Vw 06 2020 1140x190 t cross

Nové štítky pneumatík odhalia životnosť a priľnavosť na snehu

Značenie nových pneumatík štítkami prejde zmenami. V budúcnosti na nich spotrebitelia nájdu nové údaje - predpokladanú kilometrovú životnosť alebo priľnavosť na snehu a ľade.

Nové nariadenie, na ktorého konečnom znení sa poslanci vopred dohodli so zástupcami Rady (ministrov) EÚ, potvrdzuje, že medzi povinne poskytované informácie pri predaji pneumatík bude patriť ich palivová úspornosť, priľnavosť za mokra a vonkajší hluk valenia. V budúcnosti by k týmto údajom mali pribudnúť aj informácie týkajúce sa dojazdu, oderu, protektorovania pneumatík či ich priľnavosti na snehu a ľade. Údaj o životnosti pribudne vtedy, keď bude k dispozícii vhodná testovacia metóda.

Odporúčame:

TEST cenovo dostupných letných pneumatík. Ktoré vybrať? 

Nové štítky pneumatík prezradia viac

Keďže životnosť pneumatík ovplyvňuje mnoho faktorov (typ vozidla, výkon a krútiaci moment, geometria, hmotnosť, spôsob jazdy atď.), pôjde o akýsi priemerný orientačný údaj, na základe ktorého ale spotrebitelia budú môcť porovnávať medzi sebou rozličné typy a značky pneumatík. Priľnavosť snehu a na ľade zasa doplní súčasný údaj o priľnavosti na vode.

Prečítajte si tiež:

Viete, čo znamená Treadwear na bočnici pneumatiky?

Nové značenie už schválil Európsky parlament, nariadenie ešte musí formálne schváliť aj Rada ministrov a do platnosti vstúpi od 1. mája 2021.

Videoarchív: