Novinky v crash-testoch EuroNCAP. Nie všetky získali 5 hviezd
Medzi štvoricou najnovšie testovaných áut sú horúce novinky na slovenskom trhu. V niektorých prípadoch o finálnom rozdelení hviezdičiek rozhodli viac asistenčné systémy než reálne výsledky skúšok.
FIAT 500X, Mazda2, Renault Espace a Suzuki Vitara prešli bariérovými testami nezávislého inštitútu EuroNCAP.
Organizácia sídliaca v Bruseli pravidelne hodnotí bezpečnosť automobilových noviniek na európskom trhu. Čelný a bočný náraz do deformovateľnej prekážky (pri rýchlosti 64, resp. 50 km/h), bočný stret so stĺpom (29 km/h), test ochrany krčnej chrbtice pri náraze zozadu, ochrana chodcov a najnovšie aj bezpečnostné systémy sa podpisujú pod finálne hodnotenie, vyjadrené hviezdičkami.
Práve posledná menovaná disciplína je tŕňom v očiach kritikov. Môže sa totiž stať, že auto obstojí v crash-testoch, ale kvôli absencii niektorého z asistenčných systémov v základnej výbave, príde o jednu hviezdu.
Presne to bol prípad FIATu 500X v najnovšom kole testov. Systém upozornenia na neúmyselné opustenie jazdného pruhu sa dodáva za príplatok a hodnotiaci komisári usúdili, že ho bude obsahovať malý počet predaných kusov. Preto autu v hodnotení asistenčných systémov strhli body, čo sa podpísalo pod konečné štyri hviezdy.
Päťstovka veľmi dobre chráni osoby na predných sedadlách pri čelnom i bočnom náraze. Dokonca aj pri obávanom bočnom náraze do stĺpa komisári konštatovali dostatočnú ochranu hrudníka, čo je druhé najlepšie hodnotenie z piatich možných. Výčitky smerovali k zadným opierkam na hlavu. V prípade nárazu zozadu poskytujú iba medznú ochranu krčnej chrbtice. Predné získali najvyššie hodnotenie. Oblá predná časť crossoveru dokáže tlmiť následky v prípade stretu s chodcom. Nárazník i kapota motora pohltia časť energie nárazu, čo však neplatí o čelnom skle.
So štvorhviezdičkovým hodnotením vyviazla z bariérových skúšok EuroNCAP aj nová Mazda2. Kameňom úrazu boli opäť asistenčné systémy. Varovanie pri neúmyselnom opustení jazdného pruhu, ani obmedzovač rýchlosti nepatria do sériovej výbavy. Funkcia automatického brzdenia v prípade hroziaceho nárazu pri nízkych rýchlostiach absentuje úplne.
V ostatných disciplínach však Mazda obstála na výbornú. Pri bočnom náraze, do deformovateľnej prekážky alebo do stĺpa, dokonca ponúka dobrú ochranu hrudníka, čo je najvyššie možné hodnotenie. Aj tentoraz mali komisári výhrady k nedostatočnej ochrane krčnej chrbtice zadných pasažierov, v prípade nárazu zozadu.
Renault oslavuje päťhviezdičkový výsledok nového Espace, ale kombinácia vanu a crossveru nebola vždy excelentná. Pri čelnom náraze môžu dolné končatiny spolujazdca prísť do kontaktu s palubnou doskou a hrozí ich poranenie. Konkrétne, komisári konštatovali medznú ochranu stehien a dostačujúcu ochranu lýtok. rovnako bočný náraz do stĺpa vykázal medznú ochranu hrudníka.
A do tretice, zadné opierky na hlavu poskytjú pri náraze zozadu medznú ochranu krčnej chrbtice. Hoci predné partie Espace sú robustné, vedia pohltiť energiu nárazu v prípade stretu s chodcom. Strašiakom pre hlavu je tradične čelné sklo. Francúzska novinka sa môže pochváliť najvyšším hodnotením asistenčných systémov z testovanej štvorice. Prtitom ani ona nemá autonómny brzdový systém v základnej výbave. Hodnotiaci komisári tentoraz usúdili, že si ho objedná väčšina zákazníkov.
Najlepšiu ochranu cestujúcim na predných sedadlách spomedzi aktuálne testovaných vozidiel poskytuje Suzuki Vitara. Malý crossover nezaváhal ani pri jednom z bočných nárazov a má dobre navrhnuté opierky na hlavu - vpredu i vzadu. Komisári majú výhrady k hrane prednej kapoty a predným stĺpikom, ktoré predstavujú potenciálne veľké riziko pre chodcov. Ani chýbajúci autonómny brzdový systém a obmedzovač rýchlosti v základnej výbave napokon nezmenili nič na tom, že malý crossover obdržal plný počet hviezdičiek.
Stupnica hodnotenia ochrany (od najlepšieho výsledku po najhorší)
-dobrá
-dostatočná
-medzná
-slabá
-nedostatočná
*pri hodnotení ochrany chodcov sa používa iba „dobrá“, „dostatočná“ a „medzná“