Kia 1140x190
Thumb dacia duster 2024 Thumb duster 3. gen Thumb content content dacia bigster concept  3    k pia Thumb content content dacia bigster concept  5    k pia Thumb content content dacia bigster concept  12

Nová Dacia Duster 3. generácie už jazdí! Toto o nej zatiaľ vieme

Fanúšikovia rumunskej značky už netrpezlivo čakajú na novú generáciu SUV ikony Duster. Stáť bude na novej platforme a výrazne by sa mal zmeniť aj vzhľad pri zachovaní siluety kompaktného SUV. Zachytený maskovaný prototyp je prvým svojho druhu. 

Pod maskovacou fóliou je totiž sériová karoséria nového Dusteru. Bude sa výrazne podobať na koncept "Bigster" a prevezme jeho dizajnový jazyk. Neskôr by do ponuky mal pribudnúť aj sériový Bigster, ktorý bude predĺženou verziou nového Dusteru a ponúkne aj 7-miestny interiér.

Nový Duster 3. generácie kompletne zmení platformu. Podlahovú plošinu B0 vymení za modernú platformu CMF-B Low Spec, na ktorej stojí súčasné Sandero, Logan alebo Jogger. Otázkou je, ako Dacia vyrieši verziu s pohonom všetkých kolies, keďže doteraz žiadne auto postavené na platforme CMF-B neroztáčalo štyri kolesá. A pokiaľ si dobre spomínam, pri dávnejšej prezentácii nám ľudia z Renaultu povedali, že pohon všetkých kolies ani nepodporuje... Nový Duster 4x4 však môže dostať riešenie nie nepodobné súčasnej výbehovej generácii, v prípade štvorkolky s úplne inou zadnou nápravou s nezávislým zavesením kolies. Som veľmi zvedavý, ako to nakoniec bude a verím, že o pohon 4x4 nový Duster nepríde.  

Maskovaný kúsok prezrádza dizajnovú podobu so štúdiou Bigster (na fotkách), od ktorej by sa mal líšiť len v detailoch. Bigster príde aj v sériovej podobe produkčného auta. Pôjde o predĺžený Duster novej generácie so 7-miestnym interiérom.

V ponuke ostane aj dvojpalivová verzia na LPG/benzín a pribudne hybrid E-Tech. Zatiaľ však nevieme, či pôjde o full-hybrid aliancie s motorom 1.6 SCe (Clio, Jogger, Arkana, Nissan Juke...) alebo niektorú z nových generácií hybridov E-Tech (1.8 SCe/1.2TCe). V prípade žiadaného pohonu LPG však dôjde k zmene. 1.0 TCe s nepriamym vstrekom nahradí úplne nový turbobenzínový trojvalec 1.2 TCe, ktorý bude pre nasledujúce roky hlavnou motorizáciou áut Renault/Dacia. Existovať bude aj so 48V mild-hybridnou technikou, plne hybridnou technikou a dokonca aj ako plug-in hybrid. Nový Duster nedostane všetky verzie nového trojvalca, no LPG je istotou. Viac podrobností zatiaľ nepoznáme.