Vw multivan 12 2021 1140x190
Thumb 26m Thumb 25m Thumb 27m Thumb 28m Thumb 29m Thumb 30m Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb 21m Thumb 22m Thumb 23m Thumb 24m

Nové Mitsubishi Lancer Evo nepochádza z Japonska, ale z Poľska

Slávny rýchly sedan aspoň symbolicky oživil poľský vývojár súťažných špeciálov. 

Ako si Mitsubishi predstavuje budúcnosť ikonického modelu Evolution, ktorý sa preslávil na tratiach rýchlostných skúšok, už vieme. Nemá podobu kompaktného sedanu so silným benzínovým turbomotorom a pohonom všetkých štyroch kolies.

V duchu modernej doby pôjde o športovo ladený crossover, vybavený tromi elektromotormi. Napokon, Japonci zhmotnili svoje predstavy do štúdie e-Evolution, predstavenej na tokijskom autosalóne ešte v roku 2017.

Lenže priaznivci desiatich vydaní originálneho Mitsubishi Lancer Evolution sa nechcú vzdať. Návrh, ako by mohla vyzerať jedenásta generácia, aktuálne prichádza zo susedného Poľska. Má dizajnové črty podobné najnovším sériovým modelom Mitsubishi, vrátane masky chladiča Dynamic Shield. Konštrukčný základ vychádza z desiatky.

Pawel Dytko je bývalý súťažný jazdec, rodák z mesta Nisa neďaleko Katovíc, ktorý svoju športovú kariéru spojil práve s Mitsubishi Lancer Evolution. Osedlať stihol štvrtú, piatu, šiestu, siedmu, ôsmu, deviatu i poslednú desiatu evolúciu. Autu zostal verný aj po tom, čo symbolicky zavesil volant súťažného auta na klinec.

Založil firmu Dytko Sport, ktorá vyvíja a vyrába súťažné špeciály s technikou Mitsubishi. Svetlo sveta postupne uzreli napríklad Mitsubishi Mirage RS Proto, Citroen C3 Proto, Toyota Yaris Proto alebo Volkswagen Polo Proto. Posledné menované auto sme mohli vidieť aj na Slovensku - v servisnej zóne Rally Košice 2018. V tohtoročnej sezóne sa vraj objaví aj v ostrom nasadení na rýchlostných skúškach.

Mitsubishi Lancer Edition R, ako znie oficiálny názov projektu, vznikol pri príležitosti 20. výročia spolupráce spoločnosti Dytko Sport so značkou Mitsubishi. 

Pawel Dykto hovorí, že v porovnaní s ostatnými prototypmi z jeho dielne, ide o akýsi "low cost". Dôvod je jednoduchý: technici nemusia prekladať techniku Mitsubishi do karosérie iného auta. Ide totiž v podstate o ľahko upravený Lancer Evo X. Auto je určené pre športové použitie, nie pre bežnú premávku. Oficiálnu premiéru absolvovalo nedávno v servisnej zóne Jänner Rallye v rakúskom Freistadte. Práve Rakúsko je jednou zo zemí, kde sa Mitsubishi Lancer stále teší veľkej obľube súťažných jazdcov.