Kia 1140x190 4
Thumb horiaca lod s autami felicity von autozurnal.com 1 Thumb horiaca lod s autami felicity von autozurnal.com 4 Thumb horiaca lod s autami felicity von autozurnal.com 3 Thumb horiaca lod s autami felicity von autozurnal.com 2 Thumb horiaca lod s autami felicity von autozurnal.com 5 Thumb horiaca lod s autami felicity von autozurnal.com 6

Nákladná "loď duchov" sa potopila... Viezla takmer 4000 áut koncernu VW

Nákladná loď Felicity Ace, ktorá prevážala tisícky áut a ktorú zachvátil požiar sa nakoniec potopila. K odhadovanej škode 360 miliónov eur za autá tak pribudla ďalšia...

Oficiálnu príčinu požiaru nepoznáme, no podľa neoverenených informácií za ním stoja lítium-iónové batérie elektromobilov. Čo sa však na lodi naozaj stalo je záhadou... Posádku totiž po vypuknutí požiaru kompletne evakuovali a Felicity Ace sa následne plavila sama, vezúc horiace autá. Vlastníkom je japonský dopravca Mitsui OSK Lines (MOL). Na opustenú horiacu loď sa podarilo dostať aj záchranným zložkám a plavidlo "stabilizovať".  200 m dlhá Felicity Ace s rozlohou 3 futbalových štadiónov sa však nakoniec potopila vo vzdialenosti 400 km od Azorských ostrovov.

Prečítajte si tiež:

Horiaca „loď duchov“ vezie 4.000 áut

Joao Mendes Cabecas, kapitán najbližšieho prístavu na ostrove Faial, povedal agentúre Reuters, že Felicity Ace s vlajkou Panamy sa potopila kvôli štrukturálnym problémom spôsobeným požiarom a rozbúreným morom.  "Keď sa začalo odťahovanie... voda začala tiecť do vnútra lode," povedal. "Loď stratila stabilitu a potopila sa." Pat Adamson, hovorca MOL, povedal: "Počasie bolo dosť drsné... A potom sa loď potopila, čo bolo pre nás prekvapujúce. Zatiaľ sa nezdá, že by po potopení lode došlo k znečisteniu mora ropnými látkami. Situáciu kontrolujeme." 

Volkswagen situáciu odmietol komentovať. Nemecká automobilka sa obávala, že veľké množstvo jej áut na lodi nebude možné zachrániť, pričom značky a predajcovia upozorňujú zákazníkov, že vozidlá smerujúce do USA pravdepodobne nebudú dodané. Minulý týždeň však automobilka uviedla, že škodu na autách kryje poistenie.

Pôvodný plán cesty zahŕňal prevoz vozidiel z nemeckého Emdenu do amerického prístavu Davisville na Rhode Island. Podľa dostupných informácií viezla približne 1900 ks áut značky Audi, 1100 ks Porsche, 500 ks VW, 189 ks Bentley a 85 ks Lamborghini, vrátane posledných modelov Aventador s V12 motormi. Iné údaje hovoria, že celkovo bolo na lodi 3965 osobných automobilov.

Zdroj. Automotive News