Suzuki 05 2020 1140x190
Thumb co znamena treadwear autozurnal.com  1 Thumb co znamena treadwear autozurnal.com  2

Viete, čo znamená Treadwear na bočnici pneumatiky?

Verím, že majorita motoristov pozná základné parametre pneumatík. Okrem rozmerov, DOT čísla alebo rýchlostného a hmostnostného indexu nájdete na bočnici pneumatík aj ďalšie, menej známe, no zaujímavé informácie. Čo znamená Treadwear? 

Parametre Treadwear, Traction a Temperature vychádzajú z potrieb amerického trhu a sú uvedené na bočnici pneumatík. Všetky tri údaje sú súčasťou klasifikácie pneumatík UTQG (Uniform Tire Quality Grading), ktorý je v Amerike povinný. Každý výrobca však stanovuje údaje nezávisle na sebe, a preto nie je úplne presné porovnávať parametre Treadwear, Traction a Temperature medzi rôznymi výrobcami. V minulosti štátne orgány USA testy prísnejšie kontrolovali, v súčasnosti majú údaje skôr deklaratívny charakter.

Pozrite tiež:
Test letných pneumatík 2019

Čo znamená Treadwear?

Treadwear je údaj, ktorý má porovnávací charakter. Vyjadruje percentuálne rozdiely medzi životnosťou testovaných a referenčných pneumatík po nájazde 7200 míľ na testovacom okruhu bežných ciest v Texase (cca 11 600 km). Konvoj testovacích vozidiel jazdí za sebou, aby dosiahli rovnaké podmienky. Porovnáva sa testovaná pneumatika s referenčnou pneumatikou pneumatikárskeho priemyslu. Ak má teda vaša pneu Treadwear 200, znamená to 2-násobnú teoretickú životnosť oproti referenčnej pneumatike. Pneumatika s Treadwear hodnotou 600 by mala teoreticky zvládnuť 2x porciu kilometrov oproti pneumatike s Treadwear 300 atď. 


Výsledky však nie sú záväzné, keďže na životnosť pneumatík má vplyv nespočet ďalších prevádzkových podmienok, technika jazdy a tiež auto, na ktorom sú obuté. Inak bude rovnakú pneumatiku drať (v praxi) silný diesel s ťažkým predkom a vysokým krútiacim momentom oproti povedzme atmosférickému benzíniaku. Pre presnosť tiež treba porovnávať pneumatiky rovnakého výrobcu, keďže výsledky nestanovuje štátny úrad NHTSA, ale samotní výrobcovia pneumatík. Treadwear údaj s hodnotou 400 jednej značky nemusí odpovedať rovnakému číslu pri druhom výrobcovi.

Cestovné pneumatiky, zamerané na mix gripu, ovládateľnosti na vode, ticha na palube a palivovej efektivity dosahujú Treadwear okolo 300 - 400. Pneumatiky zamerané na vysoké výkony a maximálny grip (UHP) majú Treadwear do 300, často je to aj okolo 100 a menej. Naopak, ekologické pneumatiky menších rozmerov určené pre menej výkonné autá dosahujú hodnoty okolo 600 -700. Na strane druhej, poznám pneumatiku, ktorá sa naovonok tvári ako UHP, ale srbský výrobca udáva Treadwear na hodnote 580. Ak by ste sa teda chceli orientovať len podľa tohto údaju, budete sklamaní. Čo-to vám napovie, no dôležitejšie sú praktické skúsenosti poprípade reálne porovnávacie testy pneumatík. 

O ostatných dvoch parametroch UTQG (Traction a Temperature) si povieme nabudúce.