Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Najnovšie crash-testy potvrdili, že päť hviezdičiek nie je samozrejmosťou
Bariérové skúšky nezávislej organizácie EuroNCAP sa napriek sprísnenej metodike hodnotenia takmer vytratili z pozornosti médií, pretože väčšina testovaných áut aj tak obdržala plný počet hviezdičiek. Dokonca sa objavili názory, že nové modely sú šité na mieru týmto crash-testom.
V najnovšom kole bariérových skúšok EuroNCAP sa proti stene postavilo až jedenásť vozidiel, ale iba šesť z nich dosiahlo plný počet hviezd. Jedným dychom však treba dodať, že tri autá majú pôvod v úžitkových vozidlách, ktoré v oblasti bezpečnosti za osobnými zväčša zaostávajú. Tým ich samozrejme neobhajujeme.
Už druhýkrát sa v laboratóriách EuroNCAP predstavil Mercedes Citan. Malá dodávka odvodená od Renaultu Kangoo prišla zložiť reparát za neúspešný, trojhviezdičkový výkon z apríla tohto roku.
Výrobca upravil bočné a hlavové airbagy, zádržný systém detských sedačiek Isofix i obmedzovač rýchlosti. Do výbavy pridal signalizáciu nezapnutého bezpečnostného pásu spolujazdca, čo po opakovaní niektorých skúšok znamenalo zlepšenie celkového skóre na štyri hviezdy.
Celkové hodnotenie so štyrmi hviezdičkami zaznamenal aj pôvodom úžitkový Volkswagen T5, ktorý by mohol lepšie chrániť oblasť stehien pasažierov na predných sedadlách pri čelnom náraze.
Obávaný bočný kontakt so stĺpom poukázal na marginálnu (v slovníku EuroNCAP je to na úrovni trojky) ochranu hrudníka. Rovnako marginálna je aj ochrana krčnej chrbtice v prípade nárazu zozadu. Masívna čelná časť auta predstavuje postrach pre chodcov a vo výbave chýbajú niektoré elektronické prvky, ako obmedzovač rýchlosti.
Väčším prekvapením je štvorhviezdičkový výsledok BMW i3. Jeho novátorská konštrukcia z bohatým využitím uhlíkových vlákien má evidentne svoje medzery. Paradoxne, kým z bočného nárazu od iného vozidla vyviazol elektromobil s najlepším možným skóre, za bočný stret so stĺpom si vyslúžil kritiku. Komisári konštatovali slabú ochranu hrudníka cestujúcich vpredu.
BMW má medzery aj v ochrane krčnej chrbtice, ak do neho zozadu narazí iné vozidlo. Keď k tomu prirátame chyby v nepopulárnej disciplíne ochrana chodcov a podľa EuroNCAP nepodarený obmedzovač rýchlosti, štvorhviezdičkový výsledok je hneď na svete.
Za štyri to má aj nový Nissan Note. Ten vzorne chráni deti, ale stĺpik riadenia predstavuje riziko pre dolné končatiny šoféra v prípade čelného nárazu. Note obstál aj v oboch bočných nárazoch, keď komisári konštatovali adekvátnu (na dvojku) ochranu hrudníka a veľmi dobrú ochranu ostatných častí tela.
Nissan stratil body za marginálnu ochranu krčnej chrbtice a slabé výsledky v ochrane chodcov. Celkovým skóre neprekročil tieň svojho predchodcu, ktorý bol ohodnotený tiež iba štyrmi hviezdami.
Na Forde EcoSport sa zrejme prejavilo, že nebol prioritne konštruovaný pre európske trhy. Jeho domovom je hlavne Južná Amerika a India. Na mysli máme predovšetkým slabšiu ponuku elektronických asistenčných systémov. Malý crossover stratil body aj za ochranu chodcov, ale inak predviedol skvelý výkon.
V ochrane dospelých pri čelnom i bočnom náraze zatienil päťhviezdičkový Peugeot 308. EcoSport sa veľmi dobre vysporiadal aj s bočnými nárazmi a s nárazom zozadu. Pochvalu získal aj za ochranu detí, a tak len štvorhviezdičkové celkové hodnotenie nie je v jeho prípade celkom smerodajné.
Modrý ovál si napravil chuť päťhviezdičkovým výsledkom Tournea Connect. Ten ukázal, že aj pôvodom úžitkové auto môže byť bezpečné. V rámci testovanej jedenástky bol dokonca druhý najlepší v ochrane cestujúcich na predných sedadlách. Tesne ho predbehlo len Maserati Ghibli.
Taliansky sedan získal päť hviezd rovnako, ako už spomenutá Mazda3, Peugeot 308, Infiniti Q50, alebo hybridné Mitsubishi Outlander PHEV.