Už tá ponúka v triede malých áut nadpriemerné pomery.

Prečítajte si tiež:

TEST Hyundai Kona 1.0 T-GDi facelift 2021: Modernizácia priniesla viac než len dizajnové zmeny

Bayon získal pomenovanie po dovolenkovej destinácii Bayonne, hlavnom meste francúzskeho regiónu Baskicko a jednej z najkrajších destinácií na juhozápade Francúzska. Keďže vznikol, aby splnil požiadavky európskeho trhu, automobilka sa rozhodla dať mu európske meno.

Extravagantný, odvážny dizajn

Bayon predstavuje najmodernejší dizajnový počin v rámci rodiny SUV značky Hyundai. Vyznačuje sa extravagantnými tvarmi a dizajnovým jazykom Sensuoss Sportiness (zmyselná športovosť). Celok kombinuje riešenia a detaily Kony, novej i20 a Tucsonu. Vyzerá zaujímavo a špecificky, tak ako ostatné nové modely Hyundai. Dizajnéri sa experimentov neboja a prinášajú svieži vietor, ktorý je protikladom niektorých konkurenčných značiek, ktorých modely sa na seba podobajú až príliš a pôsobia konzervatívne. Bayon bude v ponuke s 15-palcovými oceľovými alebo so 16- či 17-palcovými zliatinovými diskami kolies. K dispozícii bude celkom deväť farieb exteriéru, vrátane uvádzacej novej zelenej farby Mangrove Green. K niektorým lakom sa na požiadanie bude dodávať čierna strecha Phantom Black.

V interiéri sa konštruktéri sa zameriavali na maximálny priestor pre predných aj zadných pasažierov a na batožinu. Palubnú dosku už poznáme, pochádza kompletne z modelu i20. Interiér sa vyznačuje rozsiahlou konektivitou vrátane 10,25-palcovej digitálnej prístrojovej dosky a 10,25-palcovou stredovou obrazovkou AVN alebo 8-palcovou obrazovkou Display Audio. Posádka si užíva náladové LED osvetlenie zabudované do priestoru nôh predných pasažierov, dverí a predných kľučiek ako aj do odkladacieho priestoru v stredovej konzole.

Farebné vyhotovenia interiéru:

 • Čierna Full Black
 • Tmavá šedá Dark Grey + Svetlá šedá Light Grey
 • Tmavá šedá Dark Grey + zelené prešívanie a lišty Safari Green

Špičková konektivita a technológie

Rovnako ako ďalšie modely automobilky Hyundai, aj Bayon ponúka pokročilú technológiu konektivity, ktorá je v tomto segmente vozidiel skôr ojedinelá. Pasažieri si môžu vybrať medzi 10,25-palcovou obrazovkou AVN alebo 8-palcovou obrazovkou Display Audio. Práve 8-palcová obrazovka Display Audio zahŕňa bezdrôtové pripojenie Apple CarPlay a Android Auto.

Dva USB konektory pre predných pasažierov a jeden pre zadných znamenajú, že naraz možno nabíjať až tri zariadenia. Jeden z predných konektorov umožňuje aj prenos dát, takže posádka si môže prepojiť telefón s infotainmentom vozidla. Balík dopĺňa príplatkový prémiový audiosystém Bose.

Dostupná výbava konektivity:

 • 10,25-palcová obrazovka Audio Video Navigation (AVN)
 • 8-palcová obrazovka Display Audio
 • 10,25-palcová digitálna prístrojová doska
 • Apple CarPlay a Android Auto (bezdrôtové s 8-palcovou obrazovkou Display Audio)
 • Audiosystém Bose Premium Sound System
 • Plocha na bezdrôtové nabíjanie
 • Tri USB konektory

S aplikáciou Bluelink si môžete skontrolovať polohu vozidla, na diaľku ho odomknúť či zamknúť a preveriť stav vozidla ako aj požadovanú údržbu alebo stav paliva.

Prvky Bluelink a služby LIVE:

 • Online navigácia: navigačný systém využíva vzdialené servery a zaručuje presnejšie plánovanie trasy
 • SlužbyLive Parking: poskytujú informácie o cenách parkovania na uliciach a dostupnosť voľných parkovacích miest
 • Zabudovanie kalendára: vodiči si môžu zosynchronizovať svoje Google alebo Apple kalendáre s vozidlom a systém ich bude navigovať priamo na plánované miesto schôdzky
 • Služby na diaľku: pomocou aplikácie Bluelink možno odomknúť/zamknúť vozidlo a skontrolovať jeho stav
 • Online hlasové ovládanie: prijíma jednoduché hlasové pokyny na pohodlné ovládanie viacerých prvkov ako napríklad klimatizácie či kúrenia
 • Nájdi moje auto: ak vodiči zabudli, kde zaparkovali, môžu takto nájsť svoje vozidlo,
 • Poslať do auta (POI): vyhľadávanie zaujímavých miest v okolí a zaslanie výsledkov do satelitnej navigácie vozidla
 • Bezpečnosť: Upozornenie na spustený alarm vozidla
 • Údržba: Diagnostika a stav vozidla (tlak v pneumatikách a airbagy), informácie o jazde

Kufor s parádnym objemom

So 411 litrami batožinového priestoru Bayon zažiari. Je todokonca o 37 l viac, ako ponúka väčšia Kona. Ďalšiu výhodu prináša inteligentný kryt batožinového priestoru, ktorý možno rozvinúť na úrovni zadných sedadiel. Slušná je aj svetlá výška na úrovni 183 mm (so 17’’kolesami), viac ako väčšina vozidiel segmentu B. So 16 a 15-palcovými kolesami má mať svetlá výška hodnotu 173 mm.

Motory

Pod kapotou budú prepĺňané motory 1.0 T-GDi s priamym vstrekovaním paliva (aj so 48V mild hybridnou technikou) a atmosférický benzínový motor 1.2 MPi 62 kW (84 k) spojený s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou, ktorý bude základnou motorizáciou.  Verzia motora 1.0 T-GDi s výkonom 74 kW (100 k) je dostupná aj bez 48 V technológie a v spojení so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou (6MT) alebo s dvojspojkovým automatom 7DCT.

Na špičke ponuky sa nachádza motor s objemom 1,0 litra T-GDi, technológiou 48 V a s výkonom 88 kW (120 k) alebo 74 kW (100 k). Spojený môže byť so 6-stupňovou inteligentnou manuálnou prevodovkou (6iMT) alebo so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou (7DCT). Keď vodič pustí plynový pedál, dokáže prevodovka iMT rozpojiť motor a prevodovku. Vozidlo potom začne plachtiť, zníži emisie a tým šetrí palivo. Prevodovka iMT ponúka dve rôzne úrovne plachtenia: pri prvej je motor na voľnobehu, pri druhej sa úplne vypne. Naštartuje sa v momente, keď vodič stlačí plynový pedál a následne pokračuje na rovnakom prevodovom stupni ako pred vypnutím. Výsledkom je nižšia spotreba bez obmedzení výkonu.

Automatický medziplyn ako v Hyundai i30 N!

Bayon je prvým SUV modelom automobilky Hyundai vybaveným automatickým medziplynom, ktorý je v tejto triede raritou, doslova monopolom. Stará sa o zosúladenie otáčok motora a výstupného hriadeľa prevodovky, čím umožňuje jemnejšie a športovejšie podraďovanie. Pre motor 1.0 T-GDi spojený s prevodovkou 7DCT bude dostupný vo všetkých jazdných režimoch a v športovom režime pre motor 1.0 T-GDi 48 V spojený s prevodovkou 6iMT.

Asistenčné a bezpečnostné systémy

Bayon ponúkne viacero prvkov pre čiastočne autonómnu jazdu. Systém na sledovanie jazdného pruhu (LFA) pomáha udržiavať vozidlo v strede jazdného pruhu. Systém autonómneho núdzového brzdenia (FCA) najprv spustí výstrahu, následne, ak je to nevyhnutné na zabránenie hroziacej kolízie, aktivuje brzdy. Tento prvok dokáže detekovať vozidlá, chodcov a cyklistov a pri odbáčaní v križovatke vľavo aj vozidlá idúce oproti. Ďalší pokročilý prvok, Inteligentný tempomat využívajúci údaje z navigácie (NSCC), využíva dáta z navigačného systému vozidla, aby pri jazde po diaľnici či rýchlostnej ceste automaticky upravil rýchlosť.

Hyundai BAYON má aj niekoľko prvkov, ktoré slúžia na zvýšenie pozornosti vodiča, ak by náhodou poklesla. Systém na sledovanie únavy vodiča (DAW) analyzuje spôsob jazdy, aby pomáhal predchádzať únave či nepozornému šoférovaniu. Tento systém spolupracuje s Výstrahou na odídenie vozidla vpredu (LVDA), ktorá upozorní vodiča, ak vozidlo pred ním už odišlo a on nezareagoval dostatočne včas. Upozornenie na prítomnosť cestujúcich na zadných sedadlách (ROA) upozorní vodiča pred opustením vozidla, že snímače evidujú pohyb na zadných sedadlách. Vďaka tomu je Hyundai BAYON pre zadných pasažierov ešte bezpečnejší a to vrátane detí či zvierat, takže je vynikajúcou voľbou pre rodiny.

Ďalšie prvky zaisťujú bezpečnosť pri jazde nízkou rýchlosťou, prípadne pri parkovaní. Asistent na predchádzanie kolíziám pri parkovaní cúvaním (PCA-R) poskytuje pri pomalom cúvaní vozidla výstrahu a pokiaľ je to nevyhnutné, tak dokáže pred prekážkou aj zabrzdiť. Asistent na upozornenie na vozidlá približujúce sa v priečnom smere pri cúvaní (RCCA) pomáha vodičovi podobným spôsobom pri cúvaní z parkovacieho miesta, ak ďalšie vozidlo prechádza okolo neho. A Parkovací asistent (PA) umožňuje poloautomatické parkovanie, pri ktorom spolupracujú viaceré snímače a softvér, aby pomohli vodičovi vojsť do úzkych priestorov.

Dostupné bezpečnostné prvky SmartSense:

 • Systém na automatické udržanie vozidla v jazdnom pruhu (LKA)
 • Systém na nasledovanie jazdného pruhu (LFA)
 • Inteligentný tempomat využívajúci údaje z navigácie (NSCC)
 • Inteligentné rozoznávanie dopravných značiek obmedzujúcich povolenú rýchlosť (ISLA)
 • Automatické prepínanie diaľkových svetiel (HBA)
 • Systém autonómneho núdzového brzdenia (FCA) s detekciou chodcov a cyklistov a s Odbáčaním v križovatke
 • Systém na sledovanie únavy vodiča (DAW)
 • Výstraha na odídenie vozidla vpredu (LVDA)
 • Upozornenie na prítomnosť̌ cestujúcich na zadných sedadlách (ROA)
 • Systém monitorovania mŕtveho uhla (BCW)
 • Asistent na monitorovanie mŕtveho uhla (BCA)
 • Asistent na predchádzanie kolíziám pri parkovaní cúvaním (PCA-R)
 • Výstraha pred vozidlami približujúcimi sa v priečnom smere pri cúvaní (RCCW)
 • Asistent na upozornenie na vozidlá približujúce sa v priečnom smere pri cúvaní (RCCA)
 • Parkovací asistent (PA)