299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb tben8220 Thumb tben7304 Thumb tben7305 Thumb tben7300 Thumb tben8216 Thumb tben8227

Nové motory a budúcnosť bez šoféra

Autá budúcnosti nebudeme vlastniť, ale si ich prenajímať a zdieľať s ostatnými. Taká je vízia francúzskej značky Renault, ktorá do Ženevy priviezla takzvané roboauto.

 

 

Volá sa Renault EZ-GO a ide o plne autonómne vozilo so šesťmiestnym interiérom a veľkými priehľadnými plochami. Do vnútra sa dostanete cez výklopné predné čelo. Myšlienka je taká, že človek si „auto“ objedná cez internet, nechá sa odviezť, zaplatí a nič viac nerieši. Renault následne vyzdvihne ďalších zákazníkov alebo zamieri na nabíjaciu stanicu. Inak povedané, ide o inovatívnu formu mestskej zdieľanej mobility. Počas presunov majú cestujúci, či už rodina alebo známi, susedia možnosť spolu sa rozprávať a v príjemnom prostredí im rýchlejšie ubehne čas.

Našťastie, zatiaľ si autá môžeme šoférovať sami. Renault Talisman S-Edition je určený ľuďom, ktorí majú z riadenia radosť. Sedan a kombi strednej triedy dostali ľahký športový nádych vďaka drobným dizajnovým úpravám, 19-palcovým zliatinovým kolesám, hliníkovým doplnkom v kabíne a špeciálnemu koženému čalúneniu. Technika za zovňajšom nijak nezaostáva, práve naopak. Na pohon slúži nový prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,8 TCe (165 kW/225 k), spriahnutý so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou EDC. K štandardnej výbave Talismanu S-Edition patria adaptívne tlmiče i systém 4Control, teda natáčanie zadných kolies.

Novým motorom sa môže pochváliť aj malý crossover Renault Captur. Vývoj prepĺňaného štvorvalca 1,3 TCe trval štyri roky a podieľ sa na ňom Renault, Nissan i koncern Daimler. Pýchou konštruktérov je kremíkový povlak stien valcov. Aliancia Renault-Nissan začala túto technológiu používať v superšportovom Nissane GT-R a aktuálne sa udomácnila aj v ľudovejšom motore. Novinka má okrem iného prepracované turbodúchadlo a systém priameho vstrekovania benzínu pracujúci s tlakom 250 bar. Perličkou je zdvihový objem valcov 1330 cm3, ktorý Francúzi zaokrúhlili smerom nadol a Nemci nahor. Kým v Renaultoch má motor oficiálne uvádzaný objem 1,3 litra, v Mercedese 1,4 l.
Existovať bude hneď niekoľko výkonových verzií. Pre Captur je určený variant 96 kW (130 k) a 110 kW (150 k). Slabší dosahuje najvyšší krútiaci moment 220 Nm v rozsahu 1500 až 3500 1/min. Kombinovať sa dá výhradne so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Silnejší variant produkuje 250 Nm medzi 1600 a 3250 1/min. Okrem šesťstupňového manuálu preň bude k dispozícii aj sedemstupňová dvojspojková prevodovka EDC.

Elektrický Renault Zoe absolvoval v rámci modelového roka 2018 niekoľko kozmetických úprav. Paletu lakov rozšírili nové odtiene, vnútri pribudli kvalitnejšie materiály a pod krátkou prednou kapotou elektromotor nesúci označenie R110. Ide o nový najsilnejší variant, ktorý má dať šoférovi viac slobody aj vtedy, keď je Zoe plne naložený a pohybuje sa po mestskom obchvate. Motor dosahuje výkon 80 kW (109 k) a najvyšší krútiaci moment 225 Nm, ktorý je k dispozícii prakticky hneď po zošliapnuté plynového pedála. Nestáva sa často, aby výrobca pri prezentácii malého elektromobilu vyzdvihoval pružné zrýchlenie z 80 na 120 km/h. Najsilneší Zoe akceleruje o bezmála dve sekundy rýchlejšie než jeho slabší súrodenec. Väčšinu zákazníkov bude zaujímať skôr akčný rádius. Zoe R110 má lítiovo-iónový akumulátor s kapacitou 41 kWh a na jedno nabitie v ideálnom prípade prejde 300 kilometrov. Reálne to bude skôr 270 km.