Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Nová Corolla si trúfla spojiť hybrid a emócie. Podarilo sa?
Toyota začína v nižšej strednej triede akoby od nuly. Oprášila staronový názov a na city rozmaznaných európskych šoférov chce brnknúť výkonnejšou hybridnou technikou.
Japonci pôvodne svoj nový kompakt uviedli ako Auris tretej generácie, ale pri odhalení finálnej sériovej verzie už na aute svietil staronový názov Corolla. Prečo? „Toyota Corolla“ je vo svete áut veľký pojem a bolo na škodu, že v Európe ho nosil iba sedan.
Hlavným dôvodom sú však veľké zmeny, ktoré novinka prináša. Po prvé: Hybridný pohon už nie je doplnok, tvorí gro ponuky motorizácií. Po druhé: Šéf japonskej automobilky Akio Toyoda presadil, že kompaktný hatchback musí vzbudzovať väčšie emócie, musí byť šoférsky zaujímavý. Auris nebol práve emocionálnym autom (aj keď druhá generácia jazdí veľmi dobre) a Corolla to chce napraviť.
Ambícia skombinovať hybridnú techniku so zameraním na šoféra nás počas prvých kilometrov na Malorke zaujímala najviac. Bez veľkého napínania poviem, že podvozok je výborný. Taký dojem tuhosti z auta som mal naposledy za volantom Subaru XV. Hoci Corolla nemá až také strmé a presné riadenie ako Ford Focus, skvelo zatáča a je neuveriteľne stabilná, nech si v zákrute dovolíte čokoľvek.
Viacprvková zadná náprava patrí k štandardnej výbave všetkých verzií a Japonci sa z nej snažili vyťažiť maximum. Práve široko rozkročené zadné kolesá sú pre auto obrovskou oporou aj v situáciách, keď do zákruty priletíte vyslovene pretekárskym štýlom a brzdíte až v nej. Zadok ani náznakom neznervóznie a zadné kolesá naďalej poslušne kopírujú stopu predných.
Toyota si k veľmi príjemnej mrštnosti pomohla aj dvomi dĺžkami rázvoru náprav. Aby bol hatchback v zákrutách obratnejší, jeho rázvor dosahuje iba 2640 milimetrov. Rodinne orientované kombi a sedan majú rázvor natiahnutý na úroveň 2700 mm. Celkovo mi jazdný prejav Corolly do značnej miery pripomína crossover Toyota C-HR. Akurát novinka je o poznanie nižšia a šofér vie cestu intenzívnejšie precítiť.
Podobnosť novej Corolly s Toyotou C-HR nie je náhodná, obe autá totiž zdieľajú rovnaký konštrukčný základ TNGA. Na kvalitných španielskych cestách nebolo možné overiť schopnosť Corolly filtrovať hrubšie nerovnosti. Toto si necháme na domáci test. Zvedavý som aj na akustický komfort v kabíne. V Španielsku som mal dojem, že interiér by mohol byť lepšie utlmený od hluku odvaľujúcich sa kolies. Uvidíme, aké to bude na slovenských asfaltkách. V mojom súkromnom rebríčku zatiaľ Corollu po stránke jazdných vlastností radím za Ford Focus a Hondu Civic, na tretie miesto ku Kii Ceed.
S výnimkou prepĺňaného štvorvalca 1,2 Turbo (85 kW/116 k), ktorý predstavuje základnú motorizáciu, Corollu poháňa iba hybrid. Slabšia jedna-osmička (90 kW/122 k) je určená šoférom hľadiacim najmä na hospodárnosť. Nový dvojliter (132 kW/180 k) má k hospodárnosti pridať zaujímavú dynamiku. Názov výkonnejšej hybridnej sústavy znie lákavo: „Hybrid Dynamic Force“. Toyota v porovnaní so slabšou sústavou posilnila nielen spaľovací agregát, ale aj elektromotor. Jeho výkon stúpol z 53 na 80 kW. Vyššia je zároveň kapacita nikel-metal hydridového akumulátora, presnú hodnotu však výrobca nezverejnil.
Elektrická časť hybridu je teda silnejšia, auto rozpohybuje ľahšie a benzínový dvojliter nemusí zasahovať tak často. Cítiť to najmä pri rozjazdoch, kedy sa benzínový motor pripája pocitovo neskôr než v slabšej jedna-osmičke. Samozrejme, keď plyn stlačíte výraznejšie, benzínový motor musí zasiahnuť. Jeho otáčky stúpnu a hluk v kabíne tiež. „Vysávačový efekt“ úplne nezmizol, ale inak to ani nejde.
Elektromotor nie je až taký silný a batéria taká veľká, aby auto vedelo razantne zrýchliť iba na elektrinu. Pomôcť musí atmosférický benziňák, ktorý potrebuje otáčky, aby adekvátne vládal. Snaha o svižnejšiu akceleráciu vyženie otáčky približne na úroveň 3500/min. Keď plyn zošliapnete ešte silnejšie, otáčky skokovo stúpnu asi o tisícku vyššie. Japonci si na odhlučnení motorového priestoru dali záležať. Vytočený dvojliter počuť, ale tlmene.
Špecialitou silnejšieho hybridu je možnosť radiť manuálne – pádlami pod volantom alebo tradične pákou (s opačným zmyslom – dopredu vyššie stupne, dozadu nižšie). Toyota ponúka šesť virtuálnych prednastavených prevodových pomerov. Lenže elektronika má aj tak vlastný rozum. Na manuálne radenie reaguje s oneskorením alebo ho jednoducho nerešpektuje a prevodový pomer si vyberie sama.
Kto hľadá šoférsky zážitok v intenzívnom spojení plynového pedála s motorom a v presnom dávkovaní výkonu, hybrid mu ho neponúkne. Ak hľadáte skôr kombináciu výborného podvozka a solídnej dynamiky, v Corolle si prídete na svoje. Príjemným bonusom je nízka spotreba. Pri komótnej jazde po španielskych okreskách klesla na úroveň 5,6 l/100 km. Keď som jazdil dynamickejšie, stúpla na 6,5 l.
Palubná doska v spodnej časti (pod krajnými výduchmi klimatizácie) výrazne vstupuje do priestoru. Rozsah pozdĺžneho nastavovania volantu je menší. Ak by to bolo možné, pritiahol by som si ho ešte bližšie k telu. Tradičná stredová konzola chýba, stredový tunel je úzky, takže šofér má veľkorysý priestor na pravé koleno.
Prístrojový panel kombinuje analógové ukazovatele po stranách s veľkým displejom uprostred. Zaujímavosťou je, že aj hybrid má otáčkomer.
Osempalcovú dotykovú obrazovku dostanete od druhého najnižšieho stupňa výbavy. Japonci však zachovali aj dostatok tradičných tlačidiel.
Záhadou je, prečo Toyota stále používa mechanický volič, keď hybrid žiadnu tradičnú prevodovku nemá. Na ovládanie deliča výkonu e-CVT by stačili aj tlačidlá alebo joystick, aký má napríklad Toyota Prius. V stredovom tuneli by potom mohlo vzniknúť viac odkladacích priestorov. Polička pod palubnou doskou nie je veľmi praktická, lebo telefón z nej rýchlo vypadne.
Športové sedadlá sú jedným slovom skvelé. Hlavová opierka vyzerá, akoby bola integrovaná do sedadla, ale dá sa výškovo nastaviť. Pochváliť však musím aj základné sedadlá. Nemajú také výrazné bočné vedenie, ale súdiac podľa prvej jazdy, sú veľmi pohodlné.
Toyota Corolla hatchback - technické parametre
motor | 2,0 Hybrid Dynamic Force |
objem | 1987 cm3 |
výkon | 112 kW/152 k |
pri otáčkach | 6000 1/min |
najvyšší krútiaci moment | 190 Nm |
pri otáčkach | 4400-5200 |
elektromotor - výkon | 80 kW/109 k |
kombinovaný výkon systému | 132 kW/180 k |
maximálna rýchlosť | 180 km/h |
zrýchlenie 0-100 km/h | 7,9 s. |
výrobcom udávaná spotreba | 3,7 l/100 km |
pohotovostná hmotnosť | 1340 kg |
Tri karosérie, tri Corolly
Hatchback
Priestorovo najskromnejšia, ale z pohľadu jazdných vlastností najlepšia karosárska verzia. Sama Toyota ju charakterizuje ako auto pre dvoch dospelých a dve deti. Úprimne, s výškou vyše meter osemdesiat som si „sám za seba“ sadol bez väčších problémov. Ak sa šofér viac rozvalí, potom už za ním veľa miesta na nohy nezostane. Rátať treba aj s užším nástupným priestorom na zadné sedadlá. Zadné dvere sú pomerne krátke.
Touring Sports (kombi)
Najrodinnejšia karosárska verzia má rázvor náprav dlhší v porovnaní s hatchbackom o 60 mm (2700 mm) a na zadných sedadlách to veľmi cítiť. Batožinový priestor v základnom usporiadaní pojme 598 litrov, verzia s dvojlitrovým hybridom o 17 l menej, pretože v kufri má uložený 12V akumulátor.
Sedan
Konzervatívny sedan má byť bestsellerom najmä na trhoch, ako je Rusko, Turecko alebo Blízky východ. Toyota ho ponúkne aj na Slovensku. Lákadlom pre zákazníkov je osvedčený atmosférický benzínový štvorvalec 1,6 Valvematic (97 kW/132 k), ktorý sa do žiadnej inej karosárskej verzie nedodáva. V ponuke je so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo s bezstupňovým ústrojenstvom Multidrive S.
Corollu sedan môže poháňať aj hybridná technológia. V ponuke je výhradne slabšia verzia (1,8 l Hybrid, 90 kW/122 k). Štvordverový variant s 2,7-metrovým rázvorom sa pýši štedrou priestorovou ponukou vzadu pre nohy i hlavu. Batožinový priestor pojme 471 litrov. Časť z neho zaberajú ramená veka kufra, ktoré zasahujú priamo do priestoru pre náklad. Sedan sa od hatchbacku a kombi líši nielen zadnou časťou, ale aj odlišným tvarovaním predných partií. Podvozok je pocitovo naladený o čosi plavnejšie ako v hatchbacku a kombi.